Na chladné dny nemá Ostravsko jen uhlí, ale i sladkou tajnou zbraň: vařonku. Lahodný hřejivý elixír z voňavého koření, karamelu a horké pálenky zahřeje podobně jako svařák, punč, grog či medovina a chutná tak dobře, že se stal legendou horských chat i místních slavností. Připravte si ji doma i vy a zjistěte, čím si vařonka získala srdce všech, kdo ji ochutnali.
Ostravskem, Těšínskem, Frenštátskem a vlastně celými Moravskoslezskými Beskydy se už po generace předává láska k nápoji, který připomíná tradiční grog nebo svařené víno, ale v tomto případě s výrazně odvážnějším a osobitějším charakterem. Kdo vařonku ještě neochutnal, jako by se ochudil o kousek regionálních tradic!
Co je vařonka a kde se pije?
Vařonka je alkoholický nápoj se schopností zahřát každého, kdo ochutná.
- Není divu, že původně sloužila jako způsob, jak přečkat mrazivé zimy v drsných podmínkách hornických oblastí. Připravuje se zahřátím pálenky (často tuzemáku nebo slivovice) s karamelem, hřebíčkem, skořicí a někdy i trochou cukru či medu.
- Dnes se vařonka podává především během vánočních svátků nebo na tradičních hodech a přispívá k dokonalé atmosféře.
Od hornických hospůdek po slavnostní stoly
Vařonka se v minulosti připravovala přímo v hospodách a hornických domácnostech jako levná, ale účinná vzpruha v chladných dnech.
- Zpočátku to byla směs dostupných surovin: horká voda, pálenka a trocha koření, cukru nebo medu, pokud byl.
- Časem se receptura ustálila a stala se součástí slavnostních příležitostí. Dnes si vařonku rádi připravují jak obyvatelé regionu, tak návštěvníci, kteří chtějí okusit něco místního.
Jak připravit vařonku?
Budete potřebovat: 50 g cukru krystal, 200 ml vody, 1 kus celé skořice, 6 hřebíčků, ½ pomeranče a ½ citronu (dužinu i kůru), 2 dcl pálenky (slivovice, tuzemáku apod.)
Tradiční postup je jednoduchý:
-
V kastrůlku za stálého míchání roztavte cukr na zlatavý karamel.
-
Zalijte ho vodou, rozmíchejte a přidejte skořici, hřebíček a citronovou a pomerančovou kůru nakrájenou na malé kousky. Krátce povařte na mírném ohni.
-
Nakonec přilijte pálenku a na mírném plameni přiveďte téměř k varu, ale nevařte.
-
Vařonku přeceďte a podávejte teplou s plátkem citronu a pomeranče.
-
Můžete použít slivovici, meruňkovici, calvados, režnou či jinou pálenku, ale také tuzemák, který zvýrazní karamelovou chuť.
-
V receptech z horských pohraničních oblastí najdete i máslo nebo sádlo, na kterém zkaramelizujete cukr a koření.
-
Některé lokální varianty obsahují i badyán.
Tipy a zajímavosti
- Vařonka se dá připravit i s několika obměnami: někteří nahrazují slivovici voňavou medovinou, která dodá nápoji jemnější, sladší tón.
- Nápoj ozvláštníte, když do směsi přidáte pár kapek vanilkového extraktu.
Zdroje informací: regiony.rozhlas, ostrava.rozhlas, ehutnik, medovelikery, novojicinsky.denik