Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připravte si burrito a máte oběd raz dva. Chuť je skvělá, provedení rychlé a jednoduché!

Burrito
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Mexický pokrm postupně dobyl USA, přes oceán se pak dostal do Evropy, kde si také získal chuťové pohárky obyvatel a možná i ty vaše. Kdy se zabalila první tortilla, co do burrita patří a jak si jej připravit doma vám rádi prozradíme.

Balení potravin do kukuřičné tortilly znaly mexické národy již 10 tisíc let před naším letopočtem. Uchovávaly si tak rajčata, houby, chilli papričky či avokáda.

  • „Moderní" burrito, jak jej známe dnes, se však dá datovat k roku 1895, kdy byl tento pokrm popsán ve slovníku Diccionario de Mexicanismos.

Otázky vyvolává také samotný název jídla. Ve španělštině značí slovo burro osla, burrito znamená malý oslík. Oslí maso se však do burrita nikdy nepřidávalo. Příběhů, jak si burrito vysloužilo své jméno, se traduje mnoho. Málo z nich má však pro svá tvrzení nějaké důkazy. Nejznámější teorií je příběh o muži jménem Juan Mendez, který žil v mexickém státě Chihuahua.

  • Juan převážel svůj stánek s potravinami v brašnách zavěšených na oslíkovi. Aby jídlo udržel teplé, balil jej do moučných tortil.
  • Tortilly se v době mexické revoluce, tedy na počátku 20. století, staly velice populární, protože se daly snadlo přepravovat.
  • Svůj název si tedy burrito podle této teorie vysloužilo kvůli prodeji z oslího „krámku“. 

Proměny burrita

Mexické burrito si prošlo za svou více než stoletou historii proměnami a inovacemi. Původním základem náplně byla směs z masa, rajčat a sýra. Později se do tortilly přidala rýže, pro Mexiko typické fazole a další zelenina. Burrito se tak stalo plnohodnotným jídlem a pomalu si podmanilo celou Ameriku.

  • Na jídelním menu v USA se burrito objevilo ve 30. letech 20. století, a to konkrétně ve španělské restauraci v Los Angeles. Nejpopulárnější úprava burrita vznikla nedlouho poté v Kalifornii. Nese název mission burrito, tortilla se pro zachování teploty začala balit do alobalu. Takto se burrito prodává i mimo Kalifornii.
  • Z USA se věhlas burrita šířil velice rychle. Každá země si chuť i náplň přizpůsobila vlastním preferencím. V různých koutech světa se do tortilly balí pikantní kuřecí, vepřové maso thajské chuti, různě upravená vejce nebo brambory se slaninou.
  • V roce 1975 vznikla také snídaňová verze burrita, která si později, v 90. letech, podmanila fastfoodové řetězce jako je například McDonald's.

Dnes je burrito k dostání takřka po celém světě. Možná vás překvapí fakt, že v Mexiku na oblibě burrito trochu ztrácí před na chuti podobnými tacos a mnohem oblíbenější je v USA, kde jej stále přizpůsobují novým chutím i požadavkům zákazníků.

Burrito je velice variabilní – můžeme ho proto ochutnat v nejrůznějších variantách. Například jako burrito bowl, tedy misku, kde je burrito rozloženo na jednotlivé suroviny, burrito zalité rajčatovou omáčkou, burrito steak, ale také burritové koule, které se smaží či fritují.

Domácí burrito může pojmout vše, co máte rádi

Základem burrita je tortilla. Pokud dáte přednost klasice, která je navíc bezlepková, sáhněte po kukuřičné tortille či si ji jednoduše připravte doma. Na její výrobu potřebujete pouze 3 suroviny, kukuřičnou mouku, šálek vody a pár kapek citronu. Restaurace však nabízí i pšeničné, rajčatové či špenátové tortilly, je tedy jen na vás, jaké chuti chcete docílit.

  • Každá národní modifikace obsahuje jinou směs náplně, pokud byste si chtěli připravit autentické, tedy mexické burrito, budete možná překvapeni jeho odlišností od námi známé podoby.
  • Mexická tortilla je menší, hubenější a naplněná obvykle jen pár surovinami. Najdeme v ní maso či rybu, brambory, fazole, rýži, sýr asadero a chilli papričky.

San Francisco v burritu spojuje poctivou porci hovězího masa, ochucenou rýži, fazole, zakysanou smetanu a cibuli. V kalifornském burritu nesmí chybět koriandr, hranolky, maso, zakysaná smetana, sýr, cibule a guacamole.

‚České‘ burrito

V českých restaurací je základní směs tvořena masem, směsí fazolí a kukuřice, salátem, rajčaty, rýží, naloženou cibulí, koriandrem, čedarem a různými omáčkami, jako je zmíněná zakysaná smetana, pálivá salsa či guacamole.

Milovníci masa mohou vybírat mezi trhaným hovězím, vepřovým či kuřecím masem, vegetariáni si přijdou na své s grilovanou zeleninou. Do tortilly můžete zabalit vše, co máte rádi či co momentálně nabízí vaše lednice ( i když to už bude spíš plněná tortilla).

  • Při přípravě burrita je dobré začít masem, které tepelně upravíte. Použít můžete i mleté hovězí či vepřové, skvělé je i maso pečené v troubě, které následně vidličkou natrháte. Čím déle maso budete péct, tím lepší bude, proto je ideální připravit si masový základ den předem. Pokud nemáte tolik času či máte příliš velký hlad, na malé nudličky nakrájený steak svému účelu také poslouží.
  • Fazolovou směs můžete dochutit rajčatovou salsou, kukuřicí, chilli papričkou, česnekem, pálivou omáčkou, barbecue omáčkou či uzenou paprikou.
  • Praktické je také smíchání fazolí s rýží, směs je pak kompaktní a celistvá.
  • Ze sýrů je oblíbený strouhaný čedar, nebojte se využít i feta sýr či goudu.
  • Zeleninu omyjte, nechte osušit a nakrájejte na drobné kostičky, salát natrhejte na menší kousky.
  • Po přípravě směsi stačí na suché nahřáté pánvi rozprostřít jednotlivé tortilly a nechat je ohřát.

Poté tortillu přemístěte na pracovní plochu, navrstvěte ve dvou třetinách plochy maso, rýži s fazolemi, zeleninu, poté posypte sýrem a zalijte malým množstvím omáčky.

  • Balení jde snadno, stačí prázdnou třetinu tortilly přehnout přes náplň, celou tortillu otočit o 90 stupňů a pořádně ji zarolovat, aby náplň nevytékala.
  • Burrito je dobré připravit těsně před podáváním, tortilly po zchladnutí rády ztvrdnou a pak praskají.

Zdroje informací: časopis Apeti, Medium, HighTideTacoBar

Skryt pre seznam

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín