Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolik času v troubě potřebuje perfektně upečená sekaná? Možná méně, než jste mysleli

Kolik času v troubě potřebuje perfektně upečená sekaná? Možná méně, než jste mysleli
sdílet:

Už víte, co všechno do sekané patří. Teď přichází otázka, jak ji správně upéct. Kolik času si na českou klasiku vymezit, když ji chcete připravit k nedělními obědu? Doba, která je zapotřebí, aby sekaná strávila v troubě, se odvíjí od její podoby a množství masa. 

Vedle velikosti a tvaru sekané závisí ještě na tom, jestli máte troubu horkovzdušnou, elektrickou či plynovou. Většina sekaných na našem webu se peče při teplotě okolo 180 °C zhruba jednu hodinu. Upečená sekaná má pak zlatavou kůrčičku.

Nezapomeňte, že každá trouba peče trochu jinak, časy je proto třeba brát orientačně. Sekanou je třeba během pečení sledovat, případně podlévat – zejména pokud ji pečete poprvé. 

  • Menší sekané, které se pečou např. v zapékacích miskách nebo po porcích: 30–45 minut
  • Velké sekané, které se připravují z 1 kg mletého masa: 60–90 minut

Jak upéct nejlepší sekanou

  1. Předpečení: Předehřejte troubu na 180 °C.
  2. Test propečení: Zda je sekaná hotová, zjistíte teploměrem. Vnitřní teplota by měla dosáhnout alespoň 70–75°C, aby byla upečená a zároven sťavnatá. Další způsob, jak propečení zjistit, je píchnout do sekané nožem. Když je sekaná hotová, měla by z ní vytékat čirá šťáva.
  3. Odpočinek po pečení: Po vytažení z trouby nechte sekanou několik minut odpočinout, než ji začnete krájet. To pomáhá rovnoměrné distribuci šťáv v mase. 

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín