Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Domácí kefír krok za krokem: Proč stojí za to vyzkoušet kefírovou houbu

Kefírová houba
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Stačí vám jen mléko a tibetská kefírová houba – za méně než den společně vytvoří kefír, nápoj plný prospěšných bakterií a enzymů, který posílí váš organismus. Domácí výroba je navíc jednoduchá a levná, tak proč to nezkusit?

Kefírová houba vypadá jako malé, mléčně bílé, želatinové hrudky – když je přidáte do mléka, promění ho na kefír. Můžete ho popíjet, použít jako základ do smoothie, ale využijete ho i při pečení. Zlepší trávení, posílí imunitu a na rozdíl od mléka neobsahuje laktózu.

Proč je kefír zdravý?

Kefír obsahuje velké množství probiotik – tzv. přátelských bakterií, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Pravidelná konzumace kefíru může zlepšit trávení, posílit imunitní systém, a dokonce pozitivně ovlivnit náladu. Kefír je navíc přirozeně bez laktózy, protože bakterie a kvasinky při fermentaci štěpí mléčný cukr (laktózu), takže si ho mohou bez obav dopřát i lidé s laktózovou intolerancí.

TIP: Kefír si můžete vyrobit také bez kefírové houby: do čerstvého mléka přidejte klasický kupovaný kefír.

Jak si kefír připravit doma?

Tibetská kefírová houba není houba v klasickém smyslu, je to symbiotická kolonie kvasinek a bakterií, které dokážou proměnit mléko na kefír. Kefírová zrna, malé pružné kuličky, které se shlukují do větších hrudek, vzhledem trochu připomínají květák. Koupíte je v prodejnách zdravé výživy a seženete i v různých skupinách na sociálních sítích. Kefírová zrna se rychle množí a nadšenci domácí výroby kefíru se s vámi o ně rádi podělí často jenom za cenu poštovného.

  1. Kefírová houba: Aby fermentace proběhla správně, měla by být kefírová zrna čerstvá. Na kefír z půl litru mléka budete potřebovat 2–4 lžíce kefírových zrn.
  2. Mléko: Do čisté sklenice nalijte mléko – vhodné je kravské, ale hodí se i kozí, případně ovčí. Použijte raději mléko čerstvé, s trvanlivým krabicovým si kefírová houba nemusí někdy poradit.

  3. Příprava: Přidejte zrna do mléka a sklenici zakryjte čistým plátýnkem či utěrkou, aby mohl dovnitř pronikat vzduch, ale aby se tam nedostaly nečistoty. Případně můžete sklenici přiklopit víčkem, ale nedovírejte ho.

  4. Fermentace: Sklenici nechejte při pokojové teplotě asi 12 až 24 hodin – záleží, jak silný kefír chcete. Čím déle ho necháte, tím bude kyselejší. Občas kefír promíchejte dřevěnou vařečkou či plastovou lžičkou.

  5. Scezení: Po fermentaci kefír jemně promíchejte a přeceďte. Ideální je použít plastový cedník, houba nemusí dobře reagovat na kov. Kefírová zrna na sítku opláchněte pod tekoucí studenou vodou, dokud se z ní nevyplaví zbytky kefíru.

  6. Péče o houbu: Kefírová houba vyžaduje minimální péči, ale je důležité ji důkladně propláchnout vodou a uložit do čistého mléka. Názory, zda vyplachovat houbu po každém použití, se různí. My doporučujeme ji vypláchnout pokaždé – zabráníte tím hromadění starého kefíru v záhybech houby.

  7. Uskladnění kefíru: Kefír můžete ihned pít, nebo ho nechat ještě několik hodin zrát v lednici, čímž získá jemnější chuť.

TIP: Pokud nechcete kefír konzumovat každý den, můžete ho nechat zrát v lednici, kde fermentuje mléko pomaleji, tedy 3–4 dny. Houba se poměrně rychle množí, pokud ji nechcete vyhazovat, můžete kulturu zamrazit a poté případně někomu darovat.

Tipy pro využití kefíru

Kefír můžete nejen pít, ale i používat do smoothies, salátových dresinků, marinád nebo jako náhradu jogurtu v pečenía to do chleba i buchet, palačinek, langošů, lívanců, bábovek či perníku. Skvěle se hodí i na marinování kuřecího masa – díky kefíru bude maso křehčí.

Zdroje informací: ufrb.edusciencedirectscielomedium

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín