Druhů cibule je celá řada – mají různé barvy, různou intenzitu ostrosti a sladkosti. Každá z nich se v kuchyni hodí na něco jiného: představíme vám ty nejpoužívanější druhy, poradíme, do čeho se hodí, a také ukážeme, jak cibuli správně opékat nebo jak z ní připravit božskou karamelizovanou cibulku do burgerů.
Od syrové ke karamelizované cibuli
Cibule nabízí víc než jen ostrost – podle způsobu přípravy získá jemnost, hloubku nebo se zvýrazní její sladkost.
Syrová cibule do salátů? Propláchněte ji!
Syrová, jemně nakrájená cibule je ideální do salátů, ale její palčivost (zejména u žluté a červené) může být na závadu, stejně jako to, že se rychle kazí.
Palčivost odstraníte důkladným propláchnutím: nakrájenenou cibuli propláchněte na sítu studenou vodou, poté ji nechte okapat, osušte a přidejte do salátu. U pokrmů, které budou chvíli stát, jako vánoční bramborový salát, buď spařte cibuli horkou vodou, nebo ji na chvíli povařte a osušte. Tím prodloužíte trvanlivost celého pokrmu.
Tajemství dokonalé cibule pro základy
Cibule je základem mnoha pokrmů, a to od omáček po dušená masa. Ale víte, jak ji správně opéct, aby zůstala jemná a sladká? Při pomalém smažení na tuku po dobu 3–5 minut zesklovatí, změkne a dodá pokrmům nejen chuť, ale i skvělou texturu. V omáčkách se dokonale rozpadne a vy tak nemusíte použít ani mixér, ani zahušťovadlo – cibule všechno zvládne sama.
Karamelizace cibule: Trpělivost přinese sladkou odměnu
Karamelizovaná cibule je ideálním doplňkem do těstovin, burgerů nebo sendvičů a do některých omáček. Tajemství této sladké pochoutky spočívá v pomalé přípravě na mírném plameni.
- Nakrájejte cibuli spíše nahrubo, dejte ji na rozehřátou pánev s dostatečným množstvím tuku a za stálého míchání opékejte.
- Nechejte ji pomalu zlátnout – tento proces trvá přibližně 15-25 minut.
- Potom cibuli zasypejte cukrem (třtinovým či obyčejným) a nechejte zkaramelizovat.
- Pro výraznější chuť (do svíčkové či burgerů) můžete přidat i ocet, který nechte zcela odpařit.
TIP: Pro karamelizování cibule skvěle poslouží přepuštěné máslo.
Karamelizaci cibule zvládnete díky našemu videonávodu:
Druhy cibule: jejich vlastnosti a využití
- Žlutá cibule: Univerzální je do základů i salátů. Pokud sáhnete po žluté cibuli, máte před sebou univerzálního kuchyňského dříče. Skvěle se hodí do omáček, vývarů i k dušeným masům. Ale pozor, je sladká, takže nepřehánějte množství – zejména v salátech.
- Šalotka: Bez ohledu na barvu je jemnější a subtilnější než klasická žlutá cibule. Ve studené kuchyni z jídel chuťově nevyčnívá a v teplé zařídí omáčkám hedvábnou konzistenci.
- Červená cibule: Používá se hlavně ve studené kuchyni, kde vynikne její efektní vzhled (tepelnou úpravou barvu ztrácí). Skvělá je do salátů, ale nadchla nás i karamelizovaná v podobě cibulového džemu.
- Jarní cibulka: Zasyrova má příjemně štiplavou chuť, což oceníte v pomazánkách i salátech, kam ji lze použít i s natí. Naopak tepelně upravená je nasládlá a jemná, je výborná na slaných koláčích i v asijských pokrmech.
Zdroj informací: časopis Apetit