Pokud jste fanoušky pepře a smetanových omáček, určitě byste měli vyzkoušet naši pepřovou omáčku. Skvěle se hodí nejen k hovězímu steaku, ale i k jakémukoli plátku masa na přírodno, včetně kuřete.
S klasickou pepřovou omáčkou se potkáte ve steakhousech prakticky po celém světě. Má bohatou a krémovou texturu a zároveň výraznou pepřovou chuť. Nejčastěji se podává k hovězím steakům, ale hodí se i k jehněčímu a vepřovému masu. Rozumí si se zvěřinou a překvapivě dobře i s kuřecím masem.
V našem videu se dozvíte, Jak připravit pepřovou omáčku.
Tajemství dokonalé chuti a konzistence
Pepřová omáčka má obvykle světle béžovou nebo světle hnědou barvu, kterou ovlivňuje smetana či použitý vývar. Chuť ovlivníte výběrem pepře.
- Zrníčka pepře jsou viditelná a dodávají omáčce její typický vzhled.
- Černý pepř je výraznější a ostřejší, zatímco zelený je jemnější.
- Pokud použijete zelený pepř, omáčka může získat mírně zelenkavý nádech.
Intenzita chuti závisí na množství použitého pepře i jeho druhu. Smetana ji zjemní a skvěle doplňuje pikantnost pepře.
- Přidáním alkoholu docílíte plnější chuti.
- Použití vývaru prohloubí chuť omáčky.
- Můžete přidat cibuli či šalotku, které omáčce dodají mírnou sladkost.
Konzistence omáčky by měla být krémová a hladká. Omáčka by měla být hustší, ale zároveň dostatečně tekutá, aby se snadno rozlévala po povrchu.
Na pepřovou omáčku budete potřebovat:
30 g másla, 1 cibuli, 1 stroužek česneku, 40 g pepře, 150 ml smetany ke šlehání, 150 ml smetany na vaření a sůl na dochucení.
-
Cibuli můžete nahradit šalotkou, případně ji úplně vynechat.
-
Čerstvý česnek můžete do pokrmu prolisovat či utřít.
-
Druh pepře ovlivní chuť i barvu pokrmu. Výborně se hodí zelený pepř – jak čerstvý, tak i nakládaný. Můžete použít i kombinaci barevných pepřů, nebo se držte klasického černého pepře.
-
Smetana ke šlehání by měla být 33%.
-
Vývar se hodí hovězí i zeleninový. Dodá pokrmu hloubku a plnější chuť. Vývar si můžete připravit předem a nadbytek zmrazit.
-
Pokud se rozhodnete použít víno, zvolte suché bílé.
-
Některé recepty pracují i s jiným alkoholem – výborně se hodí koňak, bourbon nebo whisky, postačí dvě lžíce.
Jak na to:
Sporák zapněte na střední plamen a na pánvi rozpusťte máslo. Přisypte najemno nakrájenou cibuli a smažte ji za stálého míchání, dokud nezměkne, tedy asi 5 minut. Přidejte prolisovaný česnek a pepř a za stálého míchání vařte asi minutu. Přilijte vodu či vývar, smetanu ke šlehání i smetanu na vaření a zamíchejte. Omáčku přiveďte k varu, dosolte a poté stáhněte plamen. Nechejte ještě asi 10 minut probublávat – objem se zredukuje na polovinu.
-
Pokud budete používat nakládaný pepř, slijte z něj tekutinu – tu do pokrmu nepřidávejte.
-
Čerstvý pepř můžete mírně podrtit. Pokud vám vadí kuličky pepře, lze ho rozdrtit například v hmoždíři.
-
Chcete-li, aby byla omáčka hustší, můžete přidat škrob.
-
Pokud budete používat alkohol, přidejte ho ve chvíli, kdy je na pánvi máslo, cibule a pepř a nechte ho úplně vyvařit.
Tipy na servírování: Pepřová omáčka nejen k masu
Pepřovou omáčku skvěle využijete nejen ke steakům, ale i k dalším grilovaným pokrmům. Výborně doplní zejména grilovanou zeleninu.
Méně tradiční, ale velmi chutnou kombinací je pepřová omáčka s těstovinami. Krémová konzistence a výrazná chuť mohou být skvělým základem pro neobvyklé omáčky k těstovinám – stačí přidat sýr a bylinky.
S bramborami si pepřová omáčka také dobře rozumí. Skvělá je s šťouchanými bramborami, hranolky, nebo dokonce i s bramborovou kaší.
Pepřovou omáčku můžete podávat i s pečenou zeleninou, například kořenovou. Výborně chutná pepřová omáčka v kombinaci s brokolicí i grilovanými houbami.
Zdroj informací: časopis Apetit