Babiččiny polévkové nudličky

Babiččiny polévkové nudličky

Hodnocení receptu
Průměr: 2.7 ()
Více než hodinu Snadné

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 605 kcal
Bílkoviny 25 g
Sacharidy 98 g
Tuky 12 g
Vláknina 4 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Navzdory titulku nemusíte s přípravou domácích nudlí čekat až na důchod nebo vnoučata, případně na obojí. Připravili byste se o dobrotu, která se dá (s trochou trpělivosti) hravě zvládnout. Tady je osvědčený domácí návod.

Suroviny

vejce 1 ks
co největší
voda 1 PL
mouka pšeničná hrubá 130 g
může být i více
1. Na vál nasypte mouku, udělejte do ní důlek a do něj vylijte vejce, které jste v misce rozšlehali s vodou. Nejprve začněte těsto zpracovávat od středu pomocí nože, a teprve když už to půjde těžce, zapojte ruce. Vypracujte tužší těsto; pokud je třeba, přidejte ještě trochu mouky. Je důležité, aby se těsto nelepilo. Hněťte tak dlouho, až bude mít sametovou konzistenci. Těsto nechte tak čtvrt hodiny odpočívat pod navlhčenou utěrkou.

2. Rozdělte těsto na poloviny a vyválejte na co nejtenčí pláty. Vál čas od času poprašte moukou, ale jen tolik, aby se na něj těsto nelepilo. Občas pláty obraťte. Válejte od středu ven a buď směry střídejte, nebo těstem otáčejte, aby se netvořily záhyby. Plát by měl být nakonec tak tenký, aby pod ním prosvítalo dřevo válu nebo vzorek utěrky.

3. Rozválené těsto si teď potřebuje odpočinout, a hlavně proschnout. Nejlíp to jde na utěrce a za přístupu vzduchu, proto se suší přehozené přes opěradlo židle. Během schnutí, které trvá asi 30–45 minut, můžete pláty jednou či dvakrát otočit.

4. Jakmile těsto připomíná silnější pergamen, nakrájejte je na pruhy o šířce 3–4 cm a naskládejte je na sebe. Velkým ostrým nožem krájejte co nejtenčí nudličky. Pomáhejte si prsty druhé ruky jako zarážkou a nechávejte nůž pod tlakem ruky sklouznout po hraně těsta.

5. Nudličky nechte ještě proschnout na utěrce. Občas je načechrejte – nadzdvihněte je a nechte popadat zpátky. Ideální je dát nudličkám na proschnutí celou noc.


Tipy Apetitu:
Šetřete silou: Místo válečku můžete použít strojek na těstoviny. Pokud jste se s ním už spřátelili, bude vám vyvalování na ten nejtenčí plát sice trvat zhruba stejně dlouho jako při klasickém postupu, ale vynaložíte mnohem méně síly.

Zmrazit – rozmrazit: Zmrazit můžete nejen hotové, aspoň částečně proschlé nudličky, ale také nerozválené těsto. Dejte je do mikrotenového sáčku a vzduchotěsně uzavřete. Těsto pak stačí vyjmout a pod navlhčenou utěrkou nechat ohřát na pokojovou teplotu.

Žlutá je dobrá: O krásně žlutou barvu se samozřejmě postarají vejce. Nejlepší jsou domácí, pak dlouho nic, načež následují ta z chovu na podestýlce. Barvu můžete nepatrně vylepšit i tím, že místo vody přidáte do těsta olej; pak se vám ale hmota bude poněkud hůře zpracovávat. A po uvaření nudličky stejně zbělají a žlutá barva je ta tam!

Suchá nestačí: Když necháte těsto na konci první fáze odpočívat pod suchou utěrkou, povrch už po několika minutách oschne. Utěrku proto mějte zásadně trochu vlhkou! A proč se těsto nechává odpočinout? Samo o sobě je poměrně tuhé a odpočinek pomůže k tomu, aby se vám snadněji rozvalovalo. Nedočkavci ovšem můžou začít prohánět váleček po těstě okamžitě.

Komentáře

Anonym

Tyto nudličky royhodně stojí za vyzkoušení, ty moje sice pouvaření trochu ztratily barvu ale barva nebarva jsou naprosto vynikající.

Apetit magazín

50 odstínů soli: k čemu využít himalájskou, uzenou a další
  • Koktejl

50 odstínů soli: k čemu využít himalájskou, uzenou a další

Vařit bez soli je vážně umění, a tak stěží najdeme kuchyni, která by se jí vyhýbala. I špetka umí zvýraznit chuť masa či vyvážit sladkost dezertu. Prozradíme vám, jakou sůl vybrat na steak a jakou do zmrzliny i proč vyzkoušet himalájskou...
4 základní rady, jak vařit dietně
  • Tipy a triky

4 základní rady, jak vařit dietně

Svou váhu začínají řešit lidé nejen se začátkem nového roku. Slovo dieta je vyhledávaným slovem po celý rok. Lidé ale stále nevěří tomu, že lze vařit lehká, zdravá jídla, která jsou přitom chutná. Přitom i při vaření odlehčených jídel lze...
Komerční sdělení
Vyznejte lásku originálním dezertem a vyhrajte!
  • Soutěže

Vyznejte lásku originálním dezertem a vyhrajte!

Blíží se Valentýn, což je báječná příležitost hřešit v podobě mlsání. Ať už plánujete obdarovat jedlým vyznáním lásky sebe, nebo svoji drahou polovičku, my pro vás máme lákavé řešení. ...

Obchod Apetit