0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cukr, kam se podíváš: Seznamte se s ním, lépe se mu ubráníte

Příprava čokoládové polevy
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Zhruba 35 kg cukru ročně sní v průměru každý z nás. Říkáte si, že je to hodně? Pak vězte, že jde o údaj Českého statistického úřadu o spotřebě pouze cukru jako suroviny, který nakupujeme v pytlících v obchodě. Přitom přemíra cukru stojí za hlavními zdravotními problémy: obezitou a cukrovkou 2. typu. Jak cukr v jídle kočírovat?

K údaji Českého statistického úřadu musíme přidat ještě další potraviny, abychom se dostali k reálnějším číslům o přidáném cukru: cukr v cukrovinkách, čokoládách, průmyslově zpracovaných potravinářských výrobcích a polotovarech, v pečivu a slazených nápojích. A pořád nejsme u konce...

Bez cukru se obtížněji peče i příprava cukrářských delikates je bez cukru někdy úplně zapovězena. To je nezpochybnitelný fakt. Bez cukru to sice taky (někdy) jde, ale většinou je to na úkor chuti, struktury, tvárnosti a za použití náhradních sladidel. Co s tím?

 • Jedním z možných řešení je konzumovat cukrovinky a další zdroje bílého cukru méně, o to pečlivěji si je však vybírat. K tomu se hodí vědět, jak se to s cukrem má. 

Jak se cukry liší?

 • V pokrmech a nápojích ovlivňuje cukr nejen chuť výsledku, ale často i jeho texturu a konzistenci. V takovém případě mluvíme o tzv. cukru přidaném, tedy o tom, který koupíme v sáčku a používáme jako surovinu při pečení a vaření – to nejen v domácích podmínkách, ale i v průmyslové výrobě. Bílý, kuchyňský či přidaný cukr se objevuje i ve slaných výrobcích, mnohdy o něm vůbec nevíme.
 • Bilý cukr poskytuje lidskému tělu pouze kalorie. Někdy se za ‚zdravější‘ považuje cukr hnědý, jde však o to, jestli nejde jen o bílý obarvený. Hnědý nerafinovaný cukr obsahuje zbytky melasy a to jej činí nutričně bohatším. Reálně je ale zdravotní přínos takového cukru spíš zanedbatelný.
 • Jako cukry se na obalech potravin označují monosacharidy (fruktóza, glukóza) a disacharidy (sacharóza – kuchyňský cukr, laktóza – mléčný cukr, maltóza – sladový cukr). V tabulce nutričních hodnot mají svoji kolonku ‚z toho cukry‘, která je podřazená sacharidům. Jde o všechny cukry dohromady, tedy ten, který se nachází v "balíčku" s dalšími nutrienty, i cukr přidaný. 
 • Cukry jsou běžnou součástí základních (nezpracovaných) potravin, takže je do těla přijímáme, i když zrovna nemlsáme čokoládovou tyčinku. Cukry se totiž objevují zcela přirozeně například v mléku a mléčných výrobcích, ovoci nebo zelenině. V celkovém denním příjmu je potřeba s nimi počítat, pokud si například hlídáte váhu a počítáte kalorie. V těchto případech však nejde o cukry přidané, tedy nežádoucí.

Poslední doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z února 2022 mluví jasně. Do optimálního jídelníčku přidaný cukr nepatří a měli bychom ho jíst co nejméně. S přemírou cukru ve stravě se totiž spojují četné zdravotní problémy.

 • Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby denní příjem kalorií z přidaného cukru tvořil maximálně 10 % celkového energetického příjmu. Lepší však byla polovina. To je trochu obtížně představitelný údaj, proto se pojďme držet průměrů a pro zjednodušení počítejme s maximem zhruba 50 g přidaného cukru denně (optimálně však s 25 gramy za den). V ideálním případě bychom měli přidaného cukru konzumovat tak málo, jak to jen jde. 
 • Přidaný cukr je takový, který není součástí základních potravin (ovoce, zeleniny, mléčných produktů). Nejde tedy o to zbavit svůj jídelníček všeho sladkého, ale přemýšlet o složení potravin a nezbytnosti konzumace některých výrobků, případně vařit a péct doma.
 • Lidé, kteří holdují slazeným minerálkám, limonádám, sladí kávu nebo se často stravují v jídelnách, fastfoodech a jejich ledničku plní uzeniny, lahůdkářské výrobky, paštiky, hotové pomazánky a další polotovary, spořádají spoustu přidaného cukru, aniž by o tom věděli. Do celkového úhrnu zkonzumovaného cukru také významně přispívá veškerý alkohol – bez ohledu na to, zda jde o sladký likér, pálenku, pivo nebo víno.
 • Cukr se velmi dobře maskuje například v nápojích a míchaných drincích, kde sladkost cukru často maskují kyselé složky (citron, citronová šťáva, limeta, ocet).

Problém nastává v momentě, kdy lidské tělo dostává (jakéhokoli) cukru tolik, že energii z něj nezvládne spálit. Cukr se pak postupně ukládá v těle jako tuk. A člověk ani nemusí holdovat sladkému. 

Zdroj: EFSA, WHO, Vimcojim, STOBclub

Související články

Připravte dětem zdravější sladkosti bez cukru
 • Tipy a triky

Připravte dětem zdravější sladkosti bez cukru

Přípravou domácích sladkostí můžete výrazně snížit příjem rafinovaného cukru, který se často vyskytuje právě v kupovaných sušenkách a bonbonech, ale také v pečivu, jogurtech a nápojích. Chcete-li, aby vaše děti nespořádaly příliš mnoho...
Co jste ještě nevěděli o čekankovém sirupu?
 • Zdraví a výživa

Co jste ještě nevěděli o čekankovém sirupu?

Čekankový sirup patří mezi oblíbená přírodní sladidla s nízkým glykemickým indexem. Sladí podobně jako běžný cukr a v kuchyni ho všestranně uplatníte. Velkou část sirupu tvoří vláknina inulin.  ...
Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?
 • Kvízy

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?

Káva patří nepochybně k nejoblíbenějším nápojům na světě. Nejen proto, že obsahuje kofein, který dodává tělu energii, ale i pro svou jedinečnou chuť. Káva se stala symbolem relaxu, odpočinku a příjemných chvil ve společnosti rodiny a přátel...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Naučte se brynzové halušky
 • Tipy a triky

Naučte se brynzové halušky

Brynzové halušky jsou tradičním slovenským jídlem, ale v oblibě je máme i u nás v Čechách. Na jejich přípravě není nic těžkého, s naším postupem je zvládnete lehce. Mezi hlavní ingredience patří brynza a slanina, kombinace, která vaše...

Obchod Apetit