Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Divné, nebo chutné? Nejpodivnější lahůdky světa, které lidé jedí a pijí, ale nám nad tím zůstává rozum stát

Hmyz na talíři
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Co je pro jednoho delikatesa, může být pro druhého noční můra. V různých koutech světa si lidé pochutnávají na pokrmech, které nám Evropanům, respektive Čechům, mohou přijít naprosto šílené. Připravte se na ochutnávku těch nejpodivnějších jídel, která v některých kulturách patří mezi oblíbené lahůdky!

V některých částech světa byste jen těžko hledali pochopení pro vaše oblíbené pokrmy. Zatímco v Evropě nedáme dopustit na makový závin, v Singapuru vám budou servírovat durian – ovoce s vůní tak intenzivní, že je na veřejných místech zakázáno. Vydejte se s námi na dobrodružnou a trochu odvážnou cestu po talířích z celého světa, které vás zaručeně překvapí.

 

 

Jídlo a kultura – pro jednoho lahůdka, pro druhého nepřijatelná ohavnost

Jídlo je úzce spjato s kulturou, tradicemi a prostředím, ve kterém vyrůstáme. To, co v jedné zemi považují za gurmánský zážitek, může jinde vyvolat údiv, nebo dokonce odpor. Češi například milují mák, který je v Singapuru nebo v Saúdské Arábii zakázaný. Lidé mohou mít po konzumaci máku totiž falešně pozitivní test na narkotika, přestože mák neobsahuje dost látek na to, aby člověka výrazně ovlivnily.

Zajímavost: Ve Spojených arabských emirátech dokonce jednou uvěznili turistu, který měl maková zrníčka na oblečení.

Podobně i sýry s plísní, které milují Evropané, mohou někomu jinde ve světě připadat zkažené či nechutné. A co teprve, když přijde na fermentované ryby, smažené tarantule, sýry s živými larvami nebo nápoje z hadů?

Podivné dobroty z celého světa

Láska k netradičním pochoutkám je globálním fenoménem. V Číně si lidé pochutnávají na černých vejcích, která byla zakopána v jílu, soli a popelu po dobu několika měsíců až let. A co byste řekli na surströmming ze Švédska, zkvašené ryby v plechovce, které mají tak výrazný zápach, že je lepší je otevírat venku? Tento skandinávský zázrak má své fanoušky, kteří na něj nedají dopustit, ale pro nezasvěcené jde o noční můru v konzervě.

Není to jen o podivných chutích, ale i o způsobu přípravy. Na Filipínách můžete ochutnat místní delikatesu, která u nás vyvolává smíšené pocity. Balut – oplodněné kachní vejce s vyvinutým embryem – je považován za lahůdku. Podává se často na ulici jako street food a pro místní je to ideální svačinka. V Mongolsku si zase pochutnávají na koktejlu z fermentovaného koňského mléka, který si nenechají ujít ani děti.

Durian, známý jako „král ovoce“ v jihovýchodní Asii, vás okouzlí svou krémovou texturou, ale jeho vůně je natolik odpudivá, že jeho konzumace byla v několika zemích na veřejnosti zakázána. Přesto má mnoho příznivců, kteří na jeho jedinečnou chuť nedají dopustit.

V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na japonskou specialitu, tedy fugu – nebezpečnou rybu, kterou mohou připravovat pouze speciálně vyškolení kuchaři. Nesprávná příprava totiž může způsobit otravu. Ti, kteří fugu zkusili, tvrdí, že lahodná a jemná chuť rozhodně stojí za riziko.

Zdroje informací: idnesirozhlasevropa2

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...