Kaiserschmarrn či císařský trhanec, jak se u nás tomuto dezertu říká, je natrhaná palačinka. Má kořeny v rakousko-uherské kuchyni a tradičně se servíruje s jablečným pyré. Jeho příprava je velmi jednoduchá, a navíc se nemusíte trápit se servírováním. Kaiserschmarrn se podává doprostřed stolu pro všechny najednou.
Přesné datum a místo vzniku Kaiserschmarrnu nikdo nezná, ale legendy nás zavedou na rakouský císařský dvůr, kde se údajně tento pokrm stal oblíbenou pochoutkou císaře Františka Josefa I. Tehdy šlo o způsob, jak využít zbytky vajec, mouky a mléka.
- Kaiserschmarrn se původně se nazýval Kaiserinnenschnitte (císařovniny řezy). Postupem času se název změnil na Kaiserschmarrn, kde „schmarren“ v dialektu bavorské němčiny znamená „trhat“ nebo „roztrhat“. To je přesně způsob přípravy tohoto oblíbeného horského pokrmu.
Jak na císařský trhanec
Základní receptura Kaiserschmarrnu je překvapivě velmi jednoduchá.Těstíčko z vajec, mouky, mléka a cukru se opeče v pánvi na másle. Během opékání se vzniklá placka na pánvi roztrhá na kousky, které se podávají posypané moučkovým cukrem spolu s jablečným pyré či švestkovou omáčkou k namáčení.
Tipy a triky
- Aby bylo trhanec co nejnadýchanější, přimíchejte do něj pevný sníh z bílků. Pevnost můžete zajistit tím, že do bílků přidáte vinný kámen.
- Trhanec opékejte na másle pozvolna, na mírném plamenu, aby se ze spodu nepřipálil.
- Sušené ovoce nepřidávejte přímo do těsta, ale nasypte ho na něj až po vylití do pánve. Zamezíte tak tomu, že některé kousky ovoce propadnou na dno a připálí se.
Kaiserschmarrn se často podává se zmrzlinou, vanilkovou omáčkou, ovocem, nebo švestkovým či jablečným pyré. Některé verze také obsahují rozinky. Trhanec je oblíbený jako svačina, sladká večeře či vydatný oběd na sjezdovce.
Zdroj: časopis Apetit