Bydlíte v bytě, ale rádi byste pěstovali brambory, pažitku nebo cukety? Nezoufejte! Proměňte svůj balkon v zelenou oázu plnou čerstvých bylinek, domácí zeleniny nebo šťavnatých jahod. I na malém prostoru můžete vypěstovat chutné plody a aromatické bylinky, které obohatí vaše pokrmy a přinesou radost z vlastní úrody. Tak neváhejte – zahradnictví a tržnice přetékají sazenicemi!
K pěstování bylinek, zeleniny či jahod nepotřebujete lány záhonů. Pokud máte balkon, vyhráli jste. Provedeme vás pěstováním v květináčích a truhlících. Důležité je vybrat správnou odrůdu, vhodné nádoby a řídit se několika našimi tipy. Pak už se jen těšte na zaslouženou úrodu.
-
Ani podle webu Naše krásná zahrada není pěstování na balkoně složité: I v malém prostoru dokážete vypěstovat šťavnaté ředkvičky, křehký salát, sladký hrášek nebo chutný špenát. Díky ochraně před chladným počasím můžete začít s výsevem dříve než na venkovní zahradě. Jen nesmíte zapomenout na časté větrání a ochranu rostlin před ostrými slunečními paprsky.
Pěstování na balkoně: Co pořídit pro úspěšnou sklizeň
Pokud chcete bohatou úrodu, pořiďte správné vybavení. Například mrkev potřebuje hlubokou nádobu a okurka, cukety či hrášek oporu.
-
Co budete potřebovat? V prvé řadě pořiďte vhodné pěstební nádoby a také osivo, kterému se bude dařit na balkoně. Nezapomeňte na výsevní substrát – ideálně určený pro daný druh osiva. Doporučujeme zakoupit také hnojivo pro příslušné druhy bylin nebo zeleniny.
TIP: Pořiďte tzv. vertikální zahradu – seženete ji například v hobby marketech. Jde o prostorově úspornou konstrukci, díky níž optimálně využijete místo na vašem balkoně. Rostliny se totiž sázejí do jednotlivých držáků na stěně.
Jak pěstovat bylinky na balkoně
Bylinkám se bude dařit v balkonových truhlících i květináčích o průměru cca 15 cm, dejte ale pozor – malé květináče rychleji vysychají a zejména v teplých dnech je potřeba rostliny pořádně zalévat.
-
Jaké bylinky pěstovat? Na balkoně se daří prakticky jakékoli bylince, pokud má vhodné podmínky jako dostatečně prostorný květináč, správné hnojivo, přiměřenou zálivku. Na balkoně můžete pěstovat například majoránku, oregano, saturejku, bazalku, rozmarýn, ale i levanduli, pažitku, meduňku či šalvěj a tymián.
TIP: Bylinky můžete pěstovat v závěsných květináčích.
Jak pěstovat zeleninu na balkoně
Pokud váš balkon směřuje na jih, máte skvělý prostor pro pěstování teplomilné zeleniny. Na vašem balkoně se bude dařit rajčatům, paprikám, feferonkám, okurkám, lilkům, mrkvi, celeru, špenátu, salátu, bramborám i batátům, cibuli, ředkvičkám nebo třeba mangoldu.
Většinu druhů zeleniny koupíte ve formě semínek, ale například listový špenát, rajčata či cuketu seženete v hobby marketech, na trzích apod. i jako mladé rostliny. Výběr rostliny vždy přizpůsobte prostoru svého balkonu: na maličký balkon se kromě cukety nevejde už nic, třeba okurky ale můžete pěstovat i v truhlíku na okně, pokud je necháte vhodně se pnout. Na brambory jsou skvělé zase pytle.
- Kdy začít s výsevem? S výsevem semínek začněte v březnu. Mladé rostliny mohou ven nejdříve v průběhu dubna. Pokud váš balkon směřuje na západ nebo východ, umístěte sem zeleninu až po květnových mrazících.
- Jaké nádoby použít? Pořiďte dostatečně velkou nádobu, která by měla mít otvor pro odtok vody, abyste zabránili přemokření. Spodní nádoba by měla být dostatečně vysoká: pokud přeteče, může sousedům pod vámi napáchat na pověšeném prádle dost neplechy. Na dno květináče nasypejte jílový granulát, keramzit nebo oblázky.
Jaké druhy zeleniny pěstovat na balkoně
Pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete na balkoně pěstovat prakticky jakoukoli zeleninu.
- Mrkev potřebuje pro růst nádobu hlubokou minimálně 40 cm.
- Pokud chcete pěstovat rajčata, doporučujeme keříčkové odrůdy, ale obvykle není problém ani s klasickými tyčkovými rajčaty. Nádoby pro rajčata by měly mít průměr alespoň 35 cm a přibližně stejnou výšku, pořiďte květináč o objemu 15–20 l, dobře slouží i černé zednické kbelíky. Rajčatům se daří na slunečných stanovištích.
- Okurky a cukety potřebují květináč o objemu 20–50 l. Pro okurky a cukety zajistěte oporu, ke které budete moci výhonky připevnit.
- Papriky a chilli papričky milují teplo, bude se jim tedy dobře dařit na sluníčku nebo v zasklených lodžiích. Papriky zasaďte do nádoby o průměru alespoň 35 cm. Chilli papričky budou prospívat v nádobě o průměru 20 cm.
- Pro pěstování brambor a batátů existují speciální pytle nebo nádoby s vyjímatelným vnitřkem, který usnadní sklizeň. Málokdo ví, že batáty se dají pěstovat i jako okrasná rostlina: mají krásné fialové stonky a listy, které se pnou stejně jako u hrášku. Mají něžné fialkové kvítky, z nichž se vzápětí tvoří fialové lusky, které jsou rovněž jedlé, v salátech vypadají úžasně a jsou i velmi chutné.
TIP: Pokud se rozhodnete pěstovat zeleninu na balkoně, zvolte odrůdu, které se tam bude dařit. Z paprik je vhodná například odrůda Rela Red, ze salátových okurek třeba Bush Champion.
Co ještě pěstovat na balkoně
Pokud máte dostatečně velký a prosluněný balkon, zvládnete na něm pěstovat prakticky cokoli.
- Jahody na balkoně potěší nejen děti, ale i dospělé, navíc nepotřebují žádnou odbornou péči. Stačí pořídit dostatečně velký truhlík, vhodný substrát a občas je přihnojit. Na balkoně se daří klasickým velkým jahodám, ale také převislým odrůdám a měsíčním jahůdkám – záleží na vašich preferencích.
- Hrášek a fazole jsou další plodiny, kterým se na balkoně daří. Hrášek je nenáročný, jen mu zajistěte oporu. Fazole potřebují nádobu o průměru alespoň 30 cm pro 3 rostliny.
Skutečně dobré a praktické rady dostanete nejlépe od zkušeného zahradníka, který vám poradí, jaké odrůdy, nádoby, substrát i hnojivo koupit. Nebojte se ale experimentovat, uvidíte, že vás příroda mile překvapí.