Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vyčistit formičky a vykrajovátka na pečení cukroví? Využijete sůl, citron, jedlou sodu, kypřicí prášek nebo coca-colu

Vánoční vykrajovátka
ZDROJ: Pixabay
sdílet:

Chystáte se vytáhnout vykrajovátka, se kterými jste jako děti tvořili perníkové hvězdy a srdíčka? Nebo jste si právě pořídili novou sadu formiček a začínáte péct? Aby vám vykrajovátka a formičky sloužily dlouhá léta a stále vypadaly jako nové, je potřeba jim věnovat správnou péči. Máme pro vás několik osvědčených tipů, které vám ušetří čas a usnadní pečení.

Každý, kdo někdy pekl cukroví, ví, jak důležité je, aby byly formičky čisté a dobře připravené – správná péče je tajemství nejen dokonalého vzhledu cukroví, ale i jeho snadného vyklápění. Jestli se vám každoročně stává, že těsto vypadává z vykrajovátek křivě, případně že formičky po pečení zůstávají velmi znečištěné, jste tu správně!

Údržba kovových formiček na cukroví

Dnes se dají sehnat vykrajovátka a formičky vyrobené z různých materiálů – o všechny je však potřeba pečovat. Údržba tradičních kovových formiček bývá často považována za náročnou. Před vánočním pečením je důležité věnovat pozornost ošetření všech formiček a vykrajovátek, ať už jsou nové, nebo používané delší dobu. Správnou péčí zajistíte, že vaše vánoční cukroví bude nejen chutné, ale i bezpečné pro všechny strávníky.

  • Staré kovové formičky, i když jsou stále funkční, mohou obsahovat zbytky těsta, mastnoty, nebo dokonce náznaky rzi, což nejen ovlivňuje chuť cukroví, ale může být i zdravotně závadné. Péče o ně zahrnuje důkladné vyčištění a případně odstranění rzi, což prodlouží jejich životnost a zajistí bezpečnost při použití.

  • Nové formičky a vykrajovátka je zase dobré před prvním použitím důkladně umýt, aby se odstranily nečistoty a případné zbytky látek z výroby, které by mohly přejít do těsta.

Jak připravit staré formičky před pečením

Staré formičky mají svůj půvab, ale často i patinu. Proč je tedy nenechat znovu zazářit a neobnovit tak jejich zašlou slávu? Na boj proti nečistotám i rzi vám stačí běžné kuchyňské suroviny.

  • Citron a sůl či jedlá soda: Smíchejte sůl a citronovou šťávu tak, aby vznikla kašička – tu pak naneste na znečištěný povrch a nechte ji působit. Formičky omyjte a dočistěte. Místo soli můžete použít jedlou sodu.

  • Kypřicí prášek nebo ocet: Do vody nasypejte 2 balení kypřicího prášku a nechte ho rozpustit, poté do hrnce vložte formičky, přiveďte k varu a vařte na mírnějším plameni asi 20 minut. Kypřicí prášek při varu prská, proto buďte opatrní. Po 20 minutách sporák vypněte a vodu slijte. Formičky dobře osušte, případně dejte dosušit na topení. Podobně jako kypřicí prášek poslouží i ocet, případně jedlá soda.

  • Coca-cola: Dejte formičky do misky, zalijte je coca-colou tak, aby byly plně ponořené, a nechejte je máčet několik hodin (například přes noc). Poté formičky dobře omyjte a osušte.

Jak připravit nové formičky před prvním pečením

Koupili jste si nové formičky a chcete je ihned použít? Nedělejte to! Nové formičky mohou obsahovat zbytky výrobního oleje, což by mohlo ovlivnit chuť cukroví. Proto je důležité je před použitím tzv. vypálit v troubě.

  • Formičky umyjte jemným prostředkem na nádobí a řádně opláchněte.

  • Formičky rozložte na plech a vložte do trouby předehřáté na 200 °C zhruba na 5 minut.

  • Vyndejte je a nechte zcela vychladnout. Mezitím si připravte tuk, kterým formičky vymažete.

  • Vnitřek vychladlých formiček vymažte rozehřátým 100% tukem a pusťte se do pečení.

Jak správně čistit formičky po pečení

Po každém pečení je důležité formičky a vykrajovátka důkladně očistit, aby si zachovaly svou kvalitu a byly připravené na další použití. Zbytky těsta a tuků, které na náčiní ulpí, mohou časem způsobit ztrátu lesku, zápach a u kovových formiček i podporovat vznik rzi. Pravidelné čištění a správná péče po pečení zajistí, že formičky budou i nadále spolehlivým pomocníkem.

  • Ideální je formičky opláchnout teplou vodou, případně použít jemný kartáček na odstranění zbytků těsta z drobných záhybů. Saponát raději nepoužívejte, aby se neodmastily.

  • Kovové formičky pak pečlivě osušte například papírovými ubrousky (případně dosušte na topení), aby nezůstaly vlhké – právě vlhkost totiž urychluje korozi.

  • Formičky raději nemyjte v myčce – agresivní mycí prostředky a teplota mohou formičky poškodit. A to nejen kovové, ale i ty nerezové.

  • Formičky vždy uskladněte na suchém místě a chraňte je před prachem.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...