Langoše patří spolu s párky v rohlíku a klobáskami mezi dominanty stánků s rychlým občerstvením. Příprava langošů není nijak složitá a téměř všechny suroviny máte zaručeně doma. Nemusíte tedy čekat na festival či jinou zábavu, abyste si udělali radost.
Milovníci langošů se obvykle těší, až si ve stánku koupí smaženou pochoutku z kynutého těsta. Co takhle otevřít si občas stánek i doma? Využijte rodinných sešlostí, zahradních slavností či sousedských setkání a blýskněte se pohoštěním pro všechny. Vrátí se vám to!
Budete potřebovat pouze hladkou mouku, krupicový cukr, mléko, čerstvé droždí, sůl a olej na smažení. Na oblíbenou placku si pak můžete dát cokoli, co máte rádi.
-
Kromě slané varianty s kečupem a sýrem je oblíbený i langoš nasladko. Skvěle si rozumí například s povidly.
Na to, jak připravit skvělé langoše, se můžete podívat v našem videu.
Jak připravit nejlepší těsto na langoše?
Do mísy nasypejte 1 lžíci hladké mouky, 1 lžičku krupicového cukru a 30 g čerstvého droždí. Vlijte 100 ml vlažného mléka. Vše promíchejte, aby se suroviny řádně promísily. Poté nechejte vzejít kvásek.
-
Mléko používejte vždy vlažné, aby se v něm kvasinkám dařilo a kvásek dobře vzešel. Ideální je, aby všechny suroviny měly přibližně stejnou teplotu.
-
Místo mléka můžete použít vlažnou vodu.
-
Mouku můžete prosít, tím se provzdušní a těsto pak lépe nakyne.
-
Čerstvé droždí je pro přípravu kvásku lepší než sušené, má ale poměrně krátkou trvanlivost. Pokud nespotřebujete celé droždí, zbytek můžete zamrazit. Po rozmrazení jej musíte spotřebovat celé.
Jakmile se na kvásku začnou tvořit velké bubliny, přilijte dalších 200 ml vlažného mléka, přisypejte 500 g hladké mouky a špetku soli. Vše promíchejte, aby vzniklo hladké těsto. Pak ho dobře prohněťte buď s pomocí kuchyňské techniky nebo bicepsů.
-
Mléko můžete nahradit bílým jogurtem, langoše tak budou nadýchanější.
-
Pokud těsto lepí, přidejte trochu mouky. Jestliže je těsto příliš tuhé, dolijte trochu vlažného mléka či vody.
Hotové a dobře prohnětené těsto se odlepuje od vařečky či hnětacího háku. Poprašte ho moukou a nechejte ho 30 minut kynout.
-
Mísu je vhodné přikrýt čistou utěrkou, chráníte tím těsto před vychladnutím a vysycháním.
Jak správně tvarovat a smažit langoše?
Vál poprašte moukou a položte na něj připravené těsto. Z něj odkrajujte kousky a vytvarujte z nich bochánky. Ty nechejte na pomoučeném vále 15 minut kynout.
-
Bochánky přikryjte čistou utěrkou. Drží se pod ní teplo a těsto lépe kyne.
V hluboké pánvi či větším hrnci rozpalte vysokou vrstvu rostlinného oleje, langoš musí plavat. Pokud by byla vrstva příliš nízká, těsto by se mohlo připalovat. Olej musí být pořádně rozpálený, aby do těsta nenasákl a langoš krásně křupal.
Z vykynutých bochánků tvarujte placky, které opatrně vkládejte do rozpáleného oleje. Jakmile bude jedna strana osmažená dozlatova, placku opatrně přetočte.
-
Dávejte pozor, abyste pracovali opatrně. Rozpálený olej může prskat a vy byste se mohli popálit.
-
Langoše odložte na papírovou utěrku, která vsaje přebytečný olej.
Delikátní langoše: Jak je ochutit
Připravené langoše můžete ochutit tak, jak je máte rádi. Pokud je máte rádi na slano, hodí se česnek, kečup či tatarská omáčka a nastrouhaný sýr. Maďaři se neobejdou bez zakysané smetany.
-
Prolisovaný česnek můžete v misce promíchat s trochou soli, oleje a s bylinkami, například s najemno nasekanou pažitkou. V této podobě se česnek na langoš dobře roztírá.
-
Na posyp můžete použít eidam či goudu, ale skvěle se chodí čedar, dokonce i niva.
Langoše chutnají výborně i nasladko – například s povidly, marmeládou či džemem.
-
Potřený langoš můžete ozdobit domácí šlehačkou.
-
Langoš si skvěle rozumí i s tvarohem, který utřete s cukrem. Langoš pak můžete ozdobit drobným ovocem, například borůvkami.
Zdroj informací: časopis Apetit