0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co jedla Sissi? Dietní eskapády císařovny, která za vosí pas platila vysokou daň

Sissi
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Byla módní ikonou své doby, která určovala trendy. Alžbětu Bavorskou, známou pod přezdívkou Sissi, celý svět obdivoval pro vysokou štíhlou postavu a půvabnou tvář. Císařovna však za svou krásu a vosí pas zaplatila příliš velkou daň.

Po kráse a štíhlosti toužila už jako malá

Když se v šestnácti letech Alžběta provdala za rakouského císaře Františka Josefa I., veřejnost o ní mluvila jako o jedné z nejkrásnějších žen Evropy. 

 • Během svého dětství a dospívání však nebyla považovaná za velkou krásku. Někteří o ní dokonce říkali, že vypadá jako chlapec a má kulatou selskou tvář. 
 • Sissi byla vždy velmi citlivá na negativní komentáře týkající se jejího vzhledu. Možná právě proto se oddala celoživotnímu honu za krásou a štíhlostí, doprovázeném hladověním a extrémními beauty rituály.
 • Velkou péči věnovala svým dlouhým hnědým vlasům, ale i pleti. Proti vzniku vrásek bojovala pleťovou maskou z drcených jahod a na noc si na obličej přikládala telecí maso.
 • Libovala si v koupelích s olivovým olejem, aby si udržela vláčnou pokožku. Pro každodenní mytí používala výhradně destilovanou vodu.

Trpěla anorexií dříve, než se o ní vědělo

Neméně důležitým aspektem císařovniných každodenních aktivit byl její přísný a mnohdy zvláštní stravovací režim.

 • Snídala minimálně a často pila drůběží nebo hovězí vývary nebo směs vaječných bílků se solí.
 • Jindy celé týdny žila pouze o vejcích, pomerančích a čerstvém mléku.
 • Aby si zajistila dostatečný přísun mléka, provozovala v areálu zámku Schönbrunn vlastní mlékárnu. A během cest s sebou vždy vozila dvě dojnice a kozu.
 • V době jejího života ještě nebyly známy pojmy jako anorexie a poruchy příjmu potravy, ale je téměř jisté, že císařovna touto poruchou trpěla. Kromě častého hladovění tomu nasvědčuje i fakt, že velmi často užívala projímadla.
 • Když ji prý kdosi označil za „téměř nelidsky štíhlou“, považovala to za nejvyšší poklonu.

Cvičila do úmoru

Svůj skromný kalorický přísun Sissi doplňovala častým fyzicky náročným cvičením, jehož frekvence s rostoucími léty ještě rostla.

 • Přibývající vrásky, unavenou pleť, bolavé klouby a další známky stárnutí, způsobené přísnou dietou a přílišnou fyzickou aktivitou, chtěla Sissi mermomocí zastavit.
 • Proto své štíhlé tělo mučila hodinami a hodinami gymnastiky a posilováním s nejrůznějšími činkami a závažími všeho druhu.
 • Provozovala i několikahodinové odpolední procházky, které však s klidnou odpočinkovou aktivitou neměly nic společného. Jednalo se o rychlochůzi na obrovskou vzdálenost a za jakéhokoliv počasí.

Dávala na odiv vosí pas, ale zuby schovávala

Sissi se údajně nikdy nesmála s otevřenými ústy. Důvodem byly její silně zažloutlé zuby, které měla nekvalitní ze špatné životosprávy.

 • Kromě toho, že se nesmála, mluvila také velmi tiše a často si držela ruku přes ústy. Až později si našla dobrého zubaře, který jí vytvořil zubní protézu.
 • Co naopak zdůrazňovala, byla její hubená postava, kterou vlivem přísného životního stylu nikdy neztratila. Když nepočítáme dobu těhotenství, nikdy nevážila více než 50 kilo. 
 • Ráda zdůrazňovala svůj štíhlý pas nošením těsných šatů a korzetů, díky kterým se dostala i na neuvěřitelných 40 centimetrů.
 • Ani korzet však nedokázal Sissi ochránit před bodnutím pilníkem italského anarchisty, který na ni zaútočil během návštěvy v Ženevě a ukončil tak její život.

Zdroje informací: Palace Of Europe, Mimi Matthews, Foodamo, The Austerity Kitchen

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
 • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
 • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč