Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolik mouky je tak akorát? Vše, co potřebujete vědět o zahušťování polévek a omáček

Česneková omáčka s uzeným masem
ZDROJ: Apetit
sdílet:

V kuchyni jste jako ryba ve vodě, vaříte „od oka“ a vše dokonale klape. Ale jakmile přijde na řadu zahušťování, polévka nebo omáčka vás umí dostat do úzkých. Kolik mouky je tak akorát? Stačí znát základní pravidla a omáčky budou přesně takové, jaké mají být: hladké, sametové a bez hrudek.

Přiznejme si, většina z nás řeší zahušťování metodou „snad to vyjde“. Jak zajistit, aby jíška pracovala ve váš prospěch a omáčka měla tu správnou konzistenci? Poradíme vám, jak to zvládnout na jedničku.

Tajemství správné hustoty

Sníte o sametové omáčce, která dokonale obalí lžíci a dodá jídlu ten pravý šmrnc? Klíčem je správný poměr mouky a tekutiny. Už žádné odhadování, stačí, když se budete držet osvědčeného poměru:

1 šálek (tedy 250 ml) tekutiny, zarovnaná polévková lžíce mouky (což je zhruba 12 gramů) a másla přesně tolik, kolik dáváte mouky.  Do polévek stačí lžíce mouky, do hustších omáček přidejte raději více.

  • Řídká omáčka nebo polévka: 1 lžíce mouky na šálek tekutiny.
  • Středně hustá omáčka: 1,5 lžíce mouky na šálek tekutiny.
  • Hustá omáčka: 2 lžíce mouky na šálek tekutiny.
  • Základ pro suflé: 3 lžíce mouky na šálek tekutiny.

Co dělat, když to přeženete? Každému se to občas stane. Polévka se zdá příliš hustá, stojí v ní lžíce a připomíná spíše kaši. Co s tím? Postupujte jednoduše: Přidejte teplou tekutinu – mléko, vývar nebo trochu vody a omáčku důkladně rozmíchejte metličkou do hladka.

Proč je hrnec klíčem k úspěchu

„Správné nádobí je polovina úspěchu!“ Julia Child, která ve své slavné knize Umění francouzské kuchyně tento detail neopomíjí, by vám hned připomněla: Než začnete vařit, podívejte se, jaký máte hrnec. Výběr hrnce nebo rendlíku je totiž u omáček naprosto zásadní.

Ideální volbou je smaltovaný, litinový nebo nerezový hrnec s tlustým dnem. A proč na tom tolik záleží? Tenké dno se snadno přehřeje, což může vést k připálení jíšky, a to zničí chuť celého pokrmu. Takže až příště sáhnete do kuchyňské skříňky, dejte si záležet, jaký hrnec nakonec vyberete.

Béchamel a velouté

Francouzská kuchyně je královstvím omáček a mezi nejznámější patří béchamel (u nás známý jako bešamel) a velouté – dvě základní bílé omáčky, které stojí na jednoduchém základu: jíšce.

Jíška je neuvěřitelně všestranná. Přimícháním mléka vytvoříte bešamel – krémovou omáčku, která se hodí do lasagní, na gratinování zeleniny nebo jako základ pro sýrové omáčky. Lehce ji dochuťte muškátovým oříškem a rázem máte základ, který povýší každé jídlo.

Pokud místo mléka použijete vývar, vznikne velouté – jemná, lehká omáčka ideální k masu, rybám nebo drůbeži. Je to taková sofistikovanější verze klasické jíšky, která dodá pokrmu navíc jemnou chuť a udělá i z obyčejné ryby jídlo na sváteční stůl. Pečený lín s křenovým velouté a červenou řepou jsou toho jasným důkazem.

Zdroj: Julia Child: Umění francouzské kuchyně, Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: nikol.pouzar

Apetit magazín

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen
  • Zajímavosti

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen

Floating Island, neboli île flottante, patří mezi nejvíce elegantní dezerty francouzské kuchyně. Nadýchaná sněhová pusinka plující na hladině jemného vanilkového krému… zní to povědomě? Ano, možná tento dezert znáte jako ptačí mléko. A i...
Podcasty o jídle, které budete žrát
  • Tipy redakce

Podcasty o jídle, které budete žrát

Naslouchat člověku, který rád jí, vaří a celkově jídlo miluje, je zážitek. Ta vášeň je až nakažlivá... Jídlo je vděčným tématem a vy máte výhodu, že žijete v době podcastové. Někoho lákají rozhovory o zdravém stravování, někoho o...