Léto má mnoho z nás spojené s odpočinkem a pohodou. Chceme na chvíli nic neřešit a zapomenout na povinnosti. Přesto bychom na některé věci neměli zapomínat ani o dovolené. Jednou z nich je pitný režim. Ten je velmi důležitý nejen v horku, ale i na výletech, během delších cest autem nebo při sportu.
Doplňování tekutin je dobré hlídat nejen u dospělých, ale také u dětí. Ty na pití často při hrách zapomínají, a tak u nich může snadno dojít k přehřátí. To je spojené s bolestí hlavy, nevolností a celkovou slabostí. Na co si dát pozor a jak předejít úpalu?
Ani málo, ani moc
Pravidelné pití není důležité jen proto, abychom zahnali žízeň. Voda v těle pomáhá regulovat tělesnou teplotu, rozvádět živiny a odvádět odpadní látky. Přehnané množství tekutin zase může odvádět minerály.
U dospělých je doporučované množství tekutin závislé na věku, hmotnosti nebo pohlaví. U dětí mezi 6 a 10 lety se doporučuje podávat 60 až 80 mililitrů tekutin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Ve věku 10–14 let by měly vypít kolem 50–70 mililitrů na kilogram tělesné hmostnosti za den.
- Menší děti by tedy měly denně vypít kolem 1,6–2 litrů tekutin, větší ke 3 litrům nápojů.
Celková spotřeba by se měla řídit také teplotou a aktivitou – při sportu nebo na delším výletě se voda z těla odpařuje rychleji.
Čistá voda je nejlepší, limonády vynechte
I když se snažíme dětem (i sobě) pití zpříjemnit, je dobré dát pozor na to, co pijeme. Nápoje, jako jsou limonády nebo džusy, mohou být bohatým zdrojem energie, protože obsahují vysoký podíl cukru. V limonádách jde o cukr přidaný, v džusech o cukr z ovoce. Ty „bez cukru“ zase často obsahují náhradní sladidla, která by děti neměly konzumovat vůbec.
- Nejlepší je pít čistou vodu, kterou si můžeme ochutit třeba čerstvým ovocem. Výborně chutná voda s meruňkami, broskvemi, jahodami, malinami nebo ostružinami.
- Dobře poslouží také bylinkové čaje nebo 100% džusy zředěné vodou v poměru 1 ku 2 (džus : voda).
„Skvělé osvěžení nabízí také citrusy, jako jsou citróny, limetky, pomeranče a grepy, různé typy melounů nebo okurky. Limonády se můžou dochutit bylinkami ze zahrádky, jako je máta, meduňka nebo levandule. Vše se může lehce dosladit cukrem nebo medem, ale je potřeba si pamatovat, že ovoce už obsahuje přirozeně se vyskytující cukry,“ vysvětluje Markéta Veverková, nutriční specialistka z Nestlé a vedoucí projektu Nestlé pro zdraví dětí.
Pozor na led
Vysoké teploty často svádí sáhnout po ledovém osvěžení. Sklenice drinku s ledem je sice lákavá, ale pokud nechceme riskovat bolení v krku, je dobré vyhnout se sklenici plné ledu.
Na nadarmo se v zemích s vysokými teplotami často podává teplý čaj. Zvýší tělesnou teplotu a umožní větší pocení, tedy odpařování vody, které tělo zároveň ochlazuje.
- Pokud na horké či teplé pití nemáte ve vedru chuť, sáhněte po vlažném nebo chladném nápoji, který si můžete ozdobit třeba kostkou ledu se zamraženým kouskem ovoce.
Sejde z očí, sejde z mysli
Při množství letních aktivit a zábavy na pití často zapomenou i dospělí, natož děti. Proto je nezbytné u sebe stále nosit láhev s nápojem nebo mít doma na stole neustále džbán a sklenice nebo alespoň hrníček.
- Obzvlášť důležité je vybavit se dostatkem vody při výletech na kole a výšlapech, kde se voda nedá snadno doplnit.
- Podobné je to při cestách autem – stačí jedna větší kolona a při čekání na rozpálené dálnici nápoje mohou snadno dojít. Je proto vhodné vybavit se větším množstvím tekutin a při zastávkách je pravidelně doplňovat.
Kvalitní láhev je základ
Děti milují barvy a obrázky, tak jim je dopřejme. Vybírejme ale láhve s širším hrdlem, které se dobře udržují, a nezapomínejme je pravidelně čistit a kontrolovat – někdy se uvnitř mohou tvořit plísně.
Zejména při cestování se hodí termoska, udrží nápoj vlažný, nebo naopak chladný, nezkazí se ani nápoje s čerstvým ovocem.
Zdroje informací: časopis Apetit, nestleprozdravideti