Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak jedla Marie Stuartovna: Její vězeňský jídelníček se od toho běžného příliš nelišil

Marie Stuartovna
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Svého času francouzská a skotská královna Marie Stuartovna je známá především tím, že byla bezmála polovinu života vězněna a následně i popravena na popud své příbuzné, anglické panovnice Alžběty I. Nás ale zajímá, jak se stravovala. A lišil se její „vězeňský“ jídelníček od toho na svobodě?

Ovlivněná francouzskou kuchyní

Marii bylo teprve šest dní, když se po smrti svého otce stala v roce 1542 skotskou královnou, a v pouhých šesti letech bylo domluvené její budoucí manželství s nástupcem francouzského trůnu Františkem II.

  • Tento předurčený sňatek zásadně ovlivnil její chutě, protože se jako malá přestěhovala do Francie, kde dospívala a poznávala tamní vybranou kuchyni, která se od tehdejší skotské velmi lišila.
  • Jak uvádí The Tudor Travel Guide, Marie se na francouzském dvoře stravovala nejlépe, jak jen to francouzská renesanční kuchyně umožňovala. V roce 1555 totiž ve Francii vyšla kuchařská kniha Livre fort excellent de Cuysine, která je odborníky považována za jakýsi přechod od středověké k moderní kuchyni.
  • Navzdory tomu, že Marie i její francouzští dvořané patřili k oddaným katolíkům a dodržovali pravidelné bezmasé půsty, maso bylo základem jídelníčku. Jedlo se telecí, skopové, vepřové, husí, hovězí, ale na stolech se nezřídka objevovali i holubi, skřivani, bažanti nebo zajíci. A ikonickým pokrmem, který se za vlády Marie na francouzském dvoře podával, bylo filé ze štiky.

Naopak ovoce a zeleninu během 16. století jedli lidé mnohem méně, ačkoliv Marie prý milovala melouny a mohla se jich přejíst k prasknutí. Kromě toho měla ve Francii přístup k velkolepým ovocným sadům, v nichž nechyběly broskvoně, meruňky, morušovníky, rybízové keře, lesní jahody, jabloně, hrušně, slivoně, pomerančovníky, citronovníky, granátovníky a vzácný druh rynglí.

  • Marie si pochutnávala i na nejrůznějších zákuscích a sladkostech. Například na tzv. sucket, což bylo sušené ovoce obalené ve sladkém sirupu ochuceném zázvorem a dalším kořením, či mandle a semínka obalená v cukru.
  • Pro její dobu je typický také marcipán a zavařenina z kdoulí nebo sevillských pomerančů, která se podobá marmeládě, ale je hutnější a lepkavější.

Francouzskou kuchyni přivezla do Skotska

Není divu, že když Marii zemřel manžel a vrátila se do Skotska, přivezla si s sebou loď plnou francouzských potravin, kde nechybělo sušené ovoce, spoustu beden francouzského vína a také řízky ze švestek a hrušní, aby doma založila ovocné sady, píše The Tudor Travel Guide.

  • Skotská strava 16. století byla z velké části založena na vařeném masu, vydatných polévkách, vývarech, uzených rybách, ovesné kaši a kapustě, ale Mariin návrat vnesl do této poněkud nevýrazné gastronomie francouzské vlivy.
  • Jídla se začala připravovat podle nových metod a jednoduché skotské pokrmy doplnily bohaté omáčky.
  • Díky tomu vznikla například polévka Feather Fowlie (krémová kuřecí polévka se šunkou), kterou prý měla Marie velmi ráda. Dále také Cock-a-Leekie – tradiční skotská polévka z pórku a kuřecího masa, zahuštěná rýží a ozdobená sušenými švestkami.
  • A třetí polévkou, o které se v souvislosti s Marii Stuartovnou píše, je tzv. Královnina polévka, jejíž hlavní ingrediencí je koroptev. Ta se společně s houbami podávala v masovém vývaru, zahuštěném chlebovou střídkou, drcenými mandlemi a ochuceném bouquet garni, citronem a solí. Polévka se při podávání zdobila zrníčky granátového jablka, pistáciemi a rostlinou jménem nevadlec hřebenitý, jehož květ skutečně připomíná kohoutí hřebínek.

I v zajetí hodovala jako královna

Jednou z velkých chyb, které Marie za svého života udělala, byl útěk před skotskými protestanty do Anglie. Doufala totiž v pomoc své příbuzné, královny Alžběty I. Ta ji ale v roce 1567 nechala uvěznit, protože věděla, že Marie stojí o anglický trůn a Alžbětino nástupnictví neuznává.

  • Od tohoto roku až do své smrti tak Marie Stuartovna strávila dlouhých devatenáct let v internaci, kde se ale neměla tak špatně, jak by se mohlo zdát. Jak uvádí Staffordshire Live, dochované dokumenty dokládají, že její strava se s tou vězeňskou nedala ani srovnat.
  • Ačkoli pobyt na zámku Turbury nenáviděla kvůli zimě, vlhkosti a průvanu, což se jistě podepsalo na jejím zhoršujícím se zdravotním stavu, kromě základních potravin jako je chléb, máslo a vejce, měla k dispozici spoustu vybraných pochoutek.
  • Na jejím menu se pravidelně objevovalo hovězí, skopové, telecí, kančí a drůbeží maso, tresky, losos, úhoři a sledě ochucené šafránem, zázvorem a muškátovým oříškem.
  • Královna si pochutnávala i na pomerančích, olivách, kaparech, mandlích a fících, ale i na kmínových sušenkách, ovoci v sirupu a výše zmíněné ovocné zavařenině.
  • Ve volných chvílích se věnovala čtení, psaní, vyšívání a příležitostně si mohla vyjet i na koni, než se přišlo na její spiknutí s katolickou anglickou šlechtou proti Alžbětě, za které byla roku 1587 popravena.
Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...