Když venku klesnou teploty, není nic lepšího než talíř horké bramboračky. Tato tradiční česká polévka, která má své místo v rodinných kuchařkách po generace, spojuje jednoduché suroviny do neobyčejně lahodného výsledku.
Bramboračka je typická česká polévka s bohatou až zemitou chutí, kterou podtrhuje vůně majoránky. Nejlepší je z poctivého vývaru a je ideální nejen jako předkrm, ale s kouskem křupavého pečiva klidně i jako hlavní chod.
V našem videu se dozvíte, jak připravit lahodnou bramboračku s houbami.
Na tradiční českou bramboračku budete potřebovat:
4 brambory, 2 mrkve, 1 celer, 1 cibuli, 1 petržel, 2 stroužky česneku, 2 hrsti sušených hub, 50 g másla, 50 g hladké mouky, 1,5 litru vývaru, 1 vejce, majoránku, sůl a pepř na dochucení
-
Brambory oloupejte a nakrájejte na stejně velké kostičky. Ideální jsou pevnější odrůdy, které se nerozvaří.
-
Jednu mrkev a petržel očistěte a nakrájejte na kolečka. Druhou mrkev pouze očistěte.
-
Celer oloupejte a překrojte na půlky, cibuli oloupejte a nechejte vcelku.
-
Oloupaný česnek můžete buď prolisovat, nebo utřít.
-
Na bramboračku se nejlépe hodí sušené houby, protože mají plnější chuť i intenzivnější vůni než houby čerstvé či mražené. Navíc jejich povařením získáte vývar, který dodá polévce její typickou barvu.
-
Budete-li do polévky dávat sušené houby, musíte je předem aspoň na hodinu namočit do horké vody. Nenamočené by zůstaly tvrdé a byly by těžko stravitelné.
-
Bramboračku můžete zahustit moukou, ale můžete použít i pohanku. Bude stejně chutná a o trošku zdravější.
-
Typickou chuť bramboračce dodává majoránka. Použijte drhnutou a přidávejte ji až ke konci, aby její vůně a chuť nevyprchaly.
-
Pokud nemáte rádi vejce, můžete je vynechat.
-
Vývar si můžete připravit předem. Hodí se masový i zeleninový. Přebytek lze zmrazit.
TIP: V některých receptech najdete také kmín. Do polévky přináší další chuť, a navíc pomáhá trávení.
Jak na to:
Houby nasypte do menšího hrnce, zalijte je asi 0,5 l vody a povařte je (nebo je alespoň hodinu předem namočte do horké vody). Ve velkém hrnci rozpusťte máslo, přisypejte mouku a opražte ji dozlatova – příprava jíšky bude trvat cca 4 minuty. Pak jíšku postupně zalijte studeným masovým či zeleninovým vývarem a pořádně promíchejte.
Přidejte brambory, veškerou zeleninu a houby i s vodou, v níž se vařily. Přiveďte k varu a vařte, dokud brambory a zelenina nezměknou, tedy cca 10–15 minut. Poté vyjměte celer, celou mrkev i cibuli. Polévku dochuťte majoránkou, solí a pepřem a přidejte prolisovaný česnek.
Nakonec do bramboračky rozklepněte vejce a rozmíchejte ho. Polévku nechejte ještě chvíli povařit.
Tipy na servírování: Skvěle chutná s pečivem
Tradičně se bramboračka servíruje s čerstvým pečivem, nejčastěji chlebem. Hodí se ale také škvarkové placky či domácí housky nebo rohlíky. Bramboračka dobře chutná i s cibulovou bagetou nebo celozrnným pečivem. Někdy se přidávají také krutony, případně se servíruje francouzská bageta – lehce opečená a potřená máslem a česnekem.
-
Pokud máte rádi jemnější texturu polévek, můžete část bramboračky odebrat a rozmixovat, poté ji vrátit do hrnce a ještě krátce povařit. Polévka bude hutnější.
Zdroj informací: časopis Apetit