Zapomeňte na všechna pravidla přípravy italského rizota – tohle voňavé jídlo je úplně jiný příběh. A nemusíte mít obavy, má daleko ke vzpomínkám na suché rizoto ze školní jídelny. Způsob servírování ale můžete zachovat: úhledné kopečky posypané sýrem zaručeně vyvolají nostalgický úsměv!
Srbské rizoto je směs dlouhozrnné rýže, masa a zeleniny a u nás bylo oblíbené zejména v minulém režimu. Češi si tak překřtili a upravili balkánský džuveč, na kterém si pochutnávali během dovolené v Jugoslávii. Přestože se pokrm nazývá srbské rizoto, kořeny má v Turecku, ale rozšířilo se po celé Evropě.
V našem videu se dozvíte, jak připravit lahodné srbské rizoto.
Na tradiční srbské rizoto budete potřebovat:
1 lžíci rostlinného oleje, 1 kus velké cibule, 3 stroužky česneku, 250 g mletého masa (ideálně mix hovězího a vepřového), 3 lžíce rajčatového protlaku, 2 lžičky mleté sladké papriky, 250 g rýže, 3 lžíce sterilovaného hrášku, 5 plátků papriky pečené v oleji, 600 ml hovězího vývaru, 200 g eidamu, petrželku na ozdobení a sůl na dochucení
-
V srbském rizotu se používá dlouhozrnná rýže, která není tak škrobovitá, tudíž se neslepí.
-
Místo mletého masa můžete použít zbytky kuřecího či vepřového, které vám zůstaly z předešlého oběda. Ujistěte se ale, že je maso měkké a dobře propečené, aby se rozpadalo. Pokud si rádi pochutnáte na uzeninách, můžete do rizota přidat nadrobno nakrájenou klobásku.
-
Tajemství dobrého rizota spočívá i v dobře připraveném vývaru. Mimo hovězího lze použít i zeleninový, který je lehčí a ne tak výrazný. Vývar si můžete připravit předem a přebytky zamrazit.
-
Cibuli i česnek oloupejte a nakrájejte nadrobno. Česnek můžete prolisovat nebo utřít.
-
Pro srbské rizoto je ideální sladká červená paprika, která jídlu dodá nejen nasládlou chuť, ale i lákavou barvu.
-
Rajčatový protlak dodá pokrmu charakteristickou nakyslost, která dobře ladí se sladkostí papriky. Můžete použít i čerstvá rajčata, ale protlak v tomto případě dodá intenzivnější chuť.
-
Kromě hrášku můžete do směsi přidat i sterilovanou kukuřici, která dodá sladkost a další barvu.
-
Eidam nastrouhejte najemno, budete jím pokrm dozdobovat. Místo eidamu lze použít parmazán.
Jak na to:
V širší pánvi nebo v hrnci rozehřejte olej, na něm dosklovita orestujte najemno nakrájenou cibuli. Přidejte nadrobno nakrájený česnek. Jakmile se česnek rozvoní, přidejte mleté maso, směs osolte a pořádně promíchejte. Mleté maso orestujte dohněda.
Přilijte protlak a směs krátce promíchejte. Přisypejte mletou papriku a zarestujte. Vsypejte rýži, hrášek i opečenou papriku. Směs podlijte vývarem, dobře promíchejte a přiklopte. Za občasného míchaní směs duste, dokud rýže nezměkne.
Podle potřeby směs ještě trochu podlijte vývarem. Rizoto podávejte posypané nastrouhaným sýrem a zdobené petrželkou.
-
Maso během restování vařečkou pořádně promíchejte, aby někde nezůstaly obrovské kusy, které by nebyly hotové a dochucené.
-
Během restování masa můžete do hrnce přidat olej z pečených paprik, který pokrmu dodá příjemnou chuť.
-
Milovníci pikantních jídel si mohou do pokrmu přidat pálivou papriku či kajenský pepř.
Tipy na servírování: Kyselý komponent dodá rizotu další rozměr
-
Rizoto skvěle chutná s něčím kyselým, výborně se hodí například nakládané okurky či křupavá kyselá zelenina.
-
Předtím, než budete jídlo zasypávat sýrem, můžete ho jemně zakápnout limetkovou šťávou, která dodá rizotu příjemnou osvěžující podchuť.
-
V některých oblastech Balkánu se rizoto servíruje s pečivem – hodí se jak domácí chléb, tak například pita.
-
S Balkánem máme spojen sýr feta či balkánský sýr – oba se k rizotu také hodí.
Zdroj informací: časopis Apetit, regiony.rozhlas