Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vanilkové rohlíčky podle M. J. Sandtnerové: S naším videonávodem a radami se povedou i začátečníkům

Vanilkové rohlíčky podle M. J. Sandtnerové
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Vanilkové rohlíčky se pečou obvykle mezi prvními druhy cukroví. Nepotřebují ničím promazávat a při ukládání do krabic jsou už „hotové“, takže je také mezi prvními chodíme tajně ochutnávat. Možná i to je důvod, proč jsou pro mnohé z nás opravdovým symbolem Vánoc.

Recepty na rohlíčky se často dědí, a protože je máme spojené s dětstvím, každý přísahá, že jeho recept je ten nejlepší. Pokud takový recept máte, neměňte ho, spojuje vás s předešlými generacemi a žádný jiný vás tak neuspokojí. Pokud ale ten správný recept ještě hledáte, můžete zkusit vanilkové rohlíčky podle Marie Janků Sandtnerové. V redakci jsme je pro vás poctivě několikrát odzkoušeli a můžete nám věřit: jsou skvělé a povedou se i začátečníkům.

Podívejte se, jak upéct vanilkové rohlíčky podle Marie Janků Sandtnerové:

Skryt pre seznam

Vanilkové rohlíčky podle M. J. Sandtnerové

„Sandtnerka“ připravovala vanilkové rohlíčky z loupaných mandlí, přidávala do nich žloutek a trochu nastrouhané citronové kůry. Žloutek dodává těstu vláčnost a dobře se s ním pracuje, a i když budou zastánci klasiky pravděpodobně pohoršení citronovou kůrou v těstě, radíme ji nevynechávat. Hned po upečení je její chuť výraznější, po rozležení se ale zjemní a zůstane po ní jenom jemná stopa, která vanilkové rohlíčky příjemně „nakopne“.

Budete potřebovat: 120 g moučkového cukru (20 g do těsta a 100 g na obalování), semínka z poloviny vanilkového lusku, 150 g hladké mouky, 50 g mletých mandlí, 1/4 lžičky citronové kůry, 110 g másla (studeného a nakrájeného na menší kostičky), 1 žloutek

  1. Moučkový cukr odvažte do misky.
  2. Vanilkový lusk podélně rozpůlte, špičkou nože vyškrábněte semínka z jedné poloviny a přidejte je k moučkovému cukru. Metličkou opatrně zamíchejte, aby se semínka rovnoměrně rozptýlila, a poté cukr s vanilkou ještě prosejte přes jemné sítko.
  3. Do velké mísy prosejte hladkou mouku, 20 g z připraveného vanilkového cukru a mleté mandle. Nakonec do mísy přidejte citronovou kůru a metličkou sypké suroviny promíchejte.
  4. Vysypejte moučnou směs na vál na hromádku a doprostřed udělejte důlek. Po obvodu rozložte kostičky studeného másla, doprostřed vlijte žloutek a cukrářskou kartou nebo velkým nožem svižně nasekejte, aby vznikla směs, která připomíná drobenku.
  5. Stáhněte ji k sobě a hranou dlaně tlakem roztírejte směrem od sebe. Postup ještě dvakrát zopakujte a nakonec těsto spojte do válečku. Zabalte těsto do potravinářské fólie a nechte v chladu odležet alespoň dvě hodiny, ale klidně i do druhého dne.
  6. Odleželé vychlazené těsto rozdělte na stejně velké kousky a vytvarujte z nich rohlíčky.
  7. Pečte v troubě předehřáté na 170 °C asi 12 minut dorůžova. Jakmile začne spodní strana chytat barvu, máte upečeno. Rohlíčky vyjměte z trouby a nechte je minutku dojít.
  8. Bohatě je posypejte zbytkem připraveného vanilkového cukru.

Jak zpracovat těsto na vanilkové rohlíčky

  • U křehkých máslových těst je důležité, aby byly suroviny co nejstudenější a zpracování co nejrychlejší, jinak se z másla začne teplem uvolňovat voda, těsto se spaří a cukroví nebude křehké tak, jak byste chtěli.
  • Technika ve videu se jmenuje fraisage: máslo se při ní dokonale zapracuje do mouky, ale nestihne příliš změknout. Je ale důležité, abyste pracovali jenom hranou dlaně a svižně. Nám se osvědčila – v těstě nezůstávají nezapracované kousíčky másla a rohlíčky (i korpusy na koláče) jsou opravdu křehké.
  • Pokud se do fraisage nechcete pouštět, zpracujte těsto rukou rovnou v míse. Dbejte ale na to, aby bylo máslo dostatečně vychlazené a těsto příliš dlouho nehněťte.

Triky, které vám usnadní pečení vanilkových rohlíčků

  • Nelitujte chvilky času navíc a suroviny prosejte. Nejdřív mouku a cukr a nakonec mleté mandle – bývají mastnější a vlhčí a obvykle sítko ucpou. Těsto z prosátých surovin bude jemné a kompaktní a případné větší kousky mandlí vám nebudou při tvarování trhat hřbety rohlíčků.
  • Pokud chcete mít výstavní rohlíčky, kousky těsta odvažte: na drobounké rohlíčky budete potřebovat 7–9 g těsta, na typický rohlíček 10–14 g, přičemž rohlíčky na horní hranici tohoto rozpětí se už dají považovat za opravdu velké. Díky tomuto kroku budou rohlíčky jeden jako druhý, a nejenomže budou vypadat krásně na míse, ale se i rovnoměrně propečou.
  • Tvarování rohlíčků záleží na osobních preferencích: můžete z těsta vyvalovat dlouhé hady a ty nakrájet, je ale velmi pravděpodobné, že neudržíte stejný průměr hadů a rohlíčky budou různě veliké.
  • Osvědčilo se nám plech s vytvarovanými rohlíčky vložit na chvíli do lednice. Těsto, které při tvarování povolilo, zase ztuhne a rohlíčky budou při pečení lépe držet tvar.
  • Rohlíčky vkládejte do dobře vyhřáté trouby. Každá trouba peče jinak, zhruba po deseti minutách zpozorněte a začněte je hlídat: hotové budou asi po 12–14 minutách. Nepřepečte je – jakmile začne spodek chytat barvu a rohlíčky jsou na dotek suché, máte hotovo.
  • Právě upečené rohlíčky jsou velmi křehké, dopřejte jim 2–3 minuty odpočinku na plechu a až poté je opatrně obalujte ve vanilkovém cukru.

TIP: Polámané kousky, které nesníte, odložte do krabičky bokem a před Vánocemi zapracujte do nepečeného cukroví.

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...