Podlehněte spolu se mnou kouzlu vaření venku na čerstvém vzduchu. Pokud máte pocit, že vás ven nic netáhne a vaření na ohni není nic pro vás, možná to změní Gill Meller a jeho kuchařka Outside. V podání sympatického kuchaře působí vše tak jednoduše a přirozeně, že nebudete váhat a vydáte se ven.
Když je řeč o vaření na ohni, vždycky si vzpomenu na slova jednoho kamaráda, co se vařením na otevřeném ohni živí: „Je to nepraktický, všude je popílek, a když to dýcháš celej den, docela rád si pak uděláš kafe třeba na indukci.“
My, pro které je vaření na ohni spíše výjimečná věc, si to ale spojujeme s nekončící romantikou, kterou to s sebou bezpochyby nese. I proto jsem si nedávno objednala knížku právě o vaření venku a dneska ráno dorazila kuchařka s názvem Outside od Gilla Mellera.
Nevíte, kdo to je? Nebojte se, ani já jsem ještě donedávna nevěděla. Narazila jsem na něj úplně obyčejně při projíždění Instagramu, ale zpětně jsem si za svoji neznalost rvala vlasy. Gill Meller totiž jedenáct let úzce spolupracoval s Hughem Fearnley-Whittingstallem a vařil na proslulé River Cottage.
Stále se nechytáte? Trochu vám závidím. Můžete si totiž teď hned jít zalézt na gauč nebo do postele, vygooglit si Escape to River Cottage z roku 1999 a pustit si všech prvních šest legendárních dílů najednou. A až je dokoukáte, můžete si pustit hned další sérii, Return to River Cottage, a potom hned další. Bude to pro vás poprvé, co uvidíte Angličana s kudrnatou neupravenou kšticí, jak opouští Londýn, kupuje venkovskou anglickou chatu a s urputností sobě vlastní rve ze země okrasné květiny ze záhonů a místo nich sází papriky, fazole, rajčata a květáky. Uvidíte, jak si Hugh veze domů dva černostrakaté čuníky a jak jim staví přístřešek. Nebo jak svádí boj se slimáky a jak se seznamuje s místní komunitou sedláků, výrobců cideru nebo třeba jen sympatickou sousedkou, která vyrábí nejlepší domácí kečup široko daleko. Ach, jak vám závidím, že to uvidíte poprvé.
Vy, co River Cottage notoricky znáte, slyšte právě o Gillu Mellerovi. Protože toho možná dost ještě nevíte.
Poslední dobou se moje sbírka kuchařek spíše tenčila. Bylo jich už příliš a měla jsem pocit, že knihovnu je třeba spíš větrat než neustále doplňovat. Žádnou kuchařku jsem tedy nekoupila, až na tuhle – Outside od Gilla Mellera. Možná je to tím, že mířila mně přímo na komoru nebo že jsem se nechala okouzlit Gillovým weasleyovským svetrem.
Každopádně nelituju. Kuchařka je o lásce nejen k vaření, ale zkrátka bytí venku. Je o fazolích, o kukuřičné polentě, o zvěřině, o moři. Je o ohni, o přírodě a o samotě, kterou přináší život na venkově. Gill působí neokázale, pokorně, ale zkušeně. Má přesně tu vlastnost kuchaře, kdy všechno působí jednoduše a přirozeně, že to vypadá, že to zvládnete přece taky.
Pokud se necítíte na to hned utíkat nakupovat další knihu, vystačíte s Gillovým Instagramem @gill.meller. Jeho pojetí sebeprezentace na sociální síti je také osvěžující. I když nese prvky všeho moderního, stejně vám učaruje. Schválně si třeba najděte jeho recept na kuře plněné kroupami nebo zelená vejce. Třeba vás nakazí stejně jako mě, zvedne z gauče a pojedete si s dětmi (nebo bez nich) něco uvařit do přírody na otevřeném ohni.
Zdroj: Autorkou glosy je Anna Grosmanová, inženýrka kvality produkce na ČZU, od roku 2010 členka organizace Slow Food. Zabývá se prvovýrobou a vztahem mezi zemědělstvím a všemi, kteří ho konzumují. Napsat jí můžete na Instagram @foodpioneer.