Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč jíst celer aneb třeskutě dobrá vitamínová bomba za pár korun

Proč jíst celer aneb třeskutě dobrá vitamínová bomba za pár korun
ZDROJ: Apetit

Existuje spoustu důvodů, proč zařadit celer do jídelníčku. Je celoročně snadno dostupný, většinou za rozumnou cenu a navíc ho lze připravit pokaždé jinak a přesto chutně. Pokud ale nevíte, na co si dát při nákupu pozor, jak celer skladovat nebo co z něj přichystat, nabízíme rady i slušný výčet receptů, jak zařadit celer na seznam oblíbených lahůdek. 

Celer znali už staří Egypťané, Homér ho dokonce zmiňuje i ve svých básních. Do Evropy se dostal v druhé polovině sedmnáctého století a v českých zemích zakořenil až o další dvě století později. Setkat se můžete se třemi druhy celeru – bulvovým, řapíkatým a celerovou natí.

Bulvový celer

Kořenovou zeleninu, která se sklízí od počátku května do listopadu. Podle odrůdy může celerová bulva dorůst až do průměru 20 cm a vážit okolo jednoho kilogramu. Bulvový celer je na prodejních pultech k dispozici po celý rok a zpravidla za rozumnou cenu.

  • V sezóně je k dostání čerstvý celer i s tmavě zelenou natí, která je oproti petrželové tvrdší a chuťově velmi výrazná.
  • V obchodě nebo na trhu hledejte bulvy bez měkkých míst (značí potlučená místa), vyhýbejte se vyschlým bulvám a takovým, které jsou na svou velikost podezřele lehké – bývají duté či uvnitř houbovité a měkké.

Jak skladovat celer

V chladničce v šuplíku na zeleninu nebo ve sklepě vydrží až dva týdny. Celer před použitím vždy důkladně okrájejte a zbavte spleti kořínků ve spodní části bulvy. Pokud ho okamžitě nepoužijete, zakapejte řezy citronovou šťávou nebo něčím kyselým, aby nezhnědl.

Co připravit z bulvy celeru? Co je libo

  • Syrová bulva celeru má výraznou kořeněnou chuť a i bez tepelné úpravy je jedlý. Proto se hodí do nejrůznějších pomazánek s celerem, salátů i remulád.
  • Vařený celer dodá intenzivní chuť všem druhům vývarů i krémovým polévkám. Stejně jako z brambor z něj můžete připravit lahodné celerové pyré, jež ocení především ti, kteří si na celerovou chuť teprve zvykají. Nebo poslouží jako mezikrok k dalším přípravám, například pro celerový steak.
  • Zapečený celer bezpochyby přijde vhod v podzimních a zimních měsících, kdy takové jídlo zahřeje i zasytí. Skvěle mu sedne kombinace s bramborami, květákem, batáty, ořechy, sýry, slaninou, rybou, jiným masem.  
  • Dušený celer se na talíři nejčastěji potká s tmavými druhy mas, kterým pomůže vytvořit delikátní základ pro husté a chuťově výrazné omáčky nebo ragú.
  • Smažený celer úžasně nahradí klasické bramborové hranolky, nebo uvařené plátky okořeňte solí a pepřem, obalte v trojobalu, osmažte a připravte vegetariánský řízek.

Řapíkatý celer

Oproti jemu výše uvedenému příbuznému má řapíkatý celer jen malou bulvu. Výrazné jsou na něm tvrdé šťavnaté a dužnaté řapíky. Mají sytě zelenou, světle zelenou až žlutou barvu a v posledních letech se řapíkatý celer stal módní zeleninou, kterou můžete jíst jak syrovou, tak i tepelně upravenou.

Jak skladovat řapíkatý celer

  • Celer si v obchodě nebo na trhu pořádně prohlédněte, aby na listech ani stoncích nebyly hnědé fleky. Zkontrolujte také řez – měl by být čistý a světlý.
  • Řapíkatý celer skladujte v igelitovém sáčku v lednici, nanejvýš dva týdny. Případně ho blanšírovat a nechat zamrazit. V mrazáku vydrží až deset měsíců.

Řapíkatý celer v kuchyni

Syrový řapíkatý celer se hojně využívá do salátů nebo v podobě tenkých hranolků jako zdravé tyčinky pro namáčení do dipů, omáček a pomazánek. V posledních letech se stal i součástí smoothie a koktejlů.

  • Listy můžete skladovat odděleně a během servírování jimi podobně jako jinou zelenou bylinkou ozdobit finální výtvor.
  • Řapíky celeru snesou i tepelnou úpravu a přidají na intenzitě chuti jakémukoli zeleninovému základu i polévce. Pestrou nabídku receptů z celeru najdete níže pod článkem.

Naťový celer

Naťový celer u nás není tak rozšířený, ale pokud máte zahrádku, můžete si ho sami vypěstovat nebo pořídit u malých pěstitelů. Podobně jako petrželka roste v trsu a využívá se především na ozdobu a závěrečný posyp.

  • Tvrdší stonky najdou své uplatnění ve vývaru.
  • Nať lze také nasušit nebo zamrazit.

Co o celeru možná nevíte

Celer obsahuje řadu živin, vitamínů a minerálů. Jmenujme především draslík, železo, vápník, z vitamínů karotenoidy, vitamín C, vitamíny skupiny B a také éterické oleje.

  • Prospívá ledvinám, je protizánětlivý a močopudný.
  • Pomáhá udržovat správné trávení.
  • Urychluje látkovou výměnu a tím podporuje hubnutí.
  • Je vhodný pro revmatiky, diabetiky a zpevňuje cévy.
  • V lidovém léčitelství má pověst šetrného afrodiziaka.

Zdroje inforamcí: Národní zdravotnický informační portál, Celostní medicína

Skryt pre seznam
Autor: jana.koprivova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč