Játra – pro někoho delikátní lahůdka, pro jiného chuťová výzva, která může v jídle buď zazářit a stát se hlavní hvězdou pokrmu, nebo naopak nemile překvapit. Chcete se pustit do přípravy jater, ale nejste si jisti, jak je správně očistit? Ukážeme vám, jak je zbavit nečistot a připravit z nich dokonalý kulinářský zážitek tak, aby nepřišla o svou jemnou chuť a konzistenci!
Játra jsou orgán, jehož hlavní funkcí je filtrování toxinů a odpadních látek z těla, a proto je důležité se o ně postarat, pokud je chceme využít v kuchyni. Toxických látek v drůbežích, hovězích a ani vepřových játrech se ale nemusíte obávat, jejich obsah není pro člověka nebezpečný.
Játra jsou naopak velice cennou součástí jídelníčku: patří mezi nejbohatší zdroje železa, vitamínu A a celé řady vitaminů B. Nejčastěji se setkáme s játry hovězími, vepřovými a kuřecími, ale nebojte se pracovat i s játry jiné drůbeže.
-
Každý typ jater se ovšem trochu liší chutí i strukturou.
-
Všechny druhy jater se dají snadno sehnat a pořídíte je za velmi příznivou cenu.
-
Když budete při přípravě postupovat správně, zvládnete z nich vykouzlit vynikající pokrm.
Jak očistit a nakrájet hovězí játra:
Jak očistit a připravit játra
-
Příprava je základ: Začněte tím, že játra opláchnete pod tekoucí studenou vodou a necháte je okapat na sítku. Pokud se jedná o větší kus, jako jsou hovězí játra, zbavte je tenké blány, která pokrývá jejich povrch. Tato blána může být tuhá a při vaření by zbytečně kazila texturu pokrmu.
-
Odstranění nežádoucích částí: U většiny jater najdete viditelné cévy, tukové části nebo zbytky žluči. Tyto části jsou hořké a mohou pokazit výsledný dojem pokrmu, proto je velmi pečlivě odstraňte ostrým nožem.
-
Namáčení: Pokud máte citlivější chuťové buňky, játra před vařením namočte na 1–2 hodiny například do mléka. Tento krok pomáhá zjemnit chuť a zbavit játra silného železitého aroma.
TIP: Po očištění můžete játra krátce spařit horkou vodou a poté propláchnout studenou vodou. Játra nechejte okapat – skvěle se k tomu hodí sítko.
Čemu se při přípravě jater vyhnout
-
Nepřehánějte to s teplotou: Játra jsou jemná a příliš vysoká teplota je může vysušit. Doporučuje se je vařit nebo opékat na středně vysoké teplotě.
-
Pozor na sůl: Játra solíme až na konci přípravy. Sůl je totiž vysuší a ona ztvrdnou.
-
Ořezání tuku a žil: Nezapomínejte na důkladné odstranění všech viditelných tukových částí, ty mohou při přípravě zhořknout.
Kam se játra hodí a jak je využít v kuchyni
Existuje řada pokrmů, kde játra krásně vyniknou. Tady jsou některé z našich tipů:
-
Paštika: Paštiky a teriny jsou delikátní způsob, jak si vychutnat jemnou chuť jater. Při správném postupu se z nich stane luxusní pochoutka. Na přípravu paštik se skvěle hodí telecí i drůbeží játra.
-
Restovaná játra na cibulce: Klasika, kterou ocení každý milovník rychlých a chutných jídel. Restovaná játra doplněná o karamelizovanou cibulku a čerstvé bylinky vytvoří dokonalou chuťovou harmonii. Pro tuto úpravu jsou vhodná vepřová játra.
-
Játra na grilu: Jemně marinovaná játra se skvěle hodí na gril. Pozor jen na krátký čas přípravy, aby nebyla vysušená! Výborně pro tuto variantu úpravy využijete vepřová játra.
-
Játra do guláše: Skvěle chutná například netradiční vepřový guláš z plece a jater s těstovinami.
-
Játrové knedlíčky: Kdo by nemiloval vývar s játrovými knedlíčky? Pokud nevíte, jak je připravit doma, zkuste náš recept. Knedlíčky jsou vynikající z drůbežích i hovězích jater.
-
Játra do omáček: Do omáček se nejlépe hodí drůbeží játra, která jsou jemná chuťově i svou texturou.
TIP: Pokud chcete krájet vepřová či hovězí játra na plátky, krájejte je napříč přes kratší stranu.
Zdroj informací: časopis Apetit