Tradiční španělská kuchyně je plná lahodných pokrmů a mezi nejoblíbenější moučníky jednoznačně patří ‚tarta de la abuela‘, tedy ‚babiččin koláč‘. Tento krémový nepečený dezert je efektní souhrou jemného vanilkového krému, máslových sušenek a čokoládové polevy. Ideální recept pro horké letní dny, kdy nechcete stát u trouby a přesto máte chuť na něco sladkého.
Jestliže jsou pro české babičky typické kynuté koláče a tvarohové buchty, pak pro ty španělské je to jednoznačně ‚tarta de la abuela‘. Jedná se o jeden z nejznámějších španělských nepečených dezertů, který se často servíruje na narozeninových a rodinných oslavách, svatebních hostinách a při dalších speciálních příležitostech.
Tarta de la abuela – rychlý nepečený dezert ze sušenek
Historie ‚tarta de la abuela‘ sahá do minulosti, kdy babičky připravovaly tento dezert pro členy své rodiny jako projev lásky a péče. Je až neuvěřitelně jednoduchý a přesto velmi chutný. Největší komplikací může být maximálně příprava vanilkového krému. Ovšem pokud zvládnete uvařit klasický pudink, bude pro vás i tato fáze hračka.
Každá rodina má svůj vlastní recept na ‚tarta de la abuela‘ , avšak základ vždy tvoří vrstvy máslových sušenek namočených v mléce, proložených vanilkovým krém (crème pâtissière) ze žloutků, škrobu, vanilkové esence, mléka a cukru. Poslední sušenková vrstva je potřena čokoládovou polevou a případně ozdobena čokoládovým zdobením. Hotový koláč musí být důkladně vychlazený, aby se chutě propojily, krém ztuhl a mohli jste ho krájet na úhledné porce.
Tarta de la abuela – základní recept
Suroviny:
asi 45 obdélníkových máslových sušenek (např. BeBe), 150 ml mléka, 2 PL oblíbeného likéru (nemusí být)
Vanilkový krém:
6 žloutků, 1 l mléka, 150 g cukru, 120 g kukuřičného škrobu, 1 čl vanilkové esence
Čokoládová poleva:
75 g čokolády, 75 ml smetany ke šlehání, 20 g másla
Postup:
- Hluboký pekáček o rozměrech asi 20 x 25 cm vyložte pečícím papírem. Na dno formy vyskládejte jednu vrstvu sušenek namočených v mléce (případě s trochou likéru).
- Poté si v misce rozmíchejte kukuřičný škrob, cukr a přilijte mléko. Přidejte žloutky, vanilkový extrakt a společně promíchejte. Vzniklou směs nalijte přes jemné sítko do hluboké pánve a na středním plameni pozvolna vařte do zhoustnutí.
- Polovinu hotového krému opatrně rozetřete na přichystanou sušenkovou vrstvu, následně poklaďte další vrstvou namočených sušenek a nalijte zbylou část krému. Na závěr opět položte namočené sušenky a vršek zalijte čokoládovou polevou.
- Tu nachystáte tak, že nalámanou čokoládu rozmícháte v horké smetaně a na závěr vmícháte máslo. Hotový dezert dejte alespoň na 2 hodiny vychladit, poté nakrájejte na jednotlivé porce a servírujte.
Jak ‚tarta de la abuela‘ vylepšit?
Pokud se vám základní recept zdá příliš nevýrazný a málo slavnostní, můžete si ho podle svých preferencí vylepšit. Zkuste ho například servírovat s kopečkem vanilkové zmrzliny a vyšlehanou smetanou. Nic nezkazí ani čerstvé ovoce, jako jsou jahody, maliny, borůvky či ostružiny.
- Do poloviny horkého vanilkového krému nalamejte kousky hořké čokolády, přidejte lžíci nebo dvě horkého mléka a promíchejte. Vzniklý čokoládový krém použijte jako jednu ze dvou vrstev mezi sušenky.
- Koláči sluší také nasekané oříšky nebo karamel.
- Jestliže si chcete přípravu krému ulehčit, uvařte krém z běžného pudinkového prášku a mléka v poměru 2 sáčky na litr mléka. Což jistě vyjde finančně lépe, také tím ušetříte trochu času. Navíc si můžete vybrat libovolnou příchuť.
Zdroj informací: Bonviveur.es, Tarthelemy.com, Cocina con Carmen