Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Letní večeře pod širým nebem
ZDROJ: Tabitha Turner, Unsplash
sdílet:

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za ušima. Od výběru dekorací až po lahůdkové menu – tohle letní setkání bude nezapomenutelné.

1. Vymyslete téma

Držte se jednoho tématu a vaše party získá jednotný vzhled, na který můžete navázat dobrotami, hrami a dalšími doplňky. Mrkněte do skříní a zaměřte se na to, co máte k dispozici. Můžete vybrat například květinové dezény a tomu přizpůsobit i další dekorace jako vázy plné lučních květin a polštáře a deky. Nebo si zvolte jednu barvu a tu použijte od nafukovacích balonků až po ubrousky.

2. Sestavte dokonalé menu

Nabídku dobrot přizpůsobte tématu, místu události a svým hostům. Pro inspiraci vybíráme několik možností:

 • Elegantní večeře na terase: steak nebo ryba, pečená zelenina, míchaný salát, ovocný sorbet.
 • Grilování: oblíbené maso, naložené kuřecí, pro vegetariány sýry vhodné ke grilování, omáčky a dipy, více druhů salátů.
 • Promítání filmu pod širým nebem: jídlo do ruky jako hot dogy a miniburgery, chuťovky jako popcorn, sýrové tyčinky a křupavé sušenky, jako dezert vláčné brownies nebo zmrzlina.
 • Piknik pod stromy: hodí se podobné dobroty jako k promítání filmu. Vše, k čemu nepotřebujete příliš příborů a dalšího nádobí.

3. Vytvořte konverzační ostrůvky

Jak nejsnáze rozproudit zábavu mezi lidmi, kteří se vidí poprvé? Lidé se přirozeně shlukují tam, kde je jídlo. Jídlo je navíc skvělé téma k povídání!

 • Vytvořte konverzační zóny s pohodlnými židlemi či útulnými křesly, dekami, polštáři, která lákají k zastavení a povídání. Doplňte je tácy s vybranými dobrotami.
 • Sestavte svou vlastní verzi baru na stole, kde necháte několik základních lahví, zásobu chlazených nápojů a několik dalších ingrediencí, ze kterých si hosté mohou míchat vlastní osvěžující drinky. Uvidíte, jak rychle začne zábava proudit právě těmito místy.

4. Nabídněte hostům hry

Máte-li vhodný prostor, připravte síť a rakety na badminton nebo míč na volejbal. Osvědčenou venkovní zábavou je pétanque. Není tak náročný na prostor a ve Francii ho milují mladí i staří. Prý uklidňuje nervy a umí pořádně rozproudit konverzaci.

Klidnějším povahám nabídněte karty nebo nějakou karetní hru. Pozor ale na větrné počasí. Ochutávání potravin se zavázanýma očima a jejich hádání patří také mezi oblíbené kratochvíle.

Nemáte žádnou hru připravenou a hosté se nudí?

Vyzkoušejte hru ‚Tříkolák‘, ke které nepotřebujete nic jiného než tužku a papír. Hra se skládá ze tří kol. Hráči se nejprve rozdělí do dvojic. Poté každý hráč napíše na papírky pět známých osobností či postav z historie, popkulitury, literatury, filmu (může klidně jen tři, podle toho, jak chcete dlouhou hru).

 • Papírky se zabalí a hodí do misky či klobouku. V prvním kole si na střídačku hráči snaží do jedné minuty vysvětlit, co nejvíce vytažených osobností. Nesmí říct kořen. Kolo končí až když v misce není žádný papírek. Na konci kola se sečtou body a všechny papírky se opět zabalí a hodí do misky.
 • Druhé kolo už závisí na paměti. Hráči osobnosti popisují ve dvojici jedním slovem. Na konci kola se papírky naposledy složí a hodí do misky.
 • Ve třetím kole si hráči ve dvojci vysvětlují osobnosti patomimou. Dvojice s nejvyšším počtem bodů vyhrává.

5. Rozsviťte svou party

Bavte se od rána do hluboké noci (a nebo klidně zase až do rána). Rozvěste po stromech solární lucerny a světelné řetězy, které rozzáří vaši party hned, jak zajde slunce. Na bezpečná místa rozmístěte lucerny se svíčkami (nejlepší jsou pro ně kamenitý či písčitý podklad mimo dosah hořlavých věcí). Kouzelná atmosféra je tím zaručena.

6. Vyberte hudbu pro správnou náladu

Předem připravený playlist vnese pohodu na každou hostinu pod širým nebem. Nenechávejte hudbu na náhodě a raději s předstihem navolte, co budete svým hostům pouštět do ouška. Pohodový jazz, letní deep house nebo soulová hudba jsou pod letní nebe jako stvořené.

Tip na závěr: Nakupujte chytře

V roli hostitele si pravděpodobně pokládáte jednu otázku: Nedojde nám jídlo? Tak dlouho o otázce přemýšlíte, až nakonec nakoupíte jednou tolik potravin a na grilovačce sníte sotva polovinu. Chápeme, že žádný hostitel nechce, aby hosté měli hlad, přesto se snažte nakupovat s rozmyslem a zbytečně to s jídlem nepřehánějte.

 • Držte se při zemi a uvědomte si, že ani v restauraci na posezení nesníte tři hamburgery nebo pět plátků masa. Můžete si s menu pohrát a vymyslet nejen hlavní chod, ale také předkrm a dezert. Ani v tomto ohledu to ale zbytečně nepřehánějte a pracujte především se sezónními surovinami.
 • Na předkrm se skvěle hodí zeleninové pomazánky nebo saláty, tedy jídla, která příliš nezasytí. Stejně tak není nutné, abyste ke kávě servírovali pařížský dort. Bohatě postačí třeba zmrzlinový pohár s ovocem, který bude sladkou tečkou za celou grilovačkou. Nebo vyzkoušejte připravit ovoce na grilu!

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Jak dobře připravit krkovici na gril?
 • Jak na to

Jak dobře připravit krkovici na gril?

Krkovice patří mezi oblíbené kousky vepřového. Platí to i pro grilování. Velkou výhodou tohoto kusu je tuk, kterým je prorostlý. S vepřovou krkovičkou tak snadno získáte šťavnaté a chutné maso, ať už ho připravíte jakkoli.  ...
Broskve, nebo nektarinky?
 • Poradna

Broskve, nebo nektarinky?

Preferujete nektarinku s hladkou lesklou slupkou nebo se raději zakousnete do broskve s jemnými chloupky? Prozradíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl a jak lze broskve a nektarinky zpracovat v kuchyni. ...