0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bez okázalosti, přesto dokonalá: Skromná rodinná jídla, která vařily už naše babičky (nebo dědečkové)

Babička v kuchyni
ZDROJ: CDC/Unsplash
sdílet:

O tom, jak naše babičky uměly hospodařit a z několika základních surovin vařit pro celou rodinu, svědčí dobové kuchařky. V dobách nedostatku se vůně pečínky linula domem jen v neděli, ostatním dnům vévodila skromná kuchyně. Nechte se inspirovat osvědčenými recepty na lahodná a vydatná jídla za pár korun. 

Naše babičky musely umět vyjít s málem z nejrůznějších důvodů, které s sebou přinášela doba. Nezáleží, do jaké věkové kategorie vaše babička nebo dědeček spadají, s nějakým druhem potravinového nedostatku se pravděpodobně setkali. Co chybělo v obchodech, se vypěstovalo na zahradě a uskladnilo, případně nahradilo. I přesto (nebo možná proto) vznikala zajímavá, lahodná a skromná jídla, na která se vážou nostalgické vzpomínky. 

Chcete-li , pak by ve vaší spíži neměly chybět základní suroviny: mouka, sůl, cukr, koření, brambory, sušené luštěniny, obiloviny a sezónní (v zimě dobře uskladněné) ovoce a zelenina

Polévka je grunt

Motto “polévka je grunt” platí v mnoha domácnostech a vy si podle našich receptů můžete připravit na každý den jinou tradiční polévku dle chuti a surovin, které máte zrovna po ruce. Přesně tak, jak to dělávaly i naše babičky.

  • První místo na našem žebříčku staročeských polévek zastává bramboračka, polévka z pár dostupných uskladnitelných surovin, která spolehlivě vydá i za hlavní chod. Potřebovat budete hlavně brambory, sušené houby a česnek.
  • V těsném závěsu za bramboračkou stojí kulajda a trio oblíbených staročeských polévek završuje česnečka, která je záreň přírodním „lékem“ na neduhy spojené s trávením a bacily.
  • A když už jsme u příznivých zdravotních účinků, pak nesmíme zapomenout na zelňačku, vydatnou polévku bohatou na vlákninu. Vlastní kysané zelí měly babičky v kameninovém hrnci ve sklepě celou zimu, takže kdykoli po ruce

Slané a sladké pokrmy z brambor

Babičky dovedly doslova kouzlit ze základních surovin. Není se tak čemu divit, že právě brambory měly své pravidelné místo na rodinném jídelníčku.

  • Vedle pečených brambor s tvarohem a bramborové kaše připravovaly naše babičky také poctivé domácí knedlíky, bramboráky, bramborové placky nebo luxusní taštičky z bramborového těsta. 
  • Brambory nebo všestranné bramborové těsto můžete doplňovat slaninou, kysaným zelím, tvarohem, sýrem či povidly nebo ovocem.

Skromná jídla z obilovin a luštěnin

Dnes je díky příznivým výživovým hodnotám a všestrannému využití řadíme mezi superpotraviny, dříve však byly obiloviny i luštěniny základem našeho jídelníčku.

Ruce od mouky

Návštěva u babičky v nás vyvolává vzpomínky na vůni dobrot a v kuchyni všudypřítomný jemný bílý prach, za který mohla usilovná práce s moukou a těstem. Babičky dříve nebyly vybavené moderními přístroji, a tak jejich ruce nezdobila jen mouka, ale často také mozoly a otlaky z ručních prací.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč