Hlavním jídlem Španělů je oběd, svůj den si neumějí představit bez zeleninových salátů. Rádi si pochutnají také na dezertech a kávě či sangríi. Pojďte se s námi vypravit na Pyrenejský poloostrov – a to jak v článku, tak v kvízu.
Španělská gastronomie je ovlivněna jak evropskými kuchyněmi, zejména francouzskou, tak i stravováním Židů a Arabů. Ti se na Pyrenejský poloostrov dostali již ve středověku. Ve Španělsku a jeho pokrmech zanechaly své stopy i zámořské objevy do Ameriky. Bez nich by si dnes Španělé nepochutnávali na tolik oblíbených patatas bravas.
-
Ačkoli ve Španělsku najdete jídla typická pro celou zemi, některé pokrmy jsou specifické pouze pro určitý region.
Typické suroviny: Vliv Středomoří
Celá Středomořská oblast je typická svou láskou k čerstvé zelenině a ovoci. U Španělska tomu není jinak. Charakteristickou součástí španělské gastronomie jsou plodiny původem z Ameriky, tedy rajčata a papriky. Kromě nich své důležité místo ve španělských pokrmech našly i cibule a česnek. Ve velké míře se pracuje také s olivovým olejem.
-
Španělsko je největším producentem i konzumentem olivového oleje na světě.
-
Ze zeleniny se připravují zejména zeleninové saláty, které neodmyslitelně patří k tradiční španělské kuchyni.
Patrný je ve španělských pokrmech také vliv arabské kuchyně, zejména se projevil v používání koření, například římského kmínu a šafránu. Vliv Arabů se podepsal i na dezertech, které se sladí medem či se do nich přidává ovoce a mandle. Mezi oblíbené dezerty patří například turecký med turrón, crema catalana nebo vaječný pudink flan.
Stravovací návyky aneb rozdíly mezi Čechy a Španěly
České stravovací návyky se velmi různí od těch španělských. Pro Španěly není příliš důležitá snídaně, hlavní důraz kladou na oběd, který se podává mezi 13:30 a 16:00. Po obědě si dopřejí odpočinek, tedy „siestu“, během něhož se vůbec nevěnují práci. Večeře je pak lehčí a podává se vždy až po 21. hodině. Výjimkou není ani večeře podávaná ve 23 hodin.
- Pozor si dejte v restauracích, v ceně totiž může, ale nemusí být zahrnuto 7 % DPH. Pokud je součástí ceny, najdete zde poznámku IVA incluido. V opačném případě si všimněte poznámky IVA no incluido.
-
Narazíte-li na menu, v němž bude napsáno „menú del día“, jedná se o cenově zvýhodněné menu, které obsahuje několik chodů.
Do Španělska za kulinářským zážitkem
Španělsko je tradiční oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Kromě přírody, památek a kultury Češi milují zdejší kuchyni. Určitě doporučujeme vyzkoušet „jamón serrano“, tedy sušenou šunku. Šunka během zrání visí na místě s řízenou vlhkostí i teplotou. Dozrávat může až dva roky.
Velmi oblíbené jsou ve Španělsku také další sušené vepřové produkty, které se souhrnně nazývají charcutería. Nejčastěji se jedná o kořeněné klobásky s paprikou - chorizo.
-
Paella je zřejmě nejtypičtějším španělským pokrmem. Připravuje se z rýže, mořských plodů, zeleniny a masa, nejčastěji kuřecího. V původním receptu se používal i šafrán, ale kvůli vysoké ceně bývá nahrazen kurkumou a mletou paprikou.
-
Národním španělským jídlem je „tortilla“, která se často podává studená. Na rozdíl od té mexické se tato vyrábí z brambor a vajec, ale přidávají se i další suroviny, například cibule a jiná zelenina.
-
Dalším typickým španělským jídlem je gazpacho, hustá polévka ze zeleniny a oleje, která se podává studená.
-
Mezi oblíbené sladkosti patří koláč flan vyrobený z křehkého těsta nebo smažené tyčinky z odpalovaného těsta - churros.
-
Typické jsou pro Španělsko také tapas, tak se obecně označuje cokoli, čemu Češi říkají jednohubka.
-
Španělé rádi pijí například kávu, čokoládu, víno či sangríu.
Zdroje informací: mundo, časopis Apetit