0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Schwarzwaldský dort - třešňový krasavec z Německa

Schwarzwaldský dort
ZDROJ: JacobThomas/unsplash.com
sdílet:

Schwarzwaldský dort, Black Forest, Schwarzwald Torte nebo také Dort z Černého lesa je šlehačkový dezert, který v první polovině 20. století získal slávu po celém Německu. Svou lahodnou chutí a nezaměnitelným typickým vzhledem má dnes fanoušky po celém světě.

Dort z Černého lesa od ostatních rozeznáte na první pohled. Skládá se ze tří čokoládových piškotových korpusů, které jsou pokapané třešňovou pálenkou. Na každém plátu korpusu je vrstva svařeného višňového kompotu a vše úhledně spojuje šlehačkový krém. Vršek dortu zdobí nakládané třešně a boky čokoládové hobliny.

 • Neodolatelný je i samotný řez. Kontrast mezi černým piškotem a bílým krémem s červenými višněmi je pastvou i pro oči.

Kde se vzal Schwarzwaldský dort?

Historie Schwarzwaldského dortu by vydala na samotnou knihu. Ne že by byla tak dlouhá, ale existuje mnoho verzí, jak tento slavný dort ke svému jménu přišel.

Obyvatelé Černého lesa v jihozápadním Německu věří, že dort pochází právě od nich. Tam totiž rostou lahodné schwarzwaldské třešně, ze kterých se vyrábí pálenka, jež je nezbytnou součástí moučníku.

 • Údajně kombinaci třešní, smetany a již zmíněné pálenky znalo tamní obyvatelstvo už skutečně dlouho. Stačilo pouze přidat tmavý piškotový korpus a černobílá třešňová kráska byla na světě.
 • Další body navíc získává Černý les díky tvrzení, že dort připomíná kroj zdejších žen. Šaty jsou černé jako dortový korpus, krém bílý jako halenka a rudé třešně, které zdobí vršek dortu nápadně připomínají klobouku s bambulemi zvaným „Bollenhut“.

Objevení dortu si v roce 1915 nárokoval německý cukrář Josef Keller (1887-1981), který ho ve své cukrárně Agner v Bad Godesbergru nabízel. I když se slavnému dortu údajně podobal, skládal se pouze z jednoho kusu piškotového korpusu, nikoliv ze tří.

Do pátrání po původu dortu se také zapojil tübingenský městský archivář Uda Rauch. Ten objevil důkaz o tom, že dort vymyslel německý cukrář Erwin Hildenbrand na jaře v roce 1930 v Café Walz v Tübingenu.

 • Své tvrzení opírá o fakt, že Hildenbrand pracoval ve 20. letech 20. století ve Schwarzwaldu a jako důkaz dokládá ručně datovanou fotografie z roku 1936, na které je cukrář zachycen při výrobě dortu.

První písemná zmínka

Jistá a zaručená je pouze první písemná zmínka o Schwarzwaldském dortu, která se objevila roku 1934 v kuchařce s názvem „250 cukrářských specialit a jak se vyrábějí“ od J. M. Ericha Webera. V té době byl dort známý především v Berlíně, ale také v dobrých cukrárnách v německých, rakouských a švýcarských městech.

 • Od padesátých let minulého století obliba třešňového dortu rozrostla natolik, že ho dnes znají po celém světě.
 • Každé dva roky se v Todtnaubergu koná „Kirschtortenfestival“, tedy festival třešňového dortu. Profesionální i amatérští cukráři z blízkého i dalekého okolí předvádějí své umění a přímo před očima diváků vytváří „svůj“ Schwarzwaldský dort. Hotové výrobky jsou následně prodány a výtěžek je použit na dobročinné účely.
 • Schwarzwaldský dort se také zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Byl upečený v roce 2006 v německém Rustu. V průměru měřil 10 metrů, vážil 3 000 Kg a měřil 80 m2.

Související články

Co mají společného Pražský koláč a Tarte Tropézienne
 • Články

Co mají společného Pražský koláč a Tarte Tropézienne

Francouzské město Saint-Tropez je u nás proslulé především díky partě pomatených četníků a jako součást proslulého Azurového pobřeží. Jenže ještě dřív než filmová komedie a jachty milionářů proslavil přímořské městečko dezert Tarte...
Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit