Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Jak dobře znáte české vánoční zvyky a tradice?

České Vánoce
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Vánoce si každý spojuje s něčím jiným: někdo cítí vůni perníčků právě vytažených z trouby, jiný si představí třpytivá světýlka na stromečku, nebo třeba vzpomene na ty vtipné okamžiky, kdy se rodina snaží zjistit, kdo tajně ujídá cukroví. Co ale takhle zapátrat v tradičních vánočních zvycích? Možná vás překvapí, kolik z nich vlastně neznáte. A přesně o nich bude náš vánoční kvíz!

Vánoce byly vždycky časem, kdy se do obyčejného života vkrádala špetka magie. Pamatujete si na lití olova? Někdy vzniklo cosi, co připomínalo labuť, jindy něco, v čem bohatá fantazie viděla mapu ostrova pokladů. A co rozkrajování jablka? Pokud se objeví hvězdička, zdraví a štěstí vás nemine. Ovšem kdyby tam byl křížek... No, to radši zapomeneme. A pak tu máme louskání ořechů. Zdravý ořech znamenal, že vás čeká skvělý rok! Ten seschlý předvídal potíže především se zdravím.

Zlaté prasátko a stručná kapří historie

Pokud jste jako děti vydrželi celé dopoledne a kus odpoledne bez jediného sousta, možná jste v koutě zahlédli zlaté prasátko. Jasně, šlo spíš o hladové halucinace než o zázrak, ale kdo by si nepřál spatřit zlatého vepříka? A jak jste na tom s kaprem? Už jste někdy nosili kapří šupinu v peněžence, aby se u vás držely peníze? A víte, že tradice vánočního kapra se u nás objevila teprve v 17. století (a u prostého lidu ještě později)?

Vánoční dekorace a jejich tajemství

Bez čeho by Vánoce nebyly Vánoce? Bez stromečku! Ale co třeba adventní věnec? Čtyři svíčky symbolizují naději, lásku, radost, poslední pak mír a pokoj – kdo zhasne tu poslední, ten má za úkol zamést celý byt. A víte, z čeho se vyráběly tradiční vánoční ozdoby? V dřívějších dobách se na stromek věšely ořechy, perníčky nebo slaměné ozdoby. Mnohdy nechybělo ani sušené ovoce. Skleněné koule přišly až později – a byly doslova luxusní záležitostí pro majetné.

Co jste možná (ne)věděli?

  • Adventní kalendář byl původně jen obyčejný arch papíru, na kterém se vyškrtávaly dny do Štědrého dne. Později jej Gerhart Lang, majitel mnichovské tiskárny, nechal vytisknout na dva archy papíru – na jednom bylo 24 obrázků, na druhém stejný počet básniček. Děti každý den vystřihly jeden obrázek a nalepily ho k příslušné básničce.

  • Pouštíte na Štědrý den lodičky z ořechových skořápek? Pokud se lodička drží u kraje nádoby, její majitel zůstane doma, ale vypluje-li ke středu, pak půjde daný člověk do světa.

  • Víte, proč se na Štědrý den tradičně nezametá? Lidé věřili, že v tento den navštěvují jejich dům duchové předků. Pokud budou zametat, vyženou tím své blízké zemřelé.

  • U štědrovečerní tabule by neměl být lichý počet stolovníků. Lichého by si odvedla smrt. Tradičně to lidé dělávali tak, že buď přizvali ke stolu kolemjdoucího vandrovníka, nebo přidali na stůl prázdný talíř a příbor, čímž smrt oklamali.

  • A víte, proč si na Štědrý den nemáte od nikoho nic půjčovat? Přitahuje to chudobu!

Zdroje informací: knihovna.belaujev, seznamzpravy, novinky

Skryt pre seznam
Pokračovat

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen
  • Zajímavosti

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen

Floating Island, neboli île flottante, patří mezi nejvíce elegantní dezerty francouzské kuchyně. Nadýchaná sněhová pusinka plující na hladině jemného vanilkového krému… zní to povědomě? Ano, možná tento dezert znáte jako ptačí mléko. A i...
Podcasty o jídle, které budete žrát
  • Tipy redakce

Podcasty o jídle, které budete žrát

Naslouchat člověku, který rád jí, vaří a celkově jídlo miluje, je zážitek. Ta vášeň je až nakažlivá... Jídlo je vděčným tématem a vy máte výhodu, že žijete v době podcastové. Někoho lákají rozhovory o zdravém stravování, někoho o...