Horký čaj, svařený mošt, cappuccino… to jsou dobře známé, tradiční a oblíbené horké nápoje. Máte chuť zahřát se v mrazivé zimě něčím neotřelým? Co takhle salep, atole nebo sarabba? Seznamte se s méně známými nápoji, které se pijí v jiných koutech světa.
Některé horké nápoje jsou natolik zvláštní a jedinečné, že neuvěříte, že by se něco takového dalo opravdu (a s chutí) pít. Recepty je potřeba vnímat v kontextu místa, odkud pocházejí, protože odrážejí místní suroviny, tradice a kulturu. Ukazují, jak se lidé chytře naučili vytěžit maximum z toho, co mají dispozici. Od obilí až po máslo z jačího mléka.
Salep, sahlep nebo sahlab
Tento neobvyklý horký nápoj se popíjí v blízkovýchodních zemích, jeho původ bychom nejpravděpodobněji našli v Turecku.
- Salep vypadá jako hodně řídká krupičná kaše. Nepřipravuje se však z obilovin, ale z hlíz divokých orchidejí. Ty se uvaří, usuší, namelou a hotový prášek se povaří s mlékem a cukrem.
- Salep se někdy dochucuje skořicí či zázvorem a sype kokosem nebo oříšky.
- U nás vám ho nejčastěji nabídnou v čajovnách. Údajně působí blahodárně na zdraví organismu a přisuzují se mu také afrodiziakální účinky.
Atole, atolli či atol de elote
Za atole vyrazíme do Mexika. Každý ho připravuje a dochucuje trochu jinak, základ je ale vždy stejný.
- Atole se připravuje z kukuřičné mouky, nerafinovaného cukru a vody nebo mléka.
- Výsledkem je nápoj s proměnlivou konzistencí od tekuté podobné milkshaku až po hustou kaši, ve které stojí lžíce.
- Někdo si atole dochucuje špetkou skořice či vanilky nebo přidává ovocné pyré či čokoládu.
- Čokoládovému atole se říká champurrado.
Sarabba
Aromatický zázvorový horký nápoj z Indonésie.
- Zázvor se vaří spolu s palmovým cukrem ve vodě, poté se do nápoje přidává kokosové mléko.
- Sarabba připomíná indický chai. Může být ochucená také skořicí, hřebíčkem a dalším kořením.
- Některé recepty uvádějí jako závěrečnou přísadu žloutek.
Svařené kuzu nebo také kudzu
Kuzu je bílý škrob, který se získává z kořene gigantického plazivého vinného keře, který roste především v Číně a Japonsku. Svařením s ovocnou šťávou se z něj připravují nápoje, které v chladném období roku prohřejí tělo a vyženou nachlazení.
- V Japonsku se pije sladký ‚čaj’ připravěný rozmícháním kuzu v horké vodě. Světlý průsvitný drink má hustou konzistenci připomínající tekutý med. Servíruje se v hrnku nebo čajové misce. Během zimy se tradičně servíruje jako dezert nebo jako horký nápoj.
- V receptech tradiční čínské medicíny najdeme i chuťově méně lákavou verzi, která doporučuje kombinaci kuzu, sójové omáčky tamari a kyselých švestiček umeboši. Prý pomáhá při překyselení a únavě.
Caffè d'orzo
Káva z praženého ječmene má kořeny Itálii. Koho by napadlo, že Italové, kteří si tolik potrpí na miniaturní šálky silného espressa z kávových zrn, zbožňují také bezkofeinový nápoj připravený z praženého ječmene. Že vám to něco připomíná? Ano, voňavá káva z praženého žita a čekanky je zase českou odpverzí obilné kávy.
- Caffè d'orzo připravují a popíjejí Italové stylově – jako klasické espresso.
- Největší slávu zažila čekanková káva a Caffè d'orzo během druhé světové války a těsně po ní, kdy byla zrnková káva nedostatkovým zbožím.
Další neobvyklé horké nápoje, které stojí za to ochutnat
- Sutej caj: mongolský nápoj ze zeleného čaje a mléka, do kterého se místo cukru přidává sůl.
- Noon chai: kašmírksý nápoj pro slavnostní příležitosti, který se vaří ze zeleného čaje gunpowder, mléka a jedlé sody. Proslul svou mírně šokující růžovou barvou.
- Aguapanela: horký nápoj oblíbený v Jižní Americe a Karibiku. Surový třtinový cukr se svaří s vodou, dochucuje se limetovou šťávou nebo se používá jako základ dalších nápojů.
- Po cha: výživný horký nápoj z Tibetu. Lístky čaje se svaří s mlékem, jačím máslem a solí.
Zůstanete u klasiky, nebo vyzkoušíte některý z neobvyklých nápojů? Inspiraci hledejte také v receptech pod článkem.
Zdroj info: BBC Good Food, Tasty, Eating Well