Nová registrace Zapomenuté heslo

Staročeské vdolky naslano: Naservírujte je k omáčkám a polévkám tak, jak to dělaly naše babičky

20. 3. 2025
Freshly baked buns
Shutterstock

Když se z kuchyně line vůně čerstvě usmažených vdolků, srdce zaplesá a žaludek se těší na nadcházející hostinu. Tyto zlatavé kousky těsta, tradičně spojované se sladkými chutěmi, mají i své slané variace, které dokonale doplňují omáčky a polévky. Připravte si tradiční pokrm ve variantách, které budou možná lehce netradiční, a najděte svého favorita.

Slané vdolky jsou pečivo z kynutého těsta, které se tradičně podává jako příloha k omáčkám a polévkám. Na rozdíl od sladkých variant jsou tyto vdolky ochuceny solí a často obohaceny o bylinky či sýry, což jim dodává specifickou chuť. Můžete vyzkoušet ale i další variace, které vám nabízíme, nebo vymyslet nějakou vlastní.

Historie slaných vdolků: Od plotny po dnešní stůl

Vdolky, známé také jako dolky, mají v české kuchyni hluboké kořeny. Původně byly připravovány na otevřeném ohni nebo na plotně, často na drátěné podložce. V různých regionech Čech a Moravy existovaly specifické varianty vdolků. Například byly typické štědrovečerní vdolky sypané perníkem nebo se pekly kmínové  či chlebové vdolky, které se podávaly jako příloha k slaným pokrmům. Tato rozmanitost dokládá, jak byly vdolky přizpůsobovány místním surovinám a chutím.​

Recept na tradiční slané vdolky

Tradiční staročeské vdolky se připravují z kynutého těsta, sypou se hrubou solí a mákem či kmínem.

Ingredience: 200 ml vlažného mléka, 2 lžičky cukru, 1 kostka droždí, 1 kg hladké mouky, 12 lžic oleje, 2 vejce, sůl
Na dokončení: 2 vejce, máslo, hrubozrnná sůl, případně i mák či kmín na posypání

Postup:

  1. Příprava kvásku: Smíchejte mléko, cukr a droždí a nechte vzejít kvásek.

  2. Příprava těsta: Do mísy přesejte mouku, smíchejte ji s olejem a vejci, přilijte kvásek a vypracujte těsto. Připravené těsto přikryjte utěrkou a nechejte asi 1 hodinu kynout.

  3. Příprava bochánků: Z vykynutého těsta vytvarujte stejně velké bochánky a naskládejte je na plech vyložený pečicím papírem, zakryjte utěrkou a nechejte ještě cca 30 minut kynout.

  4. Dokončení: Bochánky před pečením potřete rozšlehanými vajíčky, posypte solí, mákem či kmínem a pečte při teplotě 180 °C cca 15–20 minut, dokud vdolky nezezlátnou. Ještě teplé je potřete rozehřátým máslem.

TIP: Vdolky lze zamrazit, takže pokud jich připravíte více, než zvládnete sníst, máte na příště vystaráno.

Tipy na chuťové variace

Slané vdolky nabízejí široké pole pro kreativitu. Zde je několik tipů, jak je obměnit:

  • Bylinkové vdolky: Do těsta přidejte nasekané bylinky jako rozmarýn, tymián nebo pažitku – vdolky budou krásně vonět i dobře chutnat.​ Bylinkami můžete vdolky také posypat.

  • Sýrové vdolky: Vmíchejte do těsta nastrouhaný tvrdý sýr, například čedar nebo parmazán, který dodá vdolkům výraznější chuť.​

  • Vdolky se slaninou: Přidejte do těsta na kostičky nakrájenou opečenou slaninu – tím získáte křupavý prvek.​

  • Vdolky s rajčatovou omáčkou: Místo tradičních povidel použijte ve slané variantě rajčatovou omáčku, ricottu s bazalkovým pestem a slaninový chips.

Slané vdolky představují lahodnou a variabilní přílohu, která dokáže obohatit mnoho pokrmů. Zkuste je využít místo knedlíků, brambor či chleba například k houbové omáčce nebo gulášové polévce. I když se mohou zdát jako nezvyklý doplněk, určitě si je zamilujete.

Zdroj informací: Apetit

Sdílet článek

Česká kuchyně Česká klasika Slané pečení

Související články