Nová registrace Zapomenuté heslo

Levandule pod drobnohledem: Jak ji pěstovat, kdy kvete a jak ji využít v kuchyni

6. 5. 2025
Levandulová limonáda s citronem
Shutterstock
Levandule Levandulová zmrzlina Levandulové makronky Dalších
6 fotek

Levandule – aromatická královna bylin, která nejen zdobí zahrady svými fialovými květy, ale také léčí, zklidňuje, voní a skvěle chutná. Její pěstování není složité, pokud jí dopřejete dostatek slunce a vhodnou půdu. Víte, kdy levandule kvete a kdy ji správně stříhat? A jak ji využijete v kuchyni? Získejte odpovědi na všechny klíčové otázky, které vás o této nádherné bylině mohou napadnout.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je aromatická bylina, kterou si celý svět oblíbil hlavně pro její vůni. Využívá se jak v kosmetice, tak pro lékařské účely či jako dekorace, ale své místo našla také v kuchyni v podobě džemů, limonád, ozdob na dorty apod.

Jak levandule vypadá a kdy kvete?

Levandule je keřík s úzkými šedozelenými listy a s květy fialové barvy. Může dosahovat výšky až 60 cm. V českých podmínkách obvykle kvete od června do srpna. V teplejších oblastech může nakvétat už koncem května.

  • Zajímavost: Pro milovníky Provence – levandulová pole na jihu Francie začínají rozkvétat v červnu.

Jak pěstovat levanduli a čím ji hnojit

Levanduli můžete pěstovat jak na záhonech, tak v květináčích na balkonech, terasách či v bytě.

  • Stanoviště: Levandule prospívá na přímém slunci, naopak se jí nebude dařit na větrném a chladném místě. Vhodné je mírně svažité stanoviště.
  • Květináč: Levandule snáší i pěstování v nádobách. Pořiďte však dostatečně velký květináč – pokud rostlina nemá prostor zakořenit, může strádat. Na dno květináče nasypte keramzit, kamínky či oblázky.
  • Půda: Vhodná je propustná půda s dobrým odvodněním.
  • Zálivka: V prvním roce po výsadbě by měla být pravidelná, později stačí alespoň při dlouhodobém suchu.
  • Hnojení: Hnojit doporučujeme na jaře, ideálně kompostem nebo hnojivy s nízkým obsahem dusíku, který snižuje tvorbu silic. Vhodná jsou vápenatá hnojiva. Pokud na hnojivo zapomenete, nevadí, rostlina si poradí i sama.
  • Stříhání: Levanduli je potřeba pravidelně zastřihávat, což platí i pro mladé rostlinky. První zastřižení proveďte na jaře za teplého počasí – nechejte na každé větvičce tři zdravé páry listů s pupeny. Nikdy nezastřihujte do dřeva. Pokud nebudete levanduli sestřihávat, zdřevnatí a moc nepokvete.
  • Zazimování: Ačkoli je levandule mrazuvzdorná, mladé rostlinky na zimu přikryjte chvojím či listím. Květináč umístěte do interiéru.

TIP: Pokud zasadíte levanduli blízko růží, bude odpuzovat mšice.

Jak se levandule množí a rozrůstá

  • Semena levandule můžete vysévat už v březnu, volte chráněné místo. Vhodná je například výsevní miska, kterou zakryjete kouskem fólie, díky níž bude zemina stále vlhká. Vhodná teplota, při níž semena vyklíčí, je 20–25 °C. Levandule klíčí až 4 týdny.
  • Sázení rostlin probíhá v květnu, v rozestupech 60x60 cm. Rostlinku můžete buď vypěstovat ze semene, nebo opatrně rozdělit větší trsy.
  • Nejčastější a nejspolehlivější je množení řízky – na jaře nebo koncem léta. Řízky snadno vytvoříte z výhonů.

Kdy a jak se sklízí levandule

Sklizeň probíhá až ve druhém roce vegetace, v době, kdy jsou květy čerstvě rozvité a plné silice – tedy zhruba od poloviny června do konce července. Pokud levanduli chcete sbírat na dekoraci nebo voničky do prádla, sklízejte ji ještě nerozkvetlou. Nejlepší denní dobou ke sklizni je dopoledne, jakmile oschne rosa. Stonky se stříhají asi 10–15 cm pod květenstvím, ideálně ostrými nůžkami.

Jak usušit a uchovávat levanduli

Z levandule se suší květy na stopkách. Ustřižené květy svažte do svazků, zavěste květem dolů a nechejte schnout na chráněném místě – v suchu a dobře větraných prostorách, kde však nebude zima. Usušené věty uchovávejte v suchu, v plátěných či papírových pytlíčcích nebo ve skleněných dózách. Správně skladovaná levandule vydrží minimálně 2 roky.

TIP: Sušené květy také můžete zavěsit do skříně s oblečením, levandule totiž výborně odpuzuje moly a krásně provoní celou skříň.

Na co je levandule dobrá

Levandule má široké spektrum účinků. Pozor by si ale měli dát lidé s citlivou pokožkou – levandule může způsobovat podráždění.

  • Zklidňující a relaxační: Pomáhá při úzkostech, stresu, nespavosti.
  • Antibakteriální: Ulevuje při drobných poraněních a popáleninách.
  • Proti migréně: Inhalace nebo levandulový čaj mírní bolesti hlavy.
  • Podpora trávení: Ulevuje při nadýmání a nevolnosti.

Meringue s levandulí a smetanou

Meringue s levandulí a smetanou

> 60 min
4.5(12x)
Přečíst recept

Jak využít levanduli v kuchyni

Levandule si díky své nezaměnitelné vůni našla právem místo i v kuchyni.

  • Levandulový sirup: Používá se na ochucení limonád, koktejlů, čajů i kávy.
  • Levandulový cukr: Je vynikající do sušenek a dezertů. Vyrobíte ho snadno i doma. Květy vložte na 7–9 dní do sklenice s krystalovým cukrem. Můžete využít sušené květy, ale rozmělněné čerstvé dodají cukru silnější aroma.
  • Levandulové květy: Jedlé levandulové kvítky se používají jako ozdoba zákusků, dortů, ale i lívanců či zmrzliny. Můžete využít jak čerstvé, tak i sušené květy. Lze je přidat i do těsta, výborně chutnají například v sušenkách.
  • Levandulový džem a ocet: Květy využijete do džemů, kam přinesou voňavý element. Kromě toho se z levandulových květů vyrábí také ocet.
  • Levandule v rýži: Nasekané levandulové květy můžete přidat do rýže, krásně ji tím ovoníte.
  • Levandule s masem: Čerstvé i sušené levandulové květy si výborně rozumí například s králičím či jehněčím masem.
  • Levandule v bylinkových směsích a marinádách: Levandulové květy skvěle zkombinujete s tymiánem, majoránkou, oreganem, rozmarýnem, petrželkou či saturejkou. Ne nadarmo je součástí slavné provensálské směsi. Levandule je velmi aromatická, proto buďte opatrní, abyste nepřebili ostatní bylinky.

Levandule je nejen krásná a voňavá, ale také léčivá. Pěstování zvládne i začátečník, pokud zvolí slunné místo, dobře propustnou půdu a nezapomene na každoroční řez.

Zdroj informací: levandulezmoravy, levanduloveudoli, zavunilevandule, levandulovafarma, zahradnictvihnojik 

Skryt pre seznam

Sdílet článek

Bylinková zahrádka Čerstvé bylinky

Související články