Kdo vchází jako první do restaurace? Kam odložit kabelku, kdo objednává dřív a proč byste si nikdy neměli sedat k neuklizenému stolu? Pravidla etikety při stolování umí potrápit i zkušené hosty – přitom právě první minuty rozhodují o tom, jak na vás bude obsluha i společnost u stolu pohlížet. Připravili jsme přehled nejčastějších chyb i zásad, díky kterým budete v restauraci působit sebejistě a kultivovaně.
Kdo vchází první do restaurace
Kdo vstupuje do restaurace jako první? Samozřejmě muž a nezapomene přitom partnerce gentlemansky podržet dveře. Ovšem to platí v případě, že se dveře otevírají dovnitř. Pokud se otevírají ven, muž je otevře, nechá ženu vejít dovnitř – ta na něj čeká za dveřmi –, a poté za ní „vpluje“ také on.
Nechcete vroubek u obsluhy ještě ve dveřích
Negativně se u obsluhy můžete zapsat už v prvních vteřinách a to je přesně to, co nechcete. Pokud je hned u vstupu nápis „počkejte na obsluhu, budete usazeni”, opravdu počkejte – je to jednoduché pravidlo, které se ale překvapivě často ignoruje. Respektujte ho, ať už máte, nebo nemáte rezervaci.
Následně vás personál osobně doprovodí ke stolu. V takovém případě jde žena za obsluhou a muž ji následuje jako poslední. Nebo obsluha vám váš stůl pouze ukáže – pak jde první muž a dovede ženu k místu.
Také je neslušné sednout si k neuklizenému stolu. To rovněž dělá hodně lidí, zejména když je podnik plný a vy hned chcete zabrat místo, které právě někdo uvolnil. Každý zaměstnanec restaurace by vám potvrdil, že tohle vyloženě nesnáší a automaticky se pasujete do role špatného zákazníka. A to jste si ještě neobjednali ani předkrm!
Kde sedí muž a kde žena
Víte, kde sedí žena v restauraci? Podle etikety jí náleží lepší místo, protože je považována za společensky významnější osobu (stejně jako například starší klient). Lepším místem se rozumí to, které má výhled do místnosti a je orientované zády ke zdi. Pokud takové k dispozici není, pracujte alespoň s tím, co je. Každopádně si žena vybírá místo jako první a muž by měl její přání respektovat, ať to bude kdekoliv. Rovněž platí, že žena usedá jako první a muž jí při tom asistuje. Teprve poté si jde sednout on.
- Pokud vás jde víc, například dva páry, ženy mohou sedět vedle sebe – na lepších místech, která si vyberou.
- Když usedá žena vedle muže, měla by podle pravidel společenské etikety sedět po jeho pravé straně. Ovšem etiketa není jen soubor příkazů, vše je o spolupráci a možná jí to bude z nějakého důvodu příjemnější naopak.
Usadit se v restauraci může být věda:
Kam patří kabelka
Než začnete listovat v menu, musíme probrat důležitou věc: Kam odložit kabelku v restauraci? Nepatří na stůl ani na zem. V nejlepším případě má své místo za zády ženy. Ovšem pokud je kabelka větší nebo má židle děravá záda, můžete ji odložit na vedlejší židli, pověsit ji na speciální háček nebo položit na klín pod ubrousek (pokud tomu odpovídá její velikost). V lepších restauracích vám obsluha donese hned po usazení stoličku na kabelku.
Kdo objednává první
Další společenská otázka, která nejednomu zamotá hlavu. Objednává první, logicky, společensky významnější osoba, tedy žena – pokud jste v páru na romantické večeři. Ale například na pracovní schůzce objednává jako první významný či starší klient.
Neznamená to, že by muž nemohl objednat za svou partnerku, ale měl by obsluze nejprve sdělit její přání a až teprve potom se soustředit na své potřeby.
- TIP: Látkový ubrousek si položte na klín a aktivně ho využívejte po celou večeři. Dají se s ním otírat ústa nebo sklenička s výrazným otiskem rtěnky. Pokud vstáváte od stolu, položte ubrousek nalevo od talíře složený tak, aby nebyly vidět skvrny.
Jak vidíte, stolování je plné nástrah. A v příštím článku se třeba konečně dostaneme i k tomu jídlu. Mezitím si například můžete prostudovat náš článek o tom, jak jíst pečivo v restauraci.
Zdroje: Apetit, Libor Neuwirth – expert na etiketu (@etiquetteforeveryday), Kudy z nudy