Jak mrazit bobulovité ovoce

Letní bobule ve sklenici z mrazáku
ZDROJ: Mike Kenneally, Unsplash
sdílet:

Rybíz, borůvky, maliny, ostružiny, angrešt… to jsou barvy a chutě léta. Zamrazte si je na chladnější dny, kdy vám v bublanině či knedlících připomenou prázdniny.

Rozhodli jste se zamrazit letní úrodu rybízu, malin, ostružin a dalších bobulí? Možná jste zjistili, že váš mrazák není dostatečně prostorný. Pokud máte dost velký byt, zvažte nákup samostatného mrazícího boxu. Nemusí běžet po celý rok, zapnout ho můžete jen na dobu, než spotřebujete uložené zásoby.

V nabídce specializovaných prodejen najdete nejen velké mrazáky, ze kterých by se jedna rodina sytila měsíce, ale také menší, o pár šuplících přiměřeného objemu. Popřípadě se poohlédněte po nákupu z druhé ruky. Na překlenovací období pár měsíců takový přístroj bohatě stačí.

Mlsání z mrazáku: zmrzlinový dort

Více

 • Kromě navýšení kapacity má druhý mrazák také tu výhodu, že nemusíte všechno ovoce zpracovat hned. Možná se právě balíte na letní dovolenou a nemáte čas stát s vařečkou u hrnce a připravovat zavařeniny. Zamrazené ovoce na vás počká.
 • V klidu si rozmyslete, zda z rybízu bude lepší džem nebo sirup, a ve správný čas ho vytáhněte z boxu. Netvrdíme, že ovoce bude jako čerstvé, ale smoothie, zmrzlina nebo ovocná omáčka z něj budou i tak vynikající.

A teď se pusťme do mražení.

1. Celé bobule: Na koláče, do smoothie a limonád

Čerstvě natrhané nebo koupené bobule zpracujte co nejdříve. Jeden den vydrží ve velmi chladné lednici, ale čím dříve se do nich pustíte, tím lépe. Drobné plody se snadno znehodnotí a rychle se kazí. Natrhat je chvíli zabere, přijít o ně by byla škoda.

 • Chcete-li, plody nejprve jemně promyjte, nechte v sítu okapat a opatrně osušte. Nejlépe se vám ale budou mrazit plody čerstvě otrhané, suché a neumyté.
 • Plody rozdělte do krabiček podle jednotlivých druhů. Důkladně je uzavřete víčkem, aby se k nim nedostal mráz, který by je zbytečně vysušoval a znehodnotil.

 • Větší plody (angrešt, josta) rozložte na podnos, přikryjte alobalem, vložte do mrazáku a nechte hodinu zamrazit. Pak je z sesypte a rozdělte do uzavíratelných sáčků či krabiček s víčkem. Díky mrazení na tácu se k sobě plody neslepí a budou se z mrazáku jednodušeji odebírat. 

Tip navíc: Z josty i angreštu můžete před zamrazením odstranit zaschlé květy. 

Jak později použít celé bobule

Hodí se do bublanin, koláčů, na ozdobu pohárů i do ovocné omáčky. Naplníte s nimi také knedlíky a další dobroty. Nebo je přihoďte do koktejů a smoothie. Krásně vypadají také ve džbánu s vodou a limonádami. 

20 nejlepších letních koláčů z plechu a forem

Více

2. Do zmrzlinových pohárů jako dřeně a nanuky

Nápaditý, přitom jednoduchý způsob, jak zpracovat méně pěkné nebo velmi přezrálé bobulovité plody.

 • Rozmixujte je ponorným mixérem dohladka, oslaďte, případně dochuťte citronovou šťávou. Cukru dejte spíš více než méně, mráz stahuje sladkou chuť a výsledná dřeň by mohla být mdlá.
 • Pro zvýraznění chuti můžete přidat také lístky máty nebo meduňky. Chcete-li směs dokonale hladkou, propasírujte ji přes sítko. Komu slupičky a lístečky nevadí, pasírovat nemusí.

 • Ovocnou dřeň naporcujte do misek, tvořítek nebo nanukových formiček. Hodí se jako zmrzlina do pohárů, na mlsání jen tak nebo ji můžete lehce prohřát a použít jako teplou omáčku na moučníky.

3. Na chleba a lívance: džem z mrazáku

Pokud máte prostorný mrazák, můžete naplněné sklenice uchovávat v něm. Své oblíbené bobule přiveďte k varu, smíchejte s cukrem, pektinem a citronovou šťávou a dokončete podle následujícícho receptu.

Hotový džem naplňte do sklenic nebo plastových krabiček – nádoby nepřeplňujte, aby měl džem při mražení kam vystoupat. Po uzavření nechte ovocnou směs vychladnout. Uložená v mrazáku vydrží až 1 rok. Před použitím ho nechte v chladničce povolit a snězte do 3 týdnů.


 

Související recepty

Související články

 • Novinky a zajímavosti

Báječné borůvky – ovoce plné zdraví

Jestli letos borůvky rostou, vám v článku sice neprozradíme. (A naše tajná místa, kam na ně chodíme, si také necháme pro sebe.) Ale zato vám řekneme, na co jsou borůvky dobré, proč je jíst, čím prospívají našemu zdraví nebo jaký je rozdíl...
 • Tipy a triky

Jak využít a zužitkovat rybíz?

Rybíz často nechybí na žádné zahrádce ani farmářském trhu. Pro svou výraznou nakyslou chuť, barvu i obsah vitamínů je ideální surovinou ke zpracování. Nejlepší je sníst ho čerstvý, ale pokud si lahodné bobule chcete uchovat na...
 • Tipy a triky

Ostružiny pro zdraví a krásu

Kdo by je neměl rád? Tohle temné ovoce sbíráme a holdujeme mu v letních měsících. Prospívá našemu zdraví a má nespočet využití v kuchyni.  ...
Autor: Jana Kopřivová

Obchod Apetit