0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jaké víno vybrat, když chcete potěšit své (pra)rodiče?

AD
Výběr nejlepších letních vín od M&S
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company
sdílet:

Taky si lámete hlavu, jaké víno přivézt babičce a dědovi, když k nim jedete na návštěvu nebo posíláte děti na prázdniny? Sommeliér a foodbloger Milan Juřica z nabídky M&S pro vás osobně vybral ty, které sklidí největší úspěch!

Jestli se chystáte své blízké během léta navštívit, rozhodně nevyrážejte s prázdnou. Malý dárek v podobě pečlivě vybrané lahve kvalitního vína ocení každý, a vy tak budete svým (pra)rodičům alespoň moct vrátit trochu té pozornosti, kterou vám (nebo vašim dětem) kdy věnovali. Jaký druh ale zvolit, abyste měli jistotu, že jim sedne? Přečtěte si následující charakteristiky — a hned budete vědět, která z těchto vinných specialit z nabídky M&S nejlépe odpovídá chutím vašich blízkých.

Výběr 5 vín od Marks&Spencer
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company

   

1. Ribolla Gialla, Venezia, Giulia, IGT, Itálie, 2020

Ribolla Gialla je jednou z nejpopulárnějších odrůd z podoblasti Collio v italském Friuli, ale můžete se s ní setkat i v sousedním Slovinsku, kde se jí říká Rebula. Světlá barva se zlatavými odlesky je typickým poznávacím znamením Ribolly. Víno je lehké, svěží a nekomplikované, což je pravděpodobně zásluhou prostředí Dolomit, na jejichž úpatí roste, a kde vinice ochlazuje příjemný vítr. V chuti ihned pocítíte žluťoučké broskve, pomeranče a ke konci šalvěj. Giacomo Vedovato, který toto víno vyrábí výhradně pro Marks & Spencer, doporučuje vyzkoušet ho s mušlemi sv. Jakuba nebo gratinovanými hřebenatkami. Ale stejně dobře se tahle tekutá delikatesa hodí k rybě či salátům. Anebo jen tak k rodinnému posezení na zahradě.

2. Sauvignon Blanc, Burra Brook, Austrálie, 2019

Starobylá odrůda je klasikou, která se těší velké oblibě zejména mezi staršími generacemi milovníků vína. To ale neznamená, že vás Burra Brook nemůže překvapit. Právě naopak – je až podivuhodné, jak jiná je tato klasika v podání protinožců. Oplývá osvěžujícími citrusovým vůněmi, ovšem jeho dominantní chutí je angrešt. Aroma, lehkost i kousavost vína jsou důsledkem slunného australského podnebí. Chutná k letním salátům, měkkým kozím sýrům a také k rybám a mořským plodům.

3. Prosecco, Millesimato 2019, Rosé, Brut Itálie, DOC

Prosecco je typ šumivého vína, které se vyrábí z odrůdy zvané Gléra a pochází z italského Benátska. Tato verze ovšem nese označení millesimato, což prozrazuje, že se jedná o prosecco ročníkové, v tomto případě ze sklizně 2019. Jde o sušší, šumivou nádheru, která je cuvée (v Itálii se tímto slovem rozumí směs) z hroznů Glera a Pinot Noir. Proto hned při prvním ochutnání působí komplexněji, a to díky své ovocné chuti, kterou přidaný Pinot Noir povznáší na zcela jinou úroveň. Chutná po malinách, jahodách a mučence. Je ideální k přípitku, mořským plodům, salátům a předkrmům. Určitě jím potěšíte každou maminku, babičku nebo tetu. I jeho cena je sympatická. A pamatujte, připít si hned při příchodu růžovým prosekem není nikdy špatný nápad!

4. Merlot, Koha, Hawke’s Bay, Nový Zéland, 2016

Merlot vždy byl a snad i vždy bude vyhledávanou odrůdou u starších milovníků  červených vín, a to zejména pro jeho plnou ovocnou chuť a středně plné tělo.Tato varianta je až z dalekého Nového Zélandu. Poblíž slunných pláží zátoky Hawke’s Bay tato starobylá francouzská odrůda dozrává a nabírá zcela nečekaných kvalit. Jeho chuť je plná švestek, ostružin a sladkého koření. Jeho středně plné tělo svědčí o zrání ve francouzských sudech. Otestujte ho třeba na grilovačce nebo posezení u ohně. Dokonalé je také k dušeným masům. Vskutku elegantní červené víno!

5. Primitivo di Manduira, Notte Rossa, Itálie, Dop, 2019

Posledním v pořadí, ale rozhodně ne v kvalitě chuti, je Primitivo pocházející z oblasti Mandurie na samém jihovýchodě Itálie v Apulii. Středomořské podnebí tam vytváří ideální podmínky pro pěstování hroznů, z kterých pak vznikají bohatá a opojná červená vína. Toto víno si lidé pamatují hlavně pro jeho název, který však nemá nic společného s jeho charakterem. Primitivo znamená „jako první“, neboť tato odrůda brzy dozrává. Název tohoto konkrétního druhu v překladu znamená „červená noc“, což ostatně dost napovídá o jeho chuti. Čeká vás plná a bohatá chuť s plným kulatým tělem s vysokým obsahem alkoholu s tóny višní, švestek a čokolády. Ideální společník na dlouhé letní noci nebo ke grilovanému hovězímu masu.
   

Someliér Milan Juřica
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company

   
Užijte si krásné a opojné léto!

„Věřím, že si z tohoto průřezu vín Marks &Spencer vyberete a doufám, že mé tipy udělají radost jak vám, tak i vašim příbuzným. Přeji vám krásné léto! A nezapomeňte ode mě pozdravovat dědečka a babičku,“ vzkazuje sommeliér Milan Juřica.

Foto: Jan Vychodil/360 Company; Dekor styling: Marks&Spencer CZ Styling: FoodMillBlog

Autor: Komerční sdělení

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč