Perníkové koření je jako malé vánoční kouzlo v prášku, které můžete namíchat přesně podle svých představ! Stačí například skořice, hřebíček, badyán, špetka zázvoru – a pak přijde to nejlepší: rozdrtit je v hmoždíři nebo rozemlít ve starém mlýnku na kávu. Každé otočení kličky a každý úder paličkou vypouští do vzduchu další a další vlnu vůně, která vás přiblíží vánoční pohodě. Pojďte se s námi ponořit do světa perníčků a nezapomeňte na náš kvíz.
Perníkové koření: Vůně Vánoc a malý zázrak v prášku
Kdo by neměl rád vůni čerstvě upečeného perníku? Ten okamžik, kdy otevřete troubu a celá kuchyň se zalije sladkou vůní skořice, badyánu a hřebíčku, je prostě kouzelný. Perníkové koření je možná jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších kořenicích směsí na světě. Bez něj by byl advent trochu nudnější a cukroví by vůbec nebylo to pravé ořechové. Nebo spíš kořeněné!
Perníkové koření: Recept na úspěch od starověku po dnešek
Perníkové koření není žádnou novinkou – svou historii píše už od starověku. Recepty na perník najdeme v Egyptě, Číně i v antickém Římě, kde byly podávány jako kořeněné dezerty během významných hostin. Skutečná popularita perníku se ale pojí až se středověkem. Právě v té době začaly různé směsi koření pronikat z Orientu do Evropy a rychle se staly hitem. Dovolit si je mohli hlavně ti bohatší, protože dovoz koření byl nákladný a koření bylo doslova na váhu zlata. A perník – tehdy ještě luxusní pamlsek – byl oblíbeným dárkem, který měl svého příjemce nejen potěšit, ale i ohromit.
Složení perníkového koření se s časem a místem trochu lišilo, ale základem byly skořice, hřebíček a zázvor. Postupem času se přidaly i další přísady, jako badyán nebo muškátový oříšek. A tak vznikla dokonalá směs, kterou dnes známe jako perníkové koření. Tato směs však není úplná. Ruku na srdce – která rodina nepoužívá při pečení perníků svou tajnou přísadu, tedy nějaké další koření?
Co všechno je uvnitř? Malá aromatická laboratoř
Složení perníkového koření se může lišit, ale u každé směsi hrají hlavní roli:
-
Skořice – sladká a zahřívací, bez které by perníčky neměly tu správnou vůni.
-
Hřebíček – drobné aromatické hřebíčky dodávají směsi štiplavost a hloubku.
-
Zázvor – ostrý a pikantní, přináší perníku šmrnc.
-
Muškátový oříšek – sladce štiplavý, ideální na doplnění vůní.
-
Badyán – nasládlý s nádechem anýzu, dodává směsi kouzelný dotek exotiky.
Je úžasné, jak se tyhle malé ingredience dají dohromady a vytvoří kombinaci, která je tak návyková. Perníkové koření je zkrátka pečlivě sestavená alchymie.
Kam s ním? Perníky, koláče i horké nápoje
Perníkové koření není určeno jen pro perníčky. Skvěle se hodí do koláčů, muffinů, vánoček, a dokonce i do horkých nápojů. Přidejte špetku do kávy, čaje nebo třeba horkého jablečného moštu a rázem máte v hrníčku zimní pohodu. Víte, co je na perníkovém koření ještě skvělé? Pokud chcete darovat vůni Vánoc, nic nevystihne sváteční atmosféru lépe než právě perníkové koření.
Zdroje informací: časopis Apetit, svetcukraru, kralovstvichuti, zemepernicku