Jak si užít zimu, když už jste sluníčko týdny neviděli, zato od rozbředlého sněhu máte kalhoty mokré až ke kolenům? Jak se radovat z období, pro které jsou typické virózky a rýmičky? Neptáme se jen tak, máme odpověď i tip: upečte si zimní dort či dezert. A že jich je spousta! Voní po koření, jsou plné karamelu, hrušek nebo jablek a rozhodně se nešetří čokoládovou náplní či polevou. Než se pustíte do pečení, otestujte se v našem kvízu.
V létě si užíváme křehké dezerty plné čerstvého ovoce a lehkého krému, zato když převezmou vládu zimní měsíce, toužíme po koláčích, dortech a dezertech, které jsou teplé, voňavé a syté, které zahřejí tělo i duši a které nám pomohou přečkat měsíce bez sluníčka. Dny jsou krátké, nálada často ospalá nebo na bodu mrazu jak ty venkovní teploty, a přesně to jsou chvíle, kdy toužíme po sladkých jídlech, která zahřejí a potěší. Někdy jsou sladkou tečkou po rodinném obědě, jindy dezertem k odpolední kávě a někdy jsou zkrátka odměnou po náročném dni, kdy potřebujeme pocit bezpečí a útulna.
Zimní pečené dezerty často obsahují sezonní ovoce, jako jsou jablka a hrušky. Nešetří se v nich máslem, cukr, ořechy a kořením, voní po karamelu a někdy i citrusech.
- Zimní dezerty mají plnou chuť a umí zahřát. Co by byl štrúdl bez jablek, Sticky toffee pudding bez datlí a Linzertorte bez ořechů?
- Zajímavé příběhy a historie: mnohé zimní klasiky vznikly nečekaně (např. Tarte Tatin), ale přežily díky chuti a jednoduchosti, jiné vznikly v době, kdy panovaly kruté zimy, docházely suroviny, lidé bojovali s chudobou nebo hospodářskou krizí, a dodnes mají pro nás kouzlo.
- Jsou spojené se sdílením, od pečení po servírování je to rituál. Zimní koláče a dezerty vytvářejí atmosféru, kterou si spojujeme s rodinou a útulnem. Užíváme si pomalou přípravu, milujeme, že nemusíme vůni skořice dodávat vonnými svíčkami, nikdo si talířek s koláčem nebere do svého pokoje či k televizi, ale vychutnáváme společně.
Zdroj: Apetit