Nová registrace Zapomenuté heslo

Předmýváte nádobí před tím, než ho dáte do myčky? Není to potřeba

Kristýna Rabiňáková
21. 11. 2022
Ušetřit se dá na maličkostech.
Getty Images

Zdražování je bohužel stále velmi aktuálním tématem, takže většina lidí hledá možnosti, které by tolik „nebolely“ a zároveň jim ušetřily slušnou částku v ročním rozpočtu. Zkuste se zamyslet nad spotřebou vody, poděkuje vám vaše peněženka i planeta.

V koupelně to začíná

Šetření s vodou by mělo být jednou z prvních variant, kde se uskromnit. A to nejen kvůli vyšší částce na bankovním účtu, ale také kvůli šetrnějšímu přístupu k naší zemi a jejím vyčerpatelným zdrojům. Jde to jednoduše, stačí začít u denní hygieny. Třeba takové zavírání kohoutku při čištění zubů ušetří až 1800 Kč ročně. Vychutnáváte si rádi horkou lázeň ve vaně a to nejlépe každý den? Za rok si připlatíte v průměru o 2000 Kč na osobu. Záleží i na detailech, jako třeba splachování toalety. Yvona Gailyová z Českého svazu ochránců přírody Veronica radí používat správně splachovací mechanismy s dvojitým tlačítkem nebo, pokud máte staré nádrže u vašeho WC, pořiďte speciální válečky či sáčky dostupné v instalatérských potřebách a hobby obchodech.  

S vařením si vyhrajte, s úklidem to nepřehánějte

Druhá největší spotřeba vody vzniká v kuchyni. Samozřejmě se dá i tady uspořit. Při mytí nádobí ve dřezu protečou našima rukama hektolitry vody. Nejjednodušším řešením je pořízení myčky. Tento zázrak současnosti šetří nejen spousty peněz, ale především váš čas a energii, které můžete využít daleko lépe. Velmi populárním nešvarem českých domácností ale stále zůstává předmývání nádobí. Dělá to až 52 % Čechů. Týdně tak ale bohužel vyplýtvají až 57 litrů úplně zbytečně, protože dnešní myčky dokážou krásně odstranit i velmi odolnou špínu. Kvalitní čisticí prostředky, které do myčky dáváte, zvládnou hravě umýt třeba i 24 hodin zaschlé zbytky jídla bez předmývání. Specializuje se na ně značka Finish.

Finish Powerball Ultimate
ZDROJ: Finish Ultimate

Správná péče 

A protože vám myčka usnadňuje život každý den, zaslouží si určitě i pravidelnou údržbu. Jen tak vám bude sloužit ještě dlouhou dobu a nádobí vytáhnete vždy krásně čisté. Pořiďte si speciální tablety pro čištění myčky, které spotřebič vyčistí hloubkově a odstraní mastnotu i vodní kámen v obtížně dostupných částech a potrubí. Vybírat můžete také z těch, které lze použít během procesu mytí, takže nemusíte kvůli čištění zapínat speciální program. I osvěžovače do myček vám pomohou ušetřit nějakou tu korunu. Jak fungují? Díky nim můžete klidně průběžně přidávat nádobí do myčky — a zapnout ji, až když bude úplně plná. Nepříjemný odér, který by se z ní za normálních okolností vinou špinavého nádobí linul při každém otevření, s osvěžovači nehrozí!

Dvakrát měř, jednou řež

Za zmínku určitě stojí i hlídat si, kolik vody vypijete a kolik spotřebujete. Kupovat balenou vodu je zbytečné, protože voda z místních vodovodů patří mezi jednu z nejkvalitnějších v Evropské unii. Pijete rádi vodu chladnou? Někdy trvá, než odteče požadovaná teplota, proto doporučuje natočit si předem do větší nádoby, tu vložit do lednice a pak dolévat sklenice. A když chcete čaj nebo kávu, odměřte si vodu předem podle velikosti hrnku a tu potom přelijte do varné konvice. Proč plnit konvici až po rysku a tím plýtvat energií i vodou?

Odměřování vody je důležité
ZDROJ: Getty Images

Ekologický tip na závěr

Příklad s rychlovarnou konvicí krásně ilustruje, o jakou úsporu bychom se možná měli v současnosti zajímat víc než kdy předtím. „Energie, která rapidně zdražila, je v českých domácnostech využívána nejvíc tam, kde potřebujeme vytvořit teplo. Ať už jde o vytápění místností, nebo právě ohřev vody. U ohřevu můžete ušetřit díky správně nastavenému bojleru a v neposlední řadě také pomocí energie dodané ze solárního panelu. Pořízení je sice nákladné, nicméně pokud vám to dovolí dispozice a dostatek financí, návratnost peněz máte zaručenou,“ říká ekoložka Yvonna Gaillyová.

Sdílet článek