Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chléb se jí v Maďarsku ke všemu. Miluju maďarský dršťkový perkelt, říká Vica Kerekes

Vica Kerekes
ZDROJ: Archiv Vicy Kerekes, se svolením Vicy Kerekes
sdílet:

Herečka Vica Kerekes se narodila ve slovenském městě Fiľakovo, kde žije větší část Maďarů. Po mamince je národností Maďarka, několik let strávila v Budapešti, zemi tak zná dokonale. Kterých sedm důvodů stojí za ochutnání?

Pro Maďary je jídlo a pití velmi důležité, rádi jedí, vaří a stejně nadšeně hostí svoje návštěvy. Vždycky to tak bylo a platí to i dnes. Trhy
jsou tu naprosto přirozenou součástí života a jsou skoro všude. Maďaři milují nejrůznější vinařské a gastronomické podniky a vůbec akce spojené s jídlem, nejspíš i díky tomu má země hodně restaurací s michelinskou hvězdou.

  • „Madaři si potrpí na výbornou kuchyni a restaurace bojují o hvězdy, je to pro ně důležité. Vlastně se dá říct, že jídlo a pití je pro nás základ krásného bytí na zemi,“ říká herečka Vica Kerekes, která má sama ráda jednoduchou kuchyni.
  • „Třeba slepičí polévka s těstovinami a pálivou paprikou mě vždycky na- dchne. V podstatě ji piju jako vodu a mám na ni každý den chuť,“ směje se Vica Kerekes.

1. Zabijačkové hody

Velkou tradicí a součástí maďarské kultury jsou tradiční zabijačky, v rámci kterých se konzumují i velmi tradiční jídla. Když navštívíte maďarskou zabijačku, dostanete přesný obraz o kultuře, gastronomii, ale i povaze Maďarů. Pokud se o nás chcete dozvědět víc, vydejte se někam na návštěvu na zabijačku!

  • V Maďarsku máme unikátní plemeno prasete – mangalici. Jde o starouherský druh, který má jen 30 % masa a 70 % tuku, ale přestože je mnohem tučnější než běžné vepřové.

V rámci zabijačky se zužitkuje všechno ze zvířete, velmi oblíbené jsou vnitřnosti. Můžete dostat jelita, míchaná vajíčka s mozečkem a játry, pečenou krev, ale nevyhazují se ani uši a kůže zvířete... Prostě všechno, ale úplně všechno se zpracuje.

Já sama miluju dršťkový maďarský perkelt. Ten se připravuje také z kohouta, z ovce i jelena. A k Maďarsku samozřejmě patří klobásy, velkou raritou jsou u nás ty z koně a jelena.

2. Zelenina v každém jídle

Narodila jsem se v Československu ve městě Fiľakovo, kde i dnes žije 70 % Maďarů. Je to ‚palóc región‘, což v nářečí znamená severní část Maďarska. Jídla v tomto kdysi chudém regionu se připravovala často z kukuřice, brambor a papriky.

Tradičním pokrmem je görhe: uvaříte kukuřičnou mouku a dáte ji upéct do trouby. Připravovala se naslano i nasladko, dnes se do ní dává i vajíčko.

3. Víno jako lék

Hroznové víno bylo dříve jediné ovoce, které jedli muži – čerstvé hrozny se podávaly k obědu s chlebem. V Maďarsku máme dvaadvacet vinařských oblastí, je tu nepřeberné množství vinic, kam můžete vyrazit na ochutnávku vín a tradiční gastronomii.

Já jsem se právě vrátila z Tokaje, nejslavnější vinařské oblasti. Naprostá rarita je tady ‚tokaji eszencia‘, tedy tokajská esence. Není to už ani víno, ale léčivý nápoj, který obsahuje málo alkoholu. O esenci se mluví jako o něčem, co nám smrtelníkům kapají andělé z nebes. Kdysi se tohle víno prodávalo jako lék a dodnes se zkoumají jeho účinky.

Další moje oblíbená vinařská oblast je Somló. Říkalo se, že když zdejší víno, hlavně odrůdu juhfark, pijí mladí manželé na svatbě, narodí se jim syn. I tahle vína se prodávala v lékárnách na nemoci.

4. V hlavní roli chléb

Asi nepřekvapí, že paprika je pro Maďary základ, alfa a omega. My Maďaři milujeme pálivou, sladkou i uzenou.

Národním jídlem je u nás chléb, je to naprosto základní potravina. Chléb se jí ke všemu, dokonce i k jídlům, kde vůbec není zapotřebí. Dostanete ho k perkeltu i k talíři s noky. V Maďarsku je největším svátkem 20. srpen, kdy se slaví svátek svatého Štěpána, prvního maďarského krále a zakladatele uherského státu, ale je to také svátek chleba.

5. A co prívarok?

Zvláštností maďarské kuchyně je ‚főzelék‘ neboli prívarok. Nikde jinde se nic podobného nevaří. Je to hlavní jídlo a připravuje se ze všeho možného – špenát, hrášek, fazole, brambory, červené zelí, čočka... Zahušťuje se mnoha způsoby, s mlékem, moukou, smetanou, zeleninou. Často se k němu servíruje chléb, brambory či vajíčko.

6. Pálenka

Pálenka je náš národní nápoj. Ráno před snídaní si trochu ucucnete, trochu si jí dáte před hlavním jídlem jako aperitiv a na závěr si ji nalijete na trávení. A používá se i jako lék.

Když máte rýmu nebo žaludeční problémy, doporučuje se právě pálenka. Působí také preventivně. Vlastně bych mohla psát další a další příklady, na co všechno zabírá a čemu pomáhá...

7. Csiga

Csiga je druh krátkých vroubkovaných těstovin. Dříve se připravovaly a jedly jen při velkých událostech nebo svátcích. Ženy ve vesnici domácí těstoviny vždycky připravovaly společně, jejich výroba trvala dlouho a byla velmi náročná.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín