Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Líbí se vám představa vlastního medu? Staňte se včelařem na zkoušku v Krčském lese

Včelař se stará o včely
ZDROJ: FRANK MERIÑO / Pexels
sdílet:

Láká chov vlastních včel a bydlíte v Praze nebo v okolí? Máte jedinečnou možnost si toto staletími prověřené řemeslo vyzkoušet nanečisto, aniž byste si museli kupovat drahé vybavení a všechno se sami učit. To vše díky pražskému projektu komunitní včelnice.

Místo činu: Ekocentrum Prales a Krčák

Projekt komunitní včelnice spadá pod činnost jedné z největších příspěvkových organizací v naší metropoli – Lesy hl. m. Prahy – která se věnuje péči o pražské přírodní bohatství.

  • Samotným včelařením se organizace zabývá už od roku 2011, kdy uvedla na svět projekt s názvem Návrat včel do pražských lesů. Ten si klade za cíl oživovat a zakládat nové včelnice v Praze, a současně šířit osvětu o včelařství jakožto tradičním řemeslu, ale i o důležitosti včel (a hmyzu obecně) pro krajinu.
  • V roce 2021 organizace zahájila provoz komunitní včelnice v ekocentru Prales ve Kbelích a o rok později také v blízkosti rybníka Labuť v Kunraticko-michelském lese, kterému se přezdívá Krčák.

Včelařem nanečisto od dubna do prosince

Celých devět měsíců včelaření v ekocentru Prales nebo v Krčáku si může vyzkoušet kdokoli, kdo stihne podat přihlášku do konce března. Organizátoři však doporučují neotálet, protože množství úlů k pronájmu je omezený.

  • Za cenu okolo 11 tisíc korun získáte pronájem jednoho úlu typu Langstroth. V kompletně vybaveném úlu vás čeká včelstvo v plné síle a vy se můžete pustit do práce.
  • Třešničkou na na dortu je, že dostanete sklenice opatřené etiketami s vaším jménem, do kterých si budete moci vytočit vlastní med. Ten vám bude sladkou odměnou a památkou na vaše „včelí dobrodružství“.
  • Kromě hmotných pomůcek vám organizace zajistí také nehmotné know-how v podobě úvodního semináře, kde se naučíte, jak o včelstvo pečovat. V ceně máte i průběžné porady se zkušeným včelařem, který vám včelnici v případě potřeby zkontroluje.
  • A kdo má zájem, může se vydat na exkurzi do medárny, kde Lesy hl. m. Prahy zpracovávají med a včelí vosk.

Nejlepší med v Česku je ten z Prahy

Možná si říkáte, že nejchutnější med nemůže pocházet z městského prostředí, které je plné smogu a dalších škodlivých zplodin. Ale nenechte se mýlit – pražský med často obsazuje první příčky nejrůznějších soutěží. A to hned ze dvou důvodů.

  • Lány řepky, kukuřice a dalších plodin se u nás stříkají pesticidy, které venkovským včelám škodí a negativně ovlivňují kvalitu medu. V Praze se parky a jiné zelené plochy tímto způsobem neošetřují, proto jsou pro včely paradoxně mnohem přínosnějším zdrojem potravy.
  • Za zmínku také stojí fakt, že pražské přírodní bohatství nabízí nejpestřejší škálu rostlin, které mohou včely opylovat a získat tak daleko více prospěšných živin než na venkově.

Zdroje informací: Krčák žije, Lesy hl. m. Prahy

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín