Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dokonalé špagety carbonara: neodolatelně jemné a hotové za 15 minut

Špagety Carbonara
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Špagety carbonara jsou ideálním pokrmem pro podzimní večery. Hedvábná omáčka s křupavou slaninou dokáže vylepšit nepovedený den, a co je nejlepší, můžete je mít na stole za čtvrt hodiny.

Špagety carbonara patří k nejoblíbenějším pokrmům italské kuchyně a každý kuchař je připravuje trochu jinak. Někdo používá pouze žloutky, jiný celá vejce. Marcella Hazan, uznávaná autorita v oblasti italských receptů, přidává dokonce i bílé víno. A špagety carbonara podle Gordona Ramsaye, kde se objevují houby a mražený hrášek, mohou být jistě vynikající, ale je otázkou, zda jsou to ještě stále špagety carbonara.

V našem receptu používáme celá vejce: jídlo je tak bohatější na bílkoviny a navíc nemusíte přemýšlet, co uděláte se zbylými bílky. Pokud si práci dobře zorganizujete, jídlo bude hotové za čtvrt hodiny.

Podívejte se, jak připravit špagety carbonara:

Skryt pre seznam

Na 4 porce budete potřebovat:
sůl, 350 g špaget, 100 g pancetty, 50 g sýru pecorino, 50 g parmazánu, 3 velká vejce, 50 g másla, 2 stroužky česneku, čerstvě mletý pepř

Jak na to:

  1. Do velkého hrnce nalijte dostatečné množství vody, přidejte lžíci soli a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vařit, přidejte špagety a vařte, dokud nebudou al dente.
  2. Zatímco se vaří, nakrájejte pancettu na kostičky a nastrouhejte oba druhy sýra, menší část odložte na závěrečné zdobení. Vejce prošlehejte vidličkou, osolte, opepřete a promíchejte se sýrem.
  3. Česnek mírně zmáčkněte plochou stranou nože. Rozpusťte máslo ve velké pánvi, přidejte pancettu a česnek. Opékejte na středním ohni zhruba 5 minut dokřupava, poté česnek vyjměte a vyhoďte.
  4. Udržujte pánev na velmi mírném ohni. Jakmile jsou těstoviny hotové, slijte je a trochu vody si uschovejte. Těstoviny přendejte do pánve a přidejte pár lžic vody, ve které se vařily.
  5. Pánev odstavte z ohně a přilijte k těstovinám vajíčka se sýrem. Těstoviny míchejte a prohazujte, aby se obalily vaječnou směsí. Ta díky teplu těstovin zhoustne, neměla by se však začít srážet. Podle potřeby přidejte ještě pár lžic vody z těstovin, ale jen tolik, aby omáčka byla hedvábná, nikoli vodnatá. Před podáváním poprašte zbylým sýrem a špetkou černého pepře.

Kolik těstovin na jednu porci?

Obecně platí, že na jednu porci uvařeného těstovinového jídla by mělo stačit 80-100 g suchých těstovin. Množství závisí i na druhu omáčky a velikosti porcí. V tomto receptu by mělo stačit cca 80 g suchých těstovin, protože vejce, slanina a sýr jsou dostatečně syté.

Žloutky nebo celá vejce?

Je na vás, zda použijete pouze žloutky, nebo celá vejce. Omáčka z celých vajec nebude nikdy tak krémová a dokonalá, jak by si asi představovala italská babička, nebudou se vám ale hromadit zbytky bílků. Pokud se rozhodnete využít jenom žloutky, počítejte s jedním kusem na každou porci (a pokud máte rádi opravdu bohatou omáčku, přidejte jeden navíc na pánev).

TIP: Ze zbylých bílků pak můžete upéct třeba luxusní bezé roládu s kávovou šlehačkou. Nebo je zamrazte a vzpomeňte si na ně, až přijde čas péct cukroví.


Jaký sýr patří do špaget carbonara?

Do tradičních špaget carbonara se používá sýr Pecorino Romano, který je typický svou intenzivní a slanou chutí. Můžete také použít parmazán, který má jemnější a o něco sladší chuť. Oba sýry se pro vyváženější chuť často také kombinují. My doporučujeme českou variantu, sýr Gran Moravia, který si oblíbili i Italové. Sýr nastrouhejte najemno, aby se dobře spojil s ostatními ingrediencemi.

Jaká slanina patří do špaget carbonara?

Původní surovinou pro špagety carbonara je voňavé guanciale. Pokud nemáte guanciale k dispozici, dobrou alternativou je pancetta.

  • Guanciale je italská sušená slanina, která se řadí mezi základní ingredience italské kuchyně. Pochází ze slova ‚guancia‘, což znamená vepřové líčko (lalok), tedy spodní části hlavy prasete, která navazuje na plec.
  • Pancetta se vyrábí z vepřového bůčku, je jemnější a slanější.

Patří do špaget carbonara smetana?

Ne. Krémovou konzistenci omáčky zajistí žloutky, sýr a škrob z vody po vaření těstovin. Smetana by omáčku zbytečně zředila a nedosáhli byste tak dokonalého spojení s těstovinami.

Pokrm s nejasným původem

Špagety carbonara jsou jedním z nejznámějších italských pokrmů. Jak vznikl recept ale dodnes není jasné. Existuje mnoho legend, z nichž dvě patří mezi nejrozšířenější:

  • Podle první legendy špagety carbonara pochází ze starého Říma a jejich původním názvem je „cacio e ova“ (v překladu sýr a vejce). Špagety měly být v té době pokrmem horníků.
  • Druhá legenda říká, že těstoviny carbonara se poprvé začaly vařit na konci druhé světové války, kdy byly nejdostupnějšími potravinami vejce z domácích chovů a slanina, kterou dostávali američtí vojáci na příděl. 

Zdroj: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín