Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Podle Tudorovců i Rettigové: sladká česká jídla na všechny způsoby

Podle Tudorovců i Rettigové: sladká česká jídla na všechny způsoby
ZDROJ: Apetit

Posbírali jsme pro vás recepty na sladká česká jídla. S jejich použitím vykouzlíte úsměv na tváři sobě, dětem i ostatním dospělým strávníkům. Inspirujte se i modernějšími úpravami klasických jídel, které jsme vídali ve školních jídelnách či na talířích během prázdnin u babičky. Všechny jsou za odměnu, tak si ji dopřejte bez výčitek.

Ovocné knedlíky

  • Kde byl uvařen první knedlík není vůbec jisté. Traduje se, že první šiška knedlíku vznikla pod rukama vojenského kuchaře, kterému se zbortila pec, zatímco připravil těsto na chleba. Napadlo ho připravenou směs hodit do vroucí vody, a byl z toho knedlík.
  • Recept na ovocem naplněný knedlík se objevuje v 17. století, jedná se o švestkovou variantu, nikoli vařenou, ale smaženou.
  • Způsoby přípravy se rozšířily na několik variant těsta – od třeného, žemlového, páleného, krupicového, kynutého až po tvarohové.
  • V Čechách je plnily tvarohem, na Moravě mákem, smetanou se polévaly na Letovicku, v některých regionech se připravovaly knedlíky trhané, jinde se švestky schovaly do bramborového těsta.
  • Dnes jsou oblíbené především ovocné sezónní náplně, využít můžete téměř všech plodů, které se vám na zahrádce urodily.
  • Polévají se většinou rozpuštěným máslem s cukrem, skořicí a zasype je nastrouhaný tvaroh.

Rýžový nákyp

Kombinace rýže, vody či mléka, cukru a ovoce ve všech podobách, dává vzniknout rýžovému nákypu, ve světě známému spíše jako rýžový pudink. Každá země má svou úpravu s lokálními surovinami. Nikoho však nepřekvapí, že největší oblibě se těší v asijských zemí.

Obvykle se používá bílá krátkozrnná rýže, zkusit můžete i jasmínovou, basmati, také hnědou či černou. Kravské mléko lze nahradit jiným, rostlinným, nejlépe kokosovým. Sladit nemusíte pouze cukrem, zdravější variantou je med, datle či vámi oblíbený sirup. A příchuti? Co kraj, to jiná kombinace.

  • V Asii je oblíbený banánový thajský puding, indonéská černá lepkavá kaše.
  • Filipínci přidávají čokoládu.
  • Blízký východ zase pastu z pistácií a kardamon.
  • Persie využívá šafránu a růžové vody.
  • Libanonský nákyp je provoněný anýzem, kmínem a skořicí.
  • Do španělské verze se přidává vejce a citronová kůra.
  • Ve Velké Británii se tento dezert dočkal veliké obliby, a to už za období tudorovců. Jeden z prvních receptů byl napsán v roce 1615. Britové jej připravují z pudinkové rýže, mléka, cukru, smetany s vanilkou, muškátovým oříškem, skořicí a libovolným džemem.

Rýžový nákyp můžete připravit vařením v hrnci či pečením v troubě.

Žemlovka

Bílé pečivo, ať už rohlíky či veky, namočené v oslazeném mléce s vejci, vanilkovým cukrem a jablky, provoní nejednu českou domácnost. Pro ozvláštnění se dají využít také zralé hrušky. Zlatou kůrku jsme vídali ve školních jídelnách na obědě, připravit si ji můžeme i jako chutný dezert. Pokud se chcete přenést do dětství, využijte na její přípravu remosku po babičce.

Krupicová kaše

Kdo by ji neznal, přezdívá se jí pohádka mládí či krupička. Je sladká a vedou se mezi lidmi spory, zda si kakao zamíchat či nikoli. Na přípravu kaše potřebujete krupici, mléko, cukr a zmíněné kakao. Doladit ji můžete barevnými lentilkami, ovocem, skořicí, medem, panákem rumu, ořechy, čokoládou či piškoty. Zdraví prospěšné je dlouhé vaření, především pokud ji připravujete pro děti s citlivým zažíváním.

Buchtičky se šodó nebo krémem?

  • Kynuté dukátové buchtičky poléváme krémem. Často jej však nazýváme nepravým jménem – šodó. Chaudeau označuje ve francouzštině něco „horkého“.
  • Původní a velice starý recept na pravé šodó pochází z Francie, připravuje se ze zpěněného bílého vína, žloutků, citronové kůry, cukru a vanilky.
  • Francouzi jej servírují jako řidší omáčku s menšími buchtičkami, které v šodó doslova plavou. V Čechách bohatou porci buchtiček poléváme vanilkovým krémem nebo pudinkem.
  • Recept na buchtičky s krémem se objevují v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové, není to náhoda, za Rakouska-uherska se tento pokrm těšil veliké oblibě.

Chutnější a poctivější poleva je oproti pudinku ta ze žloutkového krému. Je provoněný vanilkou a krémově hustý díky žloutkům. Ty se při ohřívání nesmí přehrát aby se nesrazily – nemusíte však volit vodní lázeň, jde to i bez ní, jen je třeba cedníku a bedlivého hlídání.

Dále se přidává mléko, pro vylepšení smetana, cukr a vanilka, nejlépe z lusku, lze ji nahradit sáčkem pravého vanilkového cukru.

Zdroj informací: časopis Apetit

Trhanec
Do 10 minut
Velmi snadné

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč