Chutě slavných osobností se liší nejen podle jejich preferencí. Roli hraje i to, v jaké době kdo žije. Například Kleopatra si nemohla oblíbit brambory, protože je její svět vůbec neznal. Pojďte s námi zjistit, co komu v historii chutnalo. Nebo své znalosti rovnou otestujte v našem kvízu.
Nejen v současnosti si slavné osobnosti mohou dovolit najímat do svých kuchyní světoznámé kuchaře. Kdo se prosadil jako precizní mistr umění kulinářského, mohl se stát osobním kuchařem například vladaře či slavné celebrity.
Nebylo ale vždy jednoduché uspět. Slavné a známé osoby vždycky trpěly různými rozmary a nežily zrovna podle pravidel zdravé výživy.
Co večeřel Caesar?
Začneme v antice. Konkrétně se podíváme do Říma. Gaius Julius Caesar, významný římský vojevůdce, historik a politik, měl podle známého římského gurmána Apicia poměrně bohatý jídelníček.
- Caesar prý snídal kousek chleba, olivy a sýr. To vše zapíjel ředěným vínem.
-
Obědval lehká a rychlá jídla, často zbytky studeného masa z předešlého dne. K tomu si dopřál chléb a ovoce, nejčastěji hroznové víno či jablka.
-
Nejdůležitějším jídlem byla večeře. U bohatých Římanů se skládala z několika chodů. Caesar prý obvykle večeřel listový salát s vejci a zálivkou z octa, ne nepodobný dnešnímu salátu César. Poté následovaly mořské plody. Hlavním chodem ovšem vždy bylo maso – nabízela se zvěřina i drůbež.
Churchill miloval anglickou snídani
Toho, že zásadním jídlem každého dne je snídaně, se držel například britský premiér Winston Churchill, který si s chutí dopřával bohatou snídani. Každý den začínal dvěma chody.
-
První Churchillův chod obsahoval vejce, uzeninu, toast s máslem a džemem a kávu s mlékem.
-
Jeho druhý chod se skládal z poloviny grapefruitu, který zapíjel pomerančovou šťávou a whisky se sodou.
První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk miloval švestkové knedlíky, což bylo jeho nejoblíbenější jídlo. Pochutnal si ale i na sladkovodních rybách, brynzových haluškách, bramborové polévce. Velice rád si dopřával kávu i čaj, které zásadně nesladil.
Celebrity své doby: Víte, co jim chutnalo?
Za jednu z velice významných osobností 2. poloviny 19. století a 1. poloviny století 20. se považuje americký podnikatel a zakladatel firmy Ford. Henry Ford prý přirovnával organismus ke stroji – obojímu je třeba dodávat palivo. Vyzkoušel mnoho velice extravagantních teorií stravování.
-
Celkem pravidelně se živil plevelem ze své zahrady, který si jako salát přidával do sendvičů.
Albert Enstein, německý teoretický fyzik a jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob, miloval smažená vajíčka. Také rád jedl houby. Jako dezert si dopřával jahody.
-
Jednou jej prý jeho osobní řidič přistihl, jak si pochutnává na kobylce.
Jak se stravovali umělci?
Český prozaik a básník Jan Neruda si užíval života, rád navštěvoval různá pohostinství. Nejčastěji chodil do restaurace U Ježíška, kde si často objednával dršťkovou polévku, švestkové knedlíky či halušky. Oblíbil si i různé omáčky a hovězí maso.
Karel Čapek, český prozaik, dramatik, novinář a blízký přítel prezidenta Masaryka, miloval palačinky plněné špenátem i paštiky. Rád si pochutnal na slepičím kaldounu a bramborových plackách.
Španělský malíř a sochař Pablo Picasso musel ke konci svého života dodržovat dietu. Byla poměrně přísná. Jedl především zeleninu, ryby, vejce a rýžový pudink. Pil mléko či minerální vodu.
Zdroje: apetitonline, lidovky, irozhlas, toprecepty