Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

ChilliMaga sbírá ocenění po celém světě: „Lásce k chilli se dá naučit,“ říká Filip Sítek, jeden ze zakladatelů

ChilliMaga
ZDROJ: Se svolením ChilliMaga
sdílet:

Když se řekne „dobroty z jižní Moravy“, někoho napadnou tekuté hrozny, jiného nakládané okurky nebo třeba meruňky. Napadne vás však na první dobrou chilli? Asi ne. Přitom ChilliMaga má kořeny na Břeclavsku a sklízí úspěch i za hranicemi. Po Zimním Apetit pikniku jsme vyzpovídali jednoho ze zakladatelů, Filipa Sítka.

Ačkoli je chilli často spojováno s asijskou kuchyní, postupně si získává i české gurmány. Ti oceňují nejen pálivost, ale i to, že ostré chilli prospívá zdraví. Pomáhá při spalování tuků, posiluje imunitu a podporuje produkci hormonu štěstí

Filip Sítek, jeden ze zakladatelů ChilliMaga, pro Apetit popsal, kdo je jejich typickým zákazníkem i jak si pomocí chilli trochu přiostřit Vánoce

Jak vypadá vaše cílová skupina? Kdo je typický milovník chilli?
Když jsme začínali, tak jsme si mysleli, že naše cílová skupina bude vypadat jako my, tedy mladší lidé, hlavně kluci, kteří rádi zkouší nové věci a chutě. A ukázalo se, že naše cílová skupina jsou naopak ženy, typicky ve věku 40 až 60 let, které u nás chilli nakupují pro své drahé polovičky, ale zároveň si jemnější produkty pořizují i pro sebe.

Vidíme to i na trzích, na které jezdíme, že chilli zajímá hlavně starší pány, ti rádi ochutnávají. Jsou to lidé i o generaci starší než my. 

Je to tedy tak, že pikantnost a pálivost je bližší mužům?
Ta větší určitě ano. Zároveň nás ale například na pikniku překvapilo, že přišly ochutnat i mladší slečny a neměly problém ani s našimi nejpálivějšími pyré. Běžnější ale je, že ženám chutnají spíš naše jemnější marmelády nebo hořčice.

Pro jižní Moravu jsou typické znojemské okurky nebo břeclavské meruňky... Jak vás napadlo začít tu chilli pěstovat a vyrábět z něj dobroty?
Chilli se na Moravě stále lépe daří i díky teplejšímu podnebí. Asi před 12 lety jsem se začal o chilli zajímat, s kamarády jsme se různě hecovali a zkoušeli čím dál pálivější a pálivější. Já jsem si potom sehnal opravdu pálivou papričku a babička mi ji vypěstovala: bylo to Habanero Orange. Bavilo mě to, zkoušel jsem další a další, sháněl si informace, zkoušel vyrábět omáčky apod.

Do pěstování se nakonec zapojila i moje tehdejší přítelkyně, nyní manželka. Šlo to postupně krok za krokem, o naše produkty byl čím dál větší zájem a nakonec jsme si řekli, že to zkusíme překlopit. A s kamarády založili ChilliMaga.

Jak vypadá současné portfolio ChilliMaga a co máte do budoucna v plánu?
V nabídce máme nejrůznější omáčky, hořčice, marmelády, ale i třeba nakládané chilli, které dodáváme po Česku, ale i do Německa nebo na Slovensko.

Momentálně vyvíjíme několik nových produktů a zároveň plánujeme expanzi do Polska, kde kolega Michal kdysi pracoval a má tam vazby. Polsko je velký trh, chilli jim chutná, ale jsou v této oblasti tak deset let za námi, mají co dohánět.

Dá se lásce k chilli naučit? 
Dá se to určitě naučit. Chilli je jako další druh koření, navíc existují chilli různé síly (papriček je na 400 druhů) a je zásadní ochutnávat je spolu s jídlem, pak je pálivost o dost menší a chutě úplně jiné. A tolerance se dá opravdu vypěstovat. Někomu to trvá měsíce, někomu roky, ale však není kam spěchat! 

S čím vaše omáčky, hořčice a marmelády chutnají nejlépe? 
Každá omáčka k něčemu jinému, ale fantazii se meze nekladou. Typicky se hodí k masům, sýrům, ať už pečeným nebo grilovaným. Ale můžete je přidat i do omáček nebo třeba naše meruňková chilli je výborná na přílohy – na hranolky nebo pečené brambory. Marmelády se dají kombinovat i na sladko, při pečení nebo klidně do jogurtu. A naše pálivá pyré jsou skvělé univerzální dochucovadlo, lze je kombinovat s čímkoli.

Pyšní jsme na naši Harissu, která je výborně kombinovatelná a hodí se například do těstovin nebo ji lze zapracovat do mletého masa a udělat z ní pálivé karbanátky. 

Na Apetit pikniku jste zmínil, že máte na svém kontě i různá ocenění? Pochlubíte se?
Před pár lety jsme získali ocenění Great Taste, zabodovali jsme i na Spicy Flav Awards, v Clifton chilli club apod. Ocenění na soutěžích získávají naše Harissa, BBQ s chilli, Chilli kečup, Nakládané Jalapeňos, Cibulová i Mangová chilli omáčka. Soutěžit posíláme naše produkty rádi a ocenění si vážíme, ale stěžejní jsou pro nás reakce lidí, našich zákazníků. 

Blíží se Vánoce a vánoční menu mívá obvykle tradiční podobu. K čemu byste doporučil vaše pikantní dobroty? 
Pokud si chcete udělat pikantnější Vánoce, můžete zkusit do lineckého zapracovat naši višňovou marmeládu. A já jako milovník všeho pálivého bych doporučil k rybě Harissu a nebál bych se přidat do bramborového salátu chilli pyré.

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...