Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Křepelčí vejce: Malá, přesto plná vitaminů. Jak s nimi pracovat, do jakých pokrmů je využít a proč je zařadit do jídelníčku

Salát s křepelčími vejci
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Jemná skořápka zdobená drobnými skvrnami ukrývá poklad – výživově bohaté a chuťově delikátní křepelčí vejce. Tato drobná perla gastronomie není jen estetickým zpestřením pokrmů, ale i zdrojem cenných živin, které prospívají zdraví. V čem jsou křepelčí vejce tak výjimečná, jak je správně připravovat a proč by neměla chybět ve vašem jídelníčku?

Křepelčí vejce jsou menší než slepičí, s hmotností přibližně 11–15 gramů. Mají jemnou skořápku s typickými tmavými skvrnami a jejich chuť je jemná, často popisována jako delikátní. Díky své velikosti a estetickému vzhledu jsou oblíbené v gastronomii nejen pro chuť, ale i jako dekorativní prvek pokrmů.

Nutriční bohatství v malém balení

Navzdory své malé velikosti jsou křepelčí vejce bohatá na živiny. Obsahují vysoké množství kvalitních bílkovin, hodnotných tuků, ale také vitaminů a minerálů (například draslík, železo, fosfor). Dále obsahují lecitin, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a také esenciální aminokyseliny důležité pro růst a regeneraci tkání.

  • Zajímavost: Křepelčí vejce má velký žloutek, který obsahuje podle Food Data Central U. S. Department of Agriculture dvojnásobné množství vitaminů A, B1 a B2 než slepičí vejce.

Křepelčí vejce v kuchyni: Tipy a triky

Při práci s křepelčími vejci je vhodné dodržovat několik zásad:

  • Vaření: Pro vejce naměkko stačí 1 minuta varu, pro vejce natvrdo cca 3 minuty.

  • Loupání: Po uvaření vložte vajíčka ihned do studené vody, což usnadní loupání. Naklepnutím porušte skořápku a lehce vejce poválejte například po kuchyňské lince. Poté vejce vložte opět na 2 minuty do studené vody. Díky tomu by mělo jít snadno oloupat i s blankou.

  • Rozbíjení: Díky tenké skořápce a pevné bláně vajíčka je nejlepší použít ostrý nůž nebo speciální nůžky na křepelčí vejce.

Kulinářské využití křepelčích vajec

Křepelčí vejce využijete všude tam, kde byste použili slepičí vejce.

  • Saláty a předkrmy: Vařená vejce jsou skvělým doplňkem salátů nebo jako ozdoba kanapek.

  • Polévky: Přidání křepelčích vajec do polévek, jako je bramborový krém s pečenými paprikami, zvýší jejich nutriční hodnotu. Hodí se vařená i ztracená vejce.

  • Snídaně: Můžete je připravit jako malá volská oka nebo míchaná vejce.

  • Zapékané pokrmy: Křepelčí vejce skvěle ladí se žampiony, jakoukoli zeleninou, tedy i s bramborami, ale také s těstovinami.

  • Pomazánky: Křepelčí vejce mají jemnou chuť a výborně se hodí do pomazánek.

  • Nakládaná vejce: Uvařená a oloupaná vejce lze naložit do octového nálevu s kořením a zeleninou. Vhodný je také nálev například na hermelín.

Bezpečnost a skladování

Stejně jako u jiných vajec je důležité dbát na čerstvost a správné skladování křepelčích vajec. Uchovávejte je v chladu a spotřebujte do data uvedeného na obalu. Před použitím vždy zkontrolujte, zda nejsou poškozená a zda nemají nepříjemný zápach.

  • Křepelčí vejce v syrovém stavu vydrží v chladničce díky správnému skladování až 3 měsíce, při pokojové teplotě do 24 °C vydrží až měsíc.

  • Vajíčka uchovávejte špičkou směrem dolů, ideálně v lepenkovém obalu v chladničce.

  • Koupená vejce určitě neoplachujte, mohli byste narušit ochranný obal.

  • Zkažená vejce poznáte podle nepříjemného zápachu. Pokud máte pohybnosti, vložte syrové vejce do sklenice s vodou, pokud klesne ke dnu, je vejce v pořádku. Zkažená vejce se vznášejí u hladiny.

Křepelčí vejce jsou nejen esteticky atraktivní, ale i výživově bohatou surovinou, která může obohatit váš jídelníček. Díky jejich univerzálnosti v kuchyni a zdravotním přínosům stojí za to je zařadit do stravy a experimentovat s jejich použitím v různých receptech.

Zdroj informací: Apetit, kaloricketabulky

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín