0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kouzlo a tradice britských masových koláčů: od kuriozních po seriozní

Britský masový koláč
ZDROJ: Unsplash/David Fedulov
sdílet:

Koláčky plněné hovězím, vepřovým nebo skopovým masem namísto ovoce nejsou pro Brity nic zvláštního. Naopak, ve Spojeném království jsou masové koláče snad ještě populárnější než ty sladké a jsou také naprosto nedílnou součástí slavností i tradic. Někdo preferuje klasiku v podobě Shepherd's Pie, někdo si zase rád pochutná na koláči s hlavičkami a ocásky sardelí.

Pastýřský, ledvinkový a spousta dalších

V základu jde o velmi jednoduchý pokrm – těsto a náplň. S náplní se však experimentuje na všechny možné způsoby. Najdeme v nich nejrůznější druhy masa, bylinky, zeleninu, brambory, omáčky... K těm nejpopulárnějším druhům patří koláče s mletým hovězím a kořenovou zeleninou, které jsou známé pod pojmem Shepherd's Pie. Dalšími jsou klasický se steakem a ledvinkami nebo kuřecí s houbami.

Pro Anglii jsou naprostou klasikou vepřové koláčky, na které najdeme nespočetné množství receptů. Naopak ve Skotsku se připravují se skopovým masem. Zapékají v nich ale i hlemýždě, mušle a mořské plody nebo vnitřnosti na způsob haggisu. Díky americkému vlivu můžeme také ochutnat koláč alá hamburger, hot dog nebo makaróny se sýrem alias Mac and cheese.

Koláčoví rekordmani

Pie and Mash je podnik ve východní části Londýna, který mnozí pokládají za nejstarší anglický fast food. Od roku 1862 zde podávají koláč s hovězím masem, bramborovou kaší a úhořem v rosolu. Vše je zalité petrželkovou omáčkou podle starého rodinného receptu.

Asi nejkurióznějším koláčem se mohou pochlubit v městečku Mousehole. Podle legendy zde během jedné bouře vyplul odvážný rybář a dovezl nejrůznější druhy ryb, kterými nakrmil všechny obyvatele. Restaurace The Ship Inn si tuto událost připomíná podáváním Stargazy pie. Koláč obsahuje šest druhů na kousky nakrájených ryb.

  • Pomalu se pečou společně s bylinkami, smetanou s bramborovou kaší.
  • Vše je překryto velkým plátem těsta a ozdobeno hvězdičkami a celými sardelemi, kterým z koláče vykukují hlavy a ocasy.
  • Tamní obyvatelé si bez tohoto koláče nedokážou představit 23. prosinec a údajně je právě hlava sardelí tou nejlepší částí.

Nejdražší masový koláč na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů pochází samozřejmě také z Británie. Přesněji ho upekli kuchaři restaurace Fence Gate Inn v městu Lancashire roku 2005. Obsahoval japonské wagyu hovězí, lanýže, vzácné bluefoot, matsutake houby a exkluzivní víno Chateau Mouton Rothschild z roku 1982.

  • Díky těmto ingrediencím se cena unikátního jídla vyšplhala na neuvěřitelných 10 000 liber, což je v přepočtu něco přes 300 000 korun.  

Kdy si Brité na koláčích pochutnávají?

Prakticky kdykoliv je k tomu příležitost. Masové koláče jsou nedílnou součástí všech možných oslav, průvodů, svátků a samozřejmě fotbalových utkání.

Pokud domácímu pečení úplně neholdujete, může si vybrat jeden ze speciálních oslavných dnů, kdy jsou „páje“ ještě více středem pozornosti než obvykle. Každý rok se 23. ledna slaví Mezinárodní den koláčů a asi nebude překvapením, že zrovna v Británii ho prožívají o trochu víc než jinde.

Nicméně, pokud jste nestihli tento den v lednu dostatečně oslavit, máte druhou příležitost na jaře. Vždy 1.–7. května se odehrává Koláčový týden. Ten se často slaví tím, že si Brité každý den pochutnávají na jiném tradičním koláči. Toto je unikátní příležitost vyzkoušet hned několik druhů a posedět s přáteli nebo rodinou, protože o takovou pochoutku je škoda se nepodělit.

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
  • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
  • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč