Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Velká sýrová výzva. Otestujte své znalosti o sýrech z celého světa, od tradičních po neobvyklé druhy

Sýry
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Milujete sýry a rádi zkoušíte nové věci? Od oblíbených kravských variant až po exotické sýry z buvolího nebo velbloudího mléka, možnosti jsou téměř nekonečné. Co takhle sýr s živými larvami? Objevte s námi fascinující svět sýrových specialit a na konci článku si nezapomeňte zkusit náš kvíz!

Chcete si vyrobit sýr doma? Není to nic složitého! Sýr vznikne vysrážením mléčné bílkoviny z mléka – do mléka se přidá buď speciální syřidlo, nebo kyselina mléčná či třeba citronová šťáva. Díky tomu se oddělí syrovátka a tzv. sýřenina.

  • K výrobě sýrů se používá nejen kravské mléko, které je u nás nejobvyklejší. Za výjimečné se považují sýry kozí či ovčí. Mezi kulinářské speciality patří sýry z buvolího mléka, z nichž je dnes u nás běžně dostupná mozzarella. Naprostou delikatesou jsou sýry z velbloudího mléka, které u nás prakticky neseženete – vyrábějí se v africké Mauritánii.

Skryt pre seznam

Čerstvé sýry: Skvělá svačinka i důležitá součást dezertů

Čerstvé sýry je nutné zpracovat co nejdříve od doby jejich výroby. Jsou typické svou nakyslou svěží chutí. Někdy bývají slané či doplněné o dochucovací složku – nejčastěji bylinky, ale i koření. Tyto sýry jsou charakteristické svou měkkostí, ale i tím, že nemají kůrku. Nedávají se zrát. Jejich konzistence připomíná tvaroh.

  • Mezi nejznámější druhy čerstvých sýrů patří Cottage, Lučina, žervé, oblíbené mascarpone atd.

  • Využít je můžete ve studené kuchyni – například namazat na pečivo, případně z nich připravit pomazánku. V teplé kuchyni ale mají také své místo – hodí se k přípravě slaných i sladkých dezertů.

Skryt pre seznam

Měkké sýry: Dali byste si Romadur či sýr typu feta?

Měkké sýry řadíme ke zrajícím sýrům. Jsou typické svou soudržnou konzistencí, někdy se lehce drobí. Mezi měkké sýry patří ty, které zrají krátce tzv. pod mazem, případně v chladu nebo solném roztoku. Tyto sýry obsahují menší množství vody a tuku.

  • Pod mazem zrají například Romadur či dezertní sýry, v chladu kupříkladu Blaťácké zlato a v solném roztoku Balkánský sýr, sýry feta apod.

  • Měkké sýry vynikají na čerstvém pečivu, zejména Romadur a Blaťácké zlato. Feta sýry neodmyslitelně patří ke středomořské kuchyni, kde jsou nedílnou součástí různých salátů.

Skryt pre seznam

Polotvrdé sýry: Nejrozšířenější druh sýrů

Polotvrdé sýry jsou zřejmě nejrozšířenějším druhem sýrů. Charakteristická je pro ně příjemná textura a poměrně měkká kůrka. Tyto sýry zrají déle než sýry měkké, obsahují méně vody a dají se dobře krájet.

  • Mezi polotvrdé sýry řadíme například Čedar, Eidam, nizozemskou Goudu, které našly své místo v sýrových mísách, na čerstvém pečivu, ale i v teplé kuchyni

  • Polotvrdé sýry se často obalují voskem, který je nutné před konzumací odstranit.

Skryt pre seznam

Tvrdé sýry: Největší kulinářský zážitek

Tvrdé sýry zrají nejdéle. Charakteristické jsou nízkým obsahem vody, ale obsah tuku se pohybuje kolem 50 %. Dobře se strouhají. Pevný vnitřek sýra podtrhuje více či méně silná a tvrdá kůrka. Doba zrání ovlivňuje nejen tvrdost sýra, ale i jeho chuť a intenzitu vůně.

  • Mezi nejrozšířenější typy tvrdých sýrů patří Ementál, Grana, Moravský bochník, Gran Moravia, druhy typu parmezán apod.

  • Tvrdé sýry se skvěle hodí například do slaných koláčů, výborně si rozumí s těstovinami.

Zdroje informací: časopis Apetit, konzument

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín