Prázdninová sezona je na našich zahradách už tradičně zaslíbená (nejen) cuketám. Cukety jsou nenáročné na pěstování, hojně plodí a navíc nabízí širokou škálu možností, jak je v kuchyni využít. Kromě okamžité spotřeby se ale dají velice dobře zpracovat také na „horší časy“, tedy chladné měsíce, kdy naše zahrady žádnou úrodu neskýtají. V zimě si tak můžete pochutnat například na cuketové čalamádě či čatní.
Oblíbená cuketa je tykvovitá rostlina pocházející ze Střední Ameriky, která byla do své současné podoby vyšlechtěna v Itálii. Její pěstování je velice jednoduché, protože tykev cuketa je relativně nenáročná rostlina, která je velmi odolná proti nákazám a škůdcům. Navíc, pokud jsou plody sklízeny dostatečně často, není pro rostlinu problém znovu plodit během celé letní sezony.
Její jemná, neutrální a nevtíravá chuť z ní činí ideální surovinu pro letní vaření.
- Báječně se hodí do lehkých letních polévek, zeleninových salátů či na gril.
- Naprosto návykové jsou cuketové placičky všeho druhu či cuketové řízky.
- Bez cukety se neobejde francouzská klasika ratatouille.
- Cuketu lze využít i při pečení nejrůznějších buchet na plech, osvědčený je například cuketový perník.
Pokud už jste uvařili své oblíbené cuketové pokrmy a dosyta si je vychutnali, podělili cuketou sousedy a přesto vám cuketa zbývá, pak přišel čas na zavařování a nakládání, abyste si tento letní poklad mohli vychutnat i v zimě. Cuketa je sice v dnešní době k dostání celoročně, chcete-li si ovšem uchovat svou vlastní úrodu, máme pro vás hned několik tipů, jak na to.
Z cukety můžete udělat nakládačky
Vzhledem k tomu, že cuketa má podobné vlastnosti jako okurka, přímo se nabízí cuketu zavařit. S naložením cukety do sladkokyselého nálevu rozhodně nešlápnete vedle.
- Lepší je volit menší mladé plody, které jsou ještě křehké a křupavé.
- Cuketu stačí jen pokrájet na kolečka, drobnější plody lze nakládat vcelku, je ovšem lepší je propíchat např párátkem, aby se do nich lépe dostal lák.
- Ten připravte stejně, jako to děláte při nakládání okurek.
Na podzimní grilovačce tuto přílohu jistě oceníte.
Je libo čalamádu nebo raději čatní?
Ačkoliv čalamáda, naložená směs zeleniny (především zelí, paprik a mrkve), pochází původně z Maďarska a původní receptura s cuketami příliš společného nemá, jejich spojení rozhodně stojí za vyzkoušení. K cuketě stačí přidat cibuli, rajčatový protlak a koření, jako je chilli či sladká i pálivá paprika. Příprava cuketové čalamády není vůbec náročná a finální produkt můžete použít jako omáčku na těstoviny či jako doplněk ke grilovanému masu.
Cuketu lze ale velmi úspěšně začlenit i do exotičtějších receptů. Příkladem může být indická omáčka zvaná čatní. Ta se výborně hodí jako příloha k domácím paštikám či k sýrům.
- Na 4 sklenice cuketového čatní budete potřebovat 5 kusů této zeleniny, kterou neoloupanou nakrájíte nadrobno. Následně přidáte nadrobno nakrájené 3 oloupané a nadrobno nakrájené cibule. To vše nasypte do nekovové mísy a promícháte s 5 lžicemi soli a necháte přes noc odležet.
- Druhý den naloženou zeleninu opláchnete od přebytečné soli a vymačkanou ji vložíte do hrnce a přilijete 500 ml jablečného octa.
- Následně přidáte 3,5 hrnku krupicového cukru, 1 lžíci hořčičných semínek, 4 lžíce kukuřičného škrobu, 1 lžičku mleté kurkumy. Vše společně povaříte asi 30 minut, aby zelenina změkla.
- Během vaření směs podle potřeby lehce podlívejte, aby se nezačala připalovat. Po 30 minutách vaření můžete začít plnit sterilizované sklenice, které následně zavřete čistými víčky. Nechte vychladnout a skladujte v chladu, temnu a suchu. Směs můžete případně i sterilovat 20 minut při 80°C.
Topinková klasika s cuketou a česnekem
Pokud ale chcete raději zůstat u české klasiky, vsaďte na oblíbenou topinkovou bombu. Cuketovou směs na topinky, kterou připravíte z cukety, cibule a česneku, oceníte nejen v zimních měsících.
Zdroj: Apetit, Naše krásná zahrada, Česká televize, Bydlení