Kdo by se netěšil na léto a na dovolenou? Se slunečným počasím a odpočinkem se často nese poznávání nových zemí a samozřejmě také jídla. Snad každý někdy zatoužil ochutnat typickou místní pochoutku, jenže ho třeba odradil neznámý název, pro Čechy netypické suroviny nebo obava z neznámého. Vyzkoušejte kvíz na konci článku, kde můžete své nabyté cestovatelské zkušenosti prověřit.
Někdo má rád exotiku, jiný dává přednost zaběhlé a osvědčené klasice. Ať už cestujete rádi do Řecka, Bosny, nebo třeba do Gruzie, či úplně jinam, jistě se na pobyt v dané zemi těšíte.
Otevřely se hranice, možnosti a touhy ochutnávat. Pojďme se tedy podívat na pochoutky několika vybraných zemí. Třeba si i vy najdete nějakou novinku, která vás nadchne a možná díky ní objevíte zajímavou zemi, výjimečné chutě a inspiraci.
Fresh kuchyně? Pak je to ta řecká!
Určitě vás napadne, že za „fresh“ byste mohli označit několik národních kuchyní, ale jistě byste mezi prvními jmenovali i tu řeckou. Místní půda a dostatek slunce přeje nejrůznějším plodinám, kterých hojně využívá.
Řeckou kuchyni ovlivnilo několik kultur, patrný je zejména turecký vliv. To vidíme například na gyrosu z jehněčího, vepřového, popř. kuřecího masa.
- Gyros se servíruje v pitě, typické chlebové placce.
- V Řecku najdeme také variantu tureckého kebabu, jedná se o tzv. souvlaki, tedy grilované či pečené špízy.
Za ochutnání v Řecku určitě stojí známé a oblíbené tzatziki z bílého jogurtu, česneku, kopru, nastrouhané okurky a olivového oleje. Mezi méně známá, ovšem velice chutná jídla patří domlades, tedy vinné listy, které se plní směsí rýže a zeleniny, případně mletým masem.
Chorvatsko: Krásná příroda a chutné jídlo
Do chorvatské kuchyně pronikly vlivy z Itálie, Řecka a Turecka. Typickými surovinami, které v chorvatské kuchyni najdete, jsou olivový olej, ryby, mořské plody a také filo těsto, ze kterého se připravuje oblíbený burek. Z bylinek se používá muškátový ořech, šalvěj, rozmarýn, oregano či bobkový list.
Rozmanité a netypické pochoutky můžete ochutnat například na chorvatském poloostrově Istrie.
- Oblíbené jsou lanýže, mezi často používané suroviny patří chřest, který na Istrii roste i v lesích a na loukách.
- Za ochutnání stojí také fuži – typické istrijské těstoviny s telecím masem a omáčkou z vývaru, bílého vína, rajčat a cibule.
- Známá je také chorvatská sušená šunka pršut.
Itálie: Velmoc skvělých sýrů, sladkostí a pizzy
Kouzlo italské kuchyně spočívá v tom, že místní základní suroviny jsou tak dobré, že potřebují jen minimum dalších úprav. Důkazem jsou těstoviny s jednoduchými omáčkami nebo pizza vždy jen s trochou toho nejlepšího. Itálie se právem řadí mezi sýrařské velmoci. Sýry v Itálii patří nejen na pizzu, ale i do rizota, těstovin, k polentě i do dezertů.
- Velmi oblíbené jsou: mozzarella di bufala (mozzarella vyrobená z buvolího mléka), fontina (alpský sýr), scarmorza (uzený sýr), pecorino (sýr z ovčího mléka), provolone picante (sýr zrající až 3 roky). Opomenuté by neměly zůstat ani gorgonzola, mascarpone či ricotta.
Mezi vyhledávané italské pokrmy patří i sladkosti. Italové je konzumují hlavně ke kávě. Mezi preferované patří sušenky cantuccini, turecký med po italsku zvaný torrone, panforte (koláč plněný sušeným ovocem) nebo silické cannoli.
Zdroje: Apetit