Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Caesar salát s krutony podle Filipa Sajlera: Zásadní je chuť dresinku, za kterou stojí sardelky a další zajímavé suroviny

Caesar salát
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pokud máte rádi saláty, určitě znáte Caesar salát. Připravíte ho rychle, snadno a ani nezruinuje vaši peněženku. Většinu surovin máte zaručeně doma, ten zbytek seženete lehce.

Salát Caesar patří dnes již ke klasikám, najdete ho v nabídce mnoha restaurací u nás i v zahraničí. My jsme se rozhodli připravit si ho doma podle receptu šéfkuchaře Filipa Sajlera.

K jeho přípravě potřebujete římský salát, vaječné žloutky, vinný ocet, olivový olej, parmazán, česnek, ančovičky, dijonskou hořčici, krupicový cukr, sůl a pepř na dochucení. A také křupavé krutony.

Jak salát připravuje šéfkuchař Filip Sajler,  ukazuje náš videorecept:

Skryt pre seznam

Krutony: Nedílná součást Caesar salátu

Neodmyslitelnou součástí Caesar salátu jsou krutony. Můžete využít prakticky jakékoli pečivo. Vhodný je toastový chléb, bageta či obyčejný chléb.

  • Kůrku z pečiva odstraňte, opéká se totiž jinak rychle než zbytek pečiva. Mohlo by se vám stát, že by kousky na některých stranách byly spálené.

  • Využijte den staré pečivo, z čerstvého se krutony nekrájejí dobře.

  • Nakrájejte kostičky na stejnou velikost. Ta je důležitá proto, aby se některé nespálily a zároveň aby všechny byly křupavé. Velikost stran kostiček by měla být 1,5–2 cm.

  • Kostičky opečte v nepřilnavé pánvi nasucho ze všech stran dokřupava. Nepřilnavá pánev se využívá proto, abyste nemuseli používat olej a krutony nebyly příliš mastné.

Skryt pre seznam

Dresink na Caesar má v salátu zásadní roli

Do větší salátové místy dejte dva žloutky, 1 střik vinného octa, 1 lžičku krupicového cukru, 1 špetku soli, čerstvě mletý pepř, 1 lžičku dijonské hořčice. Vše důkladně prošlehejte metličkou, aby se suroviny dobře propojily.

Za stálého šlehání přilévejte 100 ml panenského olivového oleje. Šlehejte, dokud nevznikne směs připomínající majonézu. Poté přidejte 1 najemno nasekaný stroužek česneku a 4 najemno nasekané ančovičky. Opět vše dobře promíchejte.

Zálivku ochutnejte s listem salátu a v případě potřeby dochuťte solí, pepřem, cukrem či octem. Mísu se zálivkou přikryjte potravinářskou fólií a dejte vychladit do lednice.

  • Žloutky by měly být co nejčerstvější. Zároveň dejte pozor, aby se vám společně se žloutky do mísy nedostaly bílky či skořápky.

  • Ančovičky můžete rozmačkat vidličkou – bude se vám s nimi lépe pracovat a snáze se spojí se zálivkou. 

  • Česnek prolisujte nebo utřete.

Skryt pre seznam

Dresinkem se musí listy dobře obalit

Listy římského salátu opláchněte a nechejte je v cedníku okapat a oschnout. Listy nakrájejte. Vsypejte je do mísy se zálivkou a dobře promíchejte, aby se salát obalil zálivkou.

Pak nastrouhejte 150 g parmazánu na hobliny. 2/3 parmazánu vmíchejte přímo do salátu.

Salát rozdělte na talíře či do misek, posypejte ho krutony a zbylými hoblinami parmazánu.

  • Listy salátu můžete také natrhat nebo jen překrájet na větší kusy, menší listy případně ponechat celé.

  • Někdy se do salátu přidává grilované kuřecí maso, slanina nebo vajíčko natvrdo, bát se nemusíte ani krevet.

  • Pokud máte rádi kapary, můžete je do salátu také přidat.

  • Salát je vhodný nejen jako příloha, ale díky masu z něj může být plnohodnotný pokrm.

Skryt pre seznam

Jak vznikl salát Caesar a po kom se jmenuje?

Některé zdroje uvádějí, že je salát pojmenován po římském diktátorovi Gaiu Juliu Caesarovi. Oficiální informace ale říkají, že salát dostal jméno podle svého tvůrce Caesara Cardiniho. Salát, který připravil ku příležitosti oslav 4. července 1924, si získal takovou oblibu, že od roku 1948 Cardini vyráběl svůj dresink ve velkém.

  • Salát údajně vznikl náhodou – v restauraci pod návalem hostů došly některé suroviny, a tak Cardini improvizoval.

  • Cardini údajně neměl rád ančovičky, a tak je v jeho původním receptu nenajdete.

Zdroje informací: časopis Apetit, radiozurnal.rozhlas

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín